Cholesterol je lipid, který je trvale obsažený v naší krvi. Tělo jej pro svoji funkci potřebuje, náš organismus si ho i sám vyrábí. Problém nastává, když máme z nevhodného životního stylu v těle zároveň chronický zánět i permanentně zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi. Pak nám hrozí vyšší riziko kardiovaskulárního onemocnění, což vede k mozkovým a srdečním příhodám.

DOPORUČENÍ: Chcete dosáhnout co nejkvalitnějších výsledků a při další kontrole zjístit, že jste výrazně snížili vysoký cholesterol? Pak nepřehlédněte oblíbený produkt CHOLESTEN.

Následující byliny nám pomohou bojovat se zvýšeným množstvím cholesterolu přírodní cestou:

 • Čekanka – její konzumace vede k omezení ukládání tuků a snížení hladiny cholesterolu. Tuky jsou navázány a odvedeny z těla ještě předtím, než se stihnou uložit. Čekanka je i výbornou prevencí rakoviny tlustého střeva a zamezuje ukládání nebezpečných kovů v těle. Stimuluje činnost žlučníku, jater a slinivky, působí detoxikačně. Čekanku můžeme použít do zeleninových salátů, ale pozor, pouze nezelené světlé listy, které nejsou hořké. Čekanka se hodí i k zapékání nebo jako příloha k masovým pokrmům.

 

 • Kotvičník zemní – směs fytosterolů, kterou obsahuje, dokáže kromě jiného snížit hladinu tuků v krvi. Užívá se například při ischemické chorobě srdeční, ateroskleróze a vysokém krevním tlaku. Tinktura z kotvičníku: Hrst sušeného nebo čerstvého kotvičníku dáme do uzavíratelné nádoby a zalijeme alkoholem, nejlépe šedesátiprocentním. Necháme stát na tmavém místě při pokojové teplotě 14 dní. Každý den protřepeme. Poté scedíme a můžeme začít užívat v množství 2 – 4 kávové lžičky denně.

 

 • Přeslička rolní – obsahuje křemík, který se podílí na zlepšení stavu nehtů, pokožky a vlasů. Také pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a má příznivý vliv na krevní oběh. Napomáhá normání funkci močové soustavy. Nevhodná je v těhotenství nebo ve vysokých dávkách. Čaj z přesličky: 1 lžičku přesličkové natě vaříme 5 minut ve čtvrt litru vody. Necháme louhovat 15 minut a scedíme. Čaj je hořký, je proto dobré po něm vypít i sklenici vody.

 

 • Psyllium – přírodní rozpustná vláknina se vyrábí z jitrocele indického. Doplňuje denní potřebu vlákniny, je výborná i při redukčních dietách a také pomáhá snížit hladinu cholesterolu. Psyllium se dá přidávat do jídla i pití, nemá žádnou chuť, a proto není problém s jeho konzumací.

TIP NA ČLÁNEK: Tipy, jak na domácí test na cholesterol, snadno a rychle

 • Pýr plazivý – pomáhá při detoxikaci, odplavuje usazeniny a toxiny z těla. Také čistí ledviny a močové cesty. Látka inositol, která se v pýru nachází, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Odvar z pýru: 2 lžičky sušeného pýru zalijeme čtvrt litrem studené vody, přivedeme k varu a povaříme 10 minut. Slijeme a několikrát denně popíjíme. Odvar z pýru je vhodné užívat pravidelně a dlouhodoběji. Pokles hladiny cholesterolu je možné zjistit již po dvou dnech po zahájení pravidelného užívání pýru.

 

 • Rozrazil lékařský – nejen, že snižuje hladinu cholesterolu v krvi, ale také je silně močopudný, čistí krev a pomáhá i při kašli nebo trávicích potížích. Čajová směs na snížení cholesterolu obsahuje stejný díl natě rozrazilu, kopřivy, sporýše a přesličky. Tento čaj má rovněž antisklerotické účinky a zlepšuje paměť.

 

 • Aronie černý jeřáb – ceněna hlavně pro vysoký obsah vitamínu C. Přírodní šťáva a plody arónie se doporučují jako léčebný prostředek při arteroskleróze, vysokém krevním tlaku a překyselení žaludku. Je ověřeno, že šťáva z aronie snižuje hladinu cholesterolu v krvi nemocných aterosklerózou. Užíváním aronie se zvyšuje rychlost proudění krve, což je vhodné, pokud někoho trápí hypertenze.

