Vliv alkoholu na vysoký cholesterol

Optimální hladina celkového cholesterolu by měla být okolo 5,0 mmol/l. Při vyšších hladinách hrozí u člověka s probíhajícím zánětem v cévách jejich ucpání nadbytečným cholesterolem. Toto onemocnění nazýváme aterosklerózou.

Dalším typem cholesterolu, u kterého musíme dbát zdravé hodnoty je tzv. „zlý“ LDL cholesterol. Hladina by se neměla dostat přes hranici 3 mmol/l. Naopak u tzv. „hodného“ HDL cholesterolu, nám jde o co nejvyšší hodnotu. U mužů by měla být nad 1,0 mmol/l a u žen nad 1,2 mmol/l.

Vysoký cholesterol a alkohol

Odborníci se úplně neshodují, jaký vliv má alkohol na hladinu cholesterolu. Alkohol obsahuje kalorie. Nahrazuje tedy potraviny s vysokým obsahem cholesterolu a tuků, které by člověk jinak snědl. V tomto smyslu alkoholické nápoje napomáhají snižování celkového množství cholesterolu v krvi a navýšení HDL cholesterolu až o 10 %.

Oblíbený produkt na snížení cholesterolu - Cholesten

Sledujte hodnoty cholesterolu pravidelně s domácími testy

Mnoho studií prokázalo, že je-li konzumace alkoholu omezena na rozumnou míru, riziko onemocnění srdce se snižuje. Podle některých studií mírná konzumace alkoholu – především červeného vína – může zvyšovat hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu a zmenšovat riziko krevních sraženin.

Tyto předběžné výsledky testu účinků vína na snížení hladiny cholesterolu jsou potvrzeny i z praxe, například u Francouzů, kteří pijí víno pravidelně a také mají menší úmrtnost na kardiovaskulární choroby.

Cholesterol a alkohol – víno

Z předběžných výsledků klinické studie In Vino Veritas olomoucké fakultní nemocnice vyplývá, že cholesterol snižuje víno. Množství užívaného vína bylo stanoveno pro testované ženy v množství 2 dcl a pro testované muže 3 dcl 5x týdně.

10 potravin na snížení vysokého cholesteru, používané i v medicíně

Po prvním měsíci výzkumu byli testovaní podrobeni lékařské kontrole. Ta ukázala podstatné snížení hladiny cholesterolu oproti vstupním hodnotám, a to zejména u žen. Kromě hladiny cholesterolu se prováděla i biochemická vyšetření jater a ledvin. Zjišťovala se výše krevního tlaku. Testovaní se také podrobili i funkčnímu vyšetření srdce (EKG) a dalším.

Konzumace malých a pravidelných dávek vína u žen prokázala po prvním měsíci snížení celkového cholesterolu až o 1 mmol/l. Po půl roce trvání výzkumu a po dalším přezkoumání laboratorních výsledků bylo u žen potvrzeno ustálení snížené hladiny celkového cholesterolu o 1 mmol/l. Takže s delším užíváním vína již nebyl potvrzen další pokles cholesterolu.

9 zásadních příznaků naznačující vysoký cholesterol

Z těchto výsledků se dá tedy předběžně říci, že u žen, které pijí pravidelně v malých dávkách moravské bílé nebo červené víno, dochází ke snížení parametrů jejich lipidového spektra. To znamená, že mají i snížené riziko úmrtní na kardiovaskulární choroby (KVCH). Takže takovým ženám víno dokáže prodloužit život a zvýšit jejich vitalitu.

Vliv alkoholu a kávy na cholesterol

Odborníci nadále diskutují a bádají nad vlivem alkoholu na cholesterolovou dietu. Jasné je jen to, že nadměrná konzumace alkoholu rozhodně zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi, protože alkohol poškozuje játra, a to pak negativně ovlivňuje množství cholesterolu v krvi.

Tipy, jak na domácí test na cholesterol, snadno a rychle

Rozhodně se nedoporučuje žádný tvrdý alkohol. Pokud je hladina cholesterolu velmi vysoká, doporučuje se nejprve alkohol zcela vyřadit, dokud se cholesterol nedostane pod kontrolu, až pak si třeba občas dopřát skleničku vína nebo piva. Rozhodně se tedy nedá obecně doporučit alkohol, jako zaručený lék na vysoký cholesterol.

Pokud jde o vliv kávy, studie zatím nejsou zcela jednoznačné. Zdá se nicméně, že káva překapávaná přes filtr a rozpustná káva jsou z hlediska hladiny cholesterolu bezpečnější než káva vařená nebo espreso.

Alkohol: Pivo a cholesterol

Cholesterol a alkohol – pivo

Pivo je výborným zdrojem rozpustné vlákniny, která podporuje správné fungování trávicího systému a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Tmavší piva mohou přitom obsahovat až 3,5 gramů rozpustné vlákniny na jeden litr. Platí, čím tmavší pivo, tím více vlákniny.

Udělejte si, alespoň jednou ročně detoxikaci organismu a zbavte tělo toxinů. Zlepšíte tak i trávení.

Množství piva, které lze pro snížení cholesterolu doporučit je maximálně 0,5 litru denně. Alkoholu by se rozhodně měly vyhýbat těhotné ženy, lidé, kteří berou léky, abstinující alkoholici a lidé s nemocnými ledvinami či játry. Vzhledem k vysokému glykemickému indexu není pivo vhodné ani pro diabetiky.

Léky na cholesterol a alkohol

Kombinace léků a alkoholu obecně není doporučována, jelikož se mohou ve zvýšené míře vyskytnout nežádoucí účinky. Poškození jater hrozí při požití alkoholu a současném užívání například některých antibiotik, léků proti infekci nebo léků snižujících krevní tuky (hypolipidemika). Při užívání statinů alkoholické nápoje zhoršuje účinnost těchto léků na vysoký cholesterol.

Otázky a odpovědi na téma vysoký cholesterol

1. Jaké jsou nejhorší důsledky „zlého“ cholesterolu?

Jeho ukládání do cév a její další manifestace, tj. ateroskleróza a klinické manifestace infarkt myokardu, mrtvice, ischemická choroba dolních končetin či erektilní dysfunkce.

2. Můžou být problémy i s „hodným“ cholesterolem?

Prakticky pouze nízké hodnoty.

3. Jak předcházet „zlému“ cholesterolu?

Zejména životním stylem, nekouřením, pravidelnou pohybovou aktivitou, pravidelným a dostatečným příjmem ovoce a zeleniny, ořechů a mořských ryb.

4. V naší rodině se všichni léčí s cholesterolem. Zatím mi lékař ještě ani jednou neudělal vyšetření na cholesterol. Je to jeho povinnost nebo si o to musím zažádat?

Lékař by měl zvážit toto vyšetření, pokud máte v rodinné anamnéze zvýšený cholesterol.

5. Kolik lidí v České Republice užívá léky na snížení cholesterolu (statiny)?

Asi 1 milion.

6. Je nějaká účinná bylina na snížení cholesterolu?

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) se tradičně využívá nejen k léčbě nemocí jater a žlučníku, ale také ke snížení celkové hladiny cholesterolu. Účinnou látkou je silymarin, který je obsažen zejména v semenech. Právě proto se semínka ostropestřce žvýkají nebo drtí na prášek. Ten se pak užívá na špičku nože, případně se přidává do jídla.

7. Je nějaký čaj vhodný při cholesterové dietě?

Jsou známé například blahodárné účinky čaje Pu-erh, který je nazýván čajem čínských císařů.