10+7 tipů a potravin na snížení cholesterolu

Cholesterol je látka v organismu nezbytná pro tvorbu buněčných membrán, hormonů, vitamínu D a žluči, jež napomáhá trávení tuků. Je zásadní součástí každé buňky včetně buněk mozkových. Většinu cholesterolu si organismus vyrábí sám, část pak přijímáme ve stravě. Pro organizmus je nepostradatelný.

Lékaři doporučují držet hladinu celkového cholesterolu v krvi do 5,00 mmol/l. Lidem s hodnotou vyšší než 6,5 mmol/l je lékaři a farmaceutickým průmyslem předkládána teorie o vyšším riziku kardiovaskulárních onemocnění (KVO). V případě zvýšeného cholesterolu, doporučujeme vyzkoušet ověřený doplněk stravy Cholesten.

Tato teorie z šedesátých let dvacátého století, však již byla v současnosti překonána. Vyšší cholesterol se totiž stane problémem až v okamžiku, když se v důsledku primárního poškození cév zánětem začne společně s některými druhy tuků usazovat v poškozených cévách a snižovat jejich průchodnost. Samotné snižování cholesterolu v potravě a nebo krvi proto neřeší příčinu potíží. A ani samotný zvýšený cholesterol nemusí být důvodem k obavám o budoucí zdraví.

7 rychlých tipů, jak snížit cholesterol v těle

Lidé s vyšší hladinou cholesterolu by se měli zaměřit na zlepšení svého jídelníčku a upravit svůj celkový životní styl.

 1. Upřednostňujte přirozené potraviny s dostatkem vitamínů, minerálních látek, enzymů, fytochemikálií a vlákniny.
 2. Vyhýbejte se konzumaci průmyslově upravovaných potravin (smažené jídlo z fast foodů).
 3. Živočišné potraviny preferujte z organického zemědělství.
 4. Omezte konzumaci mléčných výrobků. Jejich nepřirozené technologické úpravy, jako pasterizace a homogenizace ničí v mléce přirozeně přítomná probiotika. Potravinová alergie způsobuje chronické zánětlivé reakce v organismu, a tím podporuje ukládání cholesterolu a tuků v cévách.
 5. Vyhýbejte se margarínům s trans mastnými kyselinami.
 6. Preferujte rostlinné oleje s příznivějším poměrem omega 6 a omega 3 nenasycených mastných kyselin, například řepkovým, olivovým nebo lněným olejem.
 7. Vyhýbejte se stravě plné jednoduchých cukrů (sladké pečivo) a nadměrnému množství fruktózy (kukuřičným sirupům apod.). Fruktóza se totiž při nadbytečném příjmu urychleně přeměňuje na nevýhodné tuky.

TIP NA ČLÁNEK: Správné hodnoty cholesterolu: sledujte cholesterol pravidelně s domácími testy

10 běžně dostupných potravin na snížení cholesterolu

Do svého nového jídelníčku zařaďte následující potraviny prokazatelně snižující cholesterol přírodně:

 1. Ovesné vločky – už dvě hrsti mohou snížit hladinu LDL cholesterolu o 5,3 % za pouhých šest týdnů.
 2. Pohanku – obsahuje rutin, účinný třeba při křečových žilách, vitamíny, antioxidanty, aminokyseliny i mastné kyseliny.
 3. Lososa a tučné ryby – obsahují omega 3 mastné kyseliny. Ryby zařazujte do jídelníčku 1x týdně.
 4. Ořechy – vlašské, kešu a také mandle.
 5. Luštěniny – bylo prokázáno, že vláknina umí zpomalit proces vstřebávání cholesterolu z některých potravin. Například 100 gramů fazolí denně prý sníží hladinu cholesterolu až o pětinu.
 6. Ovoce a zeleninu – zejména cibuli, česnek, pórek, mrkev, zelí, brokolici, rajčata, tmavé listové saláty (špenát), olivy, jablka, grepy, hroznové víno, borůvky a avokádo.
 7. Slunečnicová, lněná, dýňová, konopná a sezamová semínka.
 8. Houby – shiitake a hlívu ústřičnou
 9. Zelený a maté čaj – snižuje LDL cholesterol a posiluje cévní stěny.
 10. Sladkovodní řasu Chlorellu.

Nespoléhejte se na předepisované léky – statiny. Sice snižují hladinu cholesterolu v krvi, ale neexistují jednoznačné studie, které by prokazovaly, že by snižovaly i riziko vzniku KVO, a především úmrtnosti na KVO. Mezi nežádoucí účinky statinů patří například bolest až ochrnutí svalů, poruchy spánku, paměti, zvyšují riziko vzniku cukrovky a mozkového krvácení. Pokud chcete vyzkoušet ověřený spolehlivý doplněk stravy na snížení cholesterolu, doporučujeme se podívat na Cholesten.

TIP: Jak snížit vysoký cholesterol bez léků?

Přirozenou, převážně rostlinnou, stravou, bez nezdravých průmyslově upravovaných potravin s nadbytkem jednoduchých cukrů, trans mastných kyselin a omega 6 mastných kyselin bojujete se zvýšeným cholesterolem mnohonásobně účinněji než konzumací léků jen na samotné snížení cholesterolu v krvi.

Hladina cholesterolu se také může zvyšovat v důsledku kouření, nadměrné konzumace alkoholu a z nedostatku pohybu. Pomáhá třeba svižná chůze, pomalý běh nebo jízda na kole. Cvičte alespoň čtyřikrát týdně půl hodiny. Myslete na to, že každý pravidelný pohyb je vhodný a posiluje srdce a cévy. Důležitý je také váš spánkový režim, umění relaxace a odpočinku, zejména v přírodě.