Cholesterol je steroidní látka přítomná v lidském těle i v těle mnoha dalších živočichů a organismů,  v menším zastoupení i u rostlin. Cholesterol pomáhá tělu zpracovávat tuky. Je také důležitý při tvorbě buněčných membrán a je potřeba pro tvorbu hormonů a vitamínu D.

Jaké rozlišujeme druhy cholesterolu?

Rozlišujeme celkový cholesterol, HDL cholesterol a LDL cholesterol. Norma pro celkový je do 5 mmol/l. Hodnota LDL cholesterolu by měla být pod 3 mmol/l. Žádoucí hodnota HDL cholesterolu pro muže je stanovena jako větší než 1 mmol/l, pro ženy nad 1,2 mmol/l.

HDL je zkratkou názvu high density lipoprotein (lipoprotein s vysokou hustotou). HDL jsou vytvářeny v buňkách tenkého střeva a jater. Cholesterol je běžně uskladněn ve formě kapének v cytoplazmě.

Víte, jak snížit vysoký cholesterol bez léků?

HDL je označován jako tzv. „hodný“ cholesterol, protože pomáhá vracet nadbytek cholesterolu do jater a tím snižuje jeho riziko usazování se na stěnách tepen. Vysoké hladiny HDL cholesterolu jsou dobrým prognostickým faktorem pro rozvoj koronárních onemocnění.

V játrech dochází k degradaci cholesterolu neboli k jeho rozkladu na další složky. Úroveň jeho hladiny ukazuje, do jaké míry je náš organismus schopný se cholesterolu zbavovat jeho transportem do jater. Fyziologické sérové hodnoty HDL cholesterolu by se měly pohybovat u mužů v rozmezí 1,0–2,1 mmol/l , u žen 1,2–2,7 mmol/l.

Nejdůležitější funkcí HDL je vychytávání cholesterolu z povrchových membrán buněk tkání. Tím pádem se snižuje množství cholesterolu v buňkách. HDL hraje zcela zásadní roli v metabolismu lipoproteinů a jejich správná funkce zajišťuje optimální bilanci cholesterolu a brání jeho hromadění v tkáních.

Chcete zjistit, zda máte zvýšený cholesterol a co vám hrozí? Podívejte se na hlavní příznaky.

Jak zvýšit nebo snížit HDL cholesterol?

Zvýšená koncentrace HDL cholesterolu je podmíněna geneticky, ovlivnitelná fyzickou aktivitou, alkoholem, estrogeny, redukcí hmotnosti, přísunem vícenenasycených mastných kyselin a terapií fibráty. Falešně vyšší hodnota HDL cholesterolu může být způsobena ve výjimečných případech i zvýšenou koncentrací imunoglobulinů. Výsledky vzorků odebraných nalačno jsou nepatrně vyšší než při odběru bez lačnění.

TIP: Určitě nepřehlédněte nejoblíbenější produkt ke snížení cholesterolu – CHOLESTEN.

Snížená hodnota HDL cholesterolu je rovněž geneticky podmíněna, dalšími nežádoucími faktory snižujícími koncentraci HDL cholesterolu jsou kouření, fyzická inaktivita, nadváha, strava bohatá na nasycené mastné kyseliny, hypetriglyceridémie a androgeny.

Snižování HDL cholesterolu se řídí stejnými pravidly jako snižování LDL cholesterolu. I hladinu HDL ovlivňuje strava. Negativní roli hraje podíl fruktózy a sacharózy. Naopak strava bohatá na sacharidy s nízkým glykemickým indexem ovlivňuje HDL málo nebo vůbec.

Pokud potřebujete naopak hladinu HDL zvýšit, vhodném zdrojem je červené víno,  ryby, řepkový, olivový a lněný olej, ořechy, semena, lesní plody, hořká čokoláda, bio vejce a avokádo.

Dvě porce lososa za měsíc mohou zvýšit váš HDL o 4%, nekupujte však lososa z chovných farem. Z ořechů a semen jsou nevhodnější vlašské ořechy, mandle, kešu, slunečnice a arašídy. Jeden šálek mražených plodů, konzumovaných konzistentně po dobu 8 týdnů, může zvýšit váš HDL cholesterol o 5%. Ve studii, kde dospělí konzumovali jedno vejce každý den po dobu tří měsíců, zvýšili svůj HDL cholesterol o 48 %.

TIP NA ČLÁNEK: Vyzkoušejte těchto 15 osvědčených bylin na snížení cholesterolu.

Hladinu HDL příznivě ovlivňuje zhubnutí u osob s nadváhou nebo obezitou. Těmto skupinám osob prospívá především pravidelná fyzická zátěž. Například běh, rychlá chůze, jízda na kole, kruhový trénink, plavání a další. Pravidelná 30 minutová aerobní aktivita prováděná alespoň pětkrát týdně dokáže zvýšit koncentraci HDL cholesterolu o 5–10 %.

Hladinu HDL můžeme samozřejmě ovlivnit také celou řadou léků (Doporučujeme: Cholesten). Je však třeba zmínit, že řada z nich ovlivňuje také, a pravděpodobně především, hladinu LDL cholesterolu. Proto je obtížné odlišit přínos zvýšení HDL účinkem těchto léků. Během léčby je nutné zvážit i nemalé riziko vedlejších účinků těchto léků.

Vajíčka a vysoký cholesterol aneb, jak to ve skutečnosti je?

Vejce patří mezi potraviny s nejvyváženějším obsahem nutričně významných látek. Dominantními složkami sušiny vajec jsou bílkoviny (proteiny) a tuky (lipidy).Bílkoviny z vajec jsou biologicky hodnotnější než proteiny masa nebo mléka. Ve žloutku se obsah proteinů...

Jak aktivní pohyb pomáhá ke snížení vysokého cholesterolu

Zvýšené hladiny cholesterolu se mohou vyskytnout v kterémkoliv věku. Vysoký cholesterol se nevyhýbá ani mladistvým, ani štíhlým lidem. Pokud spadáte do kategorie osob s vyšší hladinou cholesterolu, je nezbytné začít s úpravou vašeho životního stylu. I zdánlivě malé...

8 mýtů a faktů o cholesterolu, kterým věříte možná i vy

Ve společnosti kolují mýty o cholesterolu dlouhé desítky let. Pojďte se podívat na nejčastější z nich a hned zjistíte, obáváte-li se cholesterolu oprávněně.Budete asi překvapeni, že jako lidé bez cholesterolu vůbec nemůžeme existovat a že nejčastější typ léčby...

Časté dotazy k vysokému cholesterolu

Většina lidí považuje cholesterol za nebezpečnou látku, která lidskému tělu škodí. Mají představu, že jeho hladinu je potřeba preventivně udržovat na co nejnižší úrovni. Málokdo však tuší, že cholesterol je součástí každé naší buňky.Je důležitou stavební jednotkou...

Kateřina Váchová
Kateřina Váchová

Blogerka, výživový poradce

Jsem „profesionální“ matka. Ráda se vzdělávám v oblasti psychologie, pedagogiky, medicíny i zdravé výživy. Mám ráda turistiku, focení přírody a s oblibou vařím. Jsem tolerantní, umím naslouchat a jsem příznivkyně neautoritářského vedení výchovy.