 

 • Chmel šištice – pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

 

 • Smetanka lékařská – její kořen podporuje látkovou výměnu, snižuje hladinu cholesterolu a díky obsahu inulinu působí příznivě i při cukrovce. Pražený pampeliškový kořen se dá také použít jako náhražka kávy, podobně jako čekanka. Čaj z kořene smetanky: 2 lžičky usušeného a nařezaného kořene zalijeme šálkem vody, 2 minuty povaříme, 15 minut louhujeme a scedíme. Pijeme vždy čerstvý čaj, a to 2x až 4x denně.

 Nepřehlédněte, 15 druhů bylinek na snížení cholesterolu. Nechte si pomoc přírodou…

 • Hořec žlutý – zejména jeho kořen posiluje činnost jater, ale také snižuje cholesterol. Užívá se tak, že se denně po dobu 6 týdnů spolkne kousek kořene a zapije se vodou.

 

 • Jalovec obecný – chrání před usazováním cholesterolu v cévách.

 

 • Maralí nebo maralový kořen snižuje stejně jako další byliny na snížení cholesterolu nejen hladinu tohoto lipidu, ale také krevní cukr.

 

 • Na zvýšený cholesterol účinkuje také pupalka dvouletá.

 

 • Tolice vojtěška – přispívá k normálnímu stavu vlasů, nehtů a bezpečné hladině cholesterolu v krvi.

 

 • Skořicovník ceylonský – zabezpečuje bezchybnou činnost kardiovaskulárního systému, udržuje normální hladiny cholesterolu v krvi, pozitivně působí na stav pokožky a sliznic.

 

 • Rdesno mnohokvěté – přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému a zdravé hladině cholesterolu v krvi.

 

Nyní již víte, jaké druhy bylin zařadit do jídelníčku a které je vhodné začlenit do vašeho pitného režimu. Byliny z prověřeného zdroje jsou bezpečnější variantou boje se zvýšeným cholesterolem než užívání léků na předpis tzv. statinů, které mají spoustu negativních vedlejších účinků.

Znáte, 9 hlavních příznaků vysokého cholesterolu

Vajíčka a vysoký cholesterol aneb, jak to ve skutečnosti je?

Vejce patří mezi potraviny s nejvyváženějším obsahem nutričně významných látek. Dominantními složkami sušiny vajec jsou bílkoviny (proteiny) a tuky (lipidy).Bílkoviny z vajec jsou biologicky hodnotnější než proteiny masa nebo mléka. Ve žloutku se obsah proteinů...

Jak aktivní pohyb pomáhá ke snížení vysokého cholesterolu

Zvýšené hladiny cholesterolu se mohou vyskytnout v kterémkoliv věku. Vysoký cholesterol se nevyhýbá ani mladistvým, ani štíhlým lidem. Pokud spadáte do kategorie osob s vyšší hladinou cholesterolu, je nezbytné začít s úpravou vašeho životního stylu. I zdánlivě malé...

8 mýtů a faktů o cholesterolu, kterým věříte možná i vy

Ve společnosti kolují mýty o cholesterolu dlouhé desítky let. Pojďte se podívat na nejčastější z nich a hned zjistíte, obáváte-li se cholesterolu oprávněně.Budete asi překvapeni, že jako lidé bez cholesterolu vůbec nemůžeme existovat a že nejčastější typ léčby...

Co je HDL cholesterol a je zdraví nebezpečný?

Cholesterol je steroidní látka přítomná v lidském těle i v těle mnoha dalších živočichů a organismů,  v menším zastoupení i u rostlin. Cholesterol pomáhá tělu zpracovávat tuky. Je také důležitý při tvorbě buněčných membrán a je potřeba pro tvorbu hormonů a vitamínu...

Kateřina Váchová
Kateřina Váchová

Blogerka, výživový poradce

Jsem „profesionální“ matka. Ráda se vzdělávám v oblasti psychologie, pedagogiky, medicíny i zdravé výživy. Mám ráda turistiku, focení přírody a s oblibou vařím. Jsem tolerantní, umím naslouchat a jsem příznivkyně neautoritářského vedení výchovy.