7 tipů, jak na vysoký cholesterol

Cholesterol je látka tukové povahy, která je pro tělo životně důležitá. Cholesterol je součástí všech buněk. Je základní stavební jednotkou nervů, mozkových buněk a je nutný pro tvorbu hormonů. Je tedy zřejmé, že cholesterol má na lidský organismus zcela zásadní vliv. Zčásti si ho lidské tělo vyrobí samo, zčásti ho přijímá v potravě. Zdravý organismus dokáže v krvi a trávicím systému zdravý poměr udržovat.

Zjednodušeně rozlišujeme tzv. „hodnýcholesterol (HDL) a ,,zlýcholesterol (LDL). HDL cholesterol má ochrannou funkci, protože nadbytečný cholesterol odvádí zpět do jater, kde je metabolizován, a proto je pro náš organismus HDL cholesterol důležitý.

Oproti tomu LDL cholesterol se usazuje v podobě aterosklerotických plátů v cévních stěnách, které tak ztrácejí pružnost. Zužují se a dokonce může dojít i k jejich ucpání. V důsledku ucpání cévy, orgán, který vyživovala odumírá.

Víte, proč je dobré zhubnout a jak na vysoký cholesterol

Jaké jsou správné hodnoty cholesterolu

Podle kvalifikovaných odhadů má v České Republice zvýšený cholesterol zhruba 70% lidí. Víc než 40 procent populace, ale přitom netuší, jak vysoký ho vlastně má. Správná hodnota celkového cholesterolu je u zdravého člověka do 5 mmol/l.

Jaké jsou správné hodnoty cholesterolu a jak je sledovat s domácími testy?

Zvýšená hodnota je od 5 do 6 mmol/l, vysoká od 6 do 7 mmol/l a vysloveně riziková nad 7 mmol/l. Zlý LDL cholesterol by pak neměl převyšovat 3 mmol/l a hodný HDL cholesterol 1,6 mmol/l. U kardiaků a lidí s dalšími chorobami musí být tyto hodnoty až o polovinu nižší.

Jak snížit vysoký cholesterol stravou

Částečně lze zlý cholesterol snížit úpravou jídelníčku. Doporučuje se omezit vaječné žloutky, vnitřnosti, plnotučné mléko, tuky nasycené a transmastné. Největším nebezpečím jsou průmyslově vyráběné výrobky s vysokým obsahem cukru, byť skrytého a vysokým rizikem je také alkohol.

Účinná dieta na vysoký cholesterol? Ukážeme vám, jak si ji sestavit

Kombinace těchto dvou složek v potravě zvyšuje hladinu cholesterolu. Vyvarujte se dortů, sladkých koláčů, sušenek, přislazovaných jogurtů či průmyslově vyráběných müsli a také slazených nápojů. I nadměrný příjem velmi sladkého ovoce v kombinaci s dalšími sladkostmi je rizikový.

Do jídelníček zařaďte ryby, různé druhy ořechů, olivový a řepkový olej. Nezapomínejte na potraviny s vyšším podílem vlákniny. Vláknina totiž tlumí vstřebávání cholesterolu do organismu. Naši předci konzumovali 50 až 100 gramů vlákniny denně. My jíme v průměru asi 12 gramů. Doporučené množství je přitom 30 až 35 gramů denně. Jezte tedy pravidelně pšeničné otruby, ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, obiloviny, ovesné vločky, luštěniny, houby a česnek.

Další tipy, co s vysokým cholesterolem

 Tipy na vysoký cholesterol:

  • Snižování pomocí doplňků stravy:
  1. Některé jsou založeny na obsahu vlákniny tj. například psyllium nebo ječmen. Pomoci mohou také extrakty z artyčoku, rybí olej, niacin, proteiny ze sóje či lněné semínko. Hladinu LDL i celkového cholesterolu snižuje také doplněk stravy se syrovátkovým proteinem.
  2. Jedním z osvědčených doplňků s rychlým a efektivním účinkem je přípravek Cholesten. Základem je extrakt z červené rýže. Další aktivní složkou je vysoce koncentrovaný rybí olej s obsahem omega 3 nenasycených mastných DHA a EPA kyselin.
  • Byliny – mezi bylinky snižující hladinu cholesterolu v krvi lze zařadit zejména rozrazil, kotvičník zemní, pýr plazivý či čekanku obecnou. Pomoci ale mohou rovněž borůvky nebo smetánka lékařská. Taktéž zelený čaj, plody koriandru setého, květ řebříčku obecného nebo nať kopřivy dvoudomé. Rdesno mnohokvěté je rostlinou z tradiční čínské medicíny, pomáhá při prevenci aterosklerózy a pomáhá snížit hladinu celkového cholesterolu.
  • Omezit kouření – přispívá k menšímu usazování cholesterolu na stěnách cév, tj. ateroskleróze.
  • Hubnutí pohybem – i malý úbytek váhy, 3 – 5 kg, se na hodnotách cholesterolu projeví. Pokles váhy navíc vylepšuje poměr mezi hodným a zlým cholesterolem, takže pomůže dvakrát. Ke zlepšení hladiny cholesterolu byste se měli věnovat aerobní pohybové aktivitě alespoň 30 minut denně. Najděte si takovou, která vás bude dlouhodobě bavit. Začít můžete třeba rychlými procházkami. Pro začátečníky je vhodná jízda na kole nebo plavání.

Znáte, těchto 8 mýtů a faktů o cholesterolu, kterým věříte možná i vy

Vysoký cholesterol ovlivňuje také stres

Stres zvyšuje cholesterol

Řadu lidí může překvapit, že hladinu cholesterolu zvyšuje i stres. Když jsme ve stresu, hladina cholesterolu se zvýší, bez ohledu na to, co jíme. Tělo jej začne rychleji vyrábět, protože nadledviny, které hrají důležitou roli při zvládání stresu, jej potřebují pro svou práci. Dlouhodobý chronický stres, má zásadní vliv na fungování štítné žlázy. Její dysfunkce, ale někdy i autoimunitní zánět může vyvolávat vyšší hladinu cholesterolu v krvi.

Znáte, těchto 9 hlavních příznaků vysokého cholesterolu?

Stresům obvykle lépe čelíme, když jsme dobře vyspaní a odpočatí. Proto má smysl jakákoliv relaxace, meditace a rekreační sport. Výborná je například jóga, taj-či nebo třeba léčebný psychologický systém mindfulness zaměřený přímo proti stresu.

Psychickou pohodou proti stresu

 Zvolněte – opravdu musíte všechny činnosti zastat osobně, nešly by nějaké delegovat?

  • Dýchejte zhluboka – většina populace dýchá tzv. jen do hrudníku, nikoliv až do břicha. Naučte se správně dýchat a spolu s nižším stresem vám klesne i hladina celkového cholesterolu.
  • Suďte, ale neodsuzujte. Nešiřte negativní energii, množte svými činy tu pozitivní.
  • Nelpěte na materiálních věcech, zaměřte se spíš na ty duchovní.
  • Pociťujte vděčnost – každý den vyzdvihněte tři události, které vás potěšily.

Ať už jdete na snižování cholesterolu novým jídelníčkem, nebo pohybem, mějte na paměti, že všechno chce svůj čas. I u bylinek chvíli trvá, než pocítíte pozitivní účinky.

Když se však budete řídit uvedenými radami a vytrváte, budete se radovat ze skvělých výsledků. Využijte nejdříve možností snižování cholesterolu přírodní cestou. Léky mají spoustu vedlejších účinků a jejich dlouhodobý efekt není zaručen.