Cholesterol patří mezi lipidy. Je to látka nezbytná pro fungování organismu. Je základní stavební jednotkou všech buněk, hormonů a žluče. Cholesterol se běžně nachází v naší stravě. Navíc si ho naše tělo tvoří v játrech, průměrně 500 mg denně.

Jaké rozlišujeme druhy cholesterolu?

Rozlišujeme celkový cholesterol, HDL a LDL cholesterol. Norma pro celkový je do 5 mmol/l. Hodnota LDL cholesterolu by měla být pod 3 mmol/l. Žádoucí norma HDL cholesterolu pro muže je větší než 1 mmo/l, pro ženy více než 1,2 mmol/l.

LDL je zkratka z anglického názvu low density lipoprotein (lipoprotein s nízkou hustotou). Obecně je LDL cholesterol označován jako za tzv. “zlý” či “špatný” cholesterol. Je nebezpečný tím, že se může, v případě nadbytku, usazovat na stěnách artérií a tím snižuje jejich tzv. vnitřní průměr. Tento pochod se označuje jako ateroskleróza.

Lidově řečeno, artérie (tepna) se zúží, a pokud se objeví krevní sraženina (trombus), už nemůže proniknout dále a tepnu zablokuje (dojde k trombóze). Tyto změny zvyšují tendenci k srážení krve. Pokud nedojde k odstranění trombu, může dojít u postižené osoby k infarktu nebo mrtvici.

Chcete pomoci se snížením cholesterolu snadno a rychle? Pak se podívejte na nejoblíbenější produkt CHOLESTEN.

Stanovení výše LDL cholesterolu je zvlášť doporučováno pro vyhodnocení rizika aterosklerózy při zvýšených hladinách celkového cholesterolu a je základem pro rozhodnutí o způsobu a monitorování léčby.

U zdravých osob jsou v LDL částicích obsaženy asi 2/3 celkového cholesterolu. Vzorek krve je odebíraný ze žíly na paži nebo z prstu. Laboratorní vyšetření vždy vyžaduje 12 hodinové lačnění před odběrem.

Je důležité zmínit, že samotná vyšší hodnota celkového nebo LDL cholesterolu, nevede automaticky k vyšší pravděpodobnosti kardiovaskulárních chorob a úmrtí s nimi spojených. Vysoký cholesterol je jen jeden z faktorů, který se na vzniku civilizačních nemocí podílí.

Pokud však již máte zvýšený cholesterol a nadále konzumujete nevhodné potraviny, nemáte žádnou pohybovou aktivitu a kouříte, zaděláváme si v těle na chronický zánět, který je dalším důvodem, proč nejsou vaše cévy zdravé a tuk z potravy se v nich snadněji usazuje.

Víte, jak snížit cholesterol? My ano.

4 OSVĚDČENÉ TIPY, jak snížit LDL cholesterol

K optimální hladině cholesterolu přispívá pestrá a vyvážená strava, udržování optimální tělesné váhy, pravidelná fyzická aktivita a únosná míra stresu.

Existují čtyři oblasti, na které je dobré se zaměřit:

  1. Jídelníček – je důležité mít dostatek vlákniny z ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva a méně živočišných tuků. Místo tučného vepřového raději jezte ryby a omezte konzumaci vajec na 3 denně. Většina nasycených tuků zvyšuje hladiny celkového a LDL cholesterolu. Najdete je v másle, sádle, ale také v potravinách z nich vyrobených včetně koláčů, sušenek a dalších druhů pečiva, v salámech, párcích či paštikách, ve smetaně, sýrech a potravinách obsahujících kokosový nebo palmojádrový olej. Některé nenasycené tuky však mohou pomáhat snížit hladinu LDL cholesterolu. Obecně platí, že je výhodné nahrazovat nasycené tuky nenasycenými. Potraviny, obsahující nenasycené tuky, zahrnují například řepkový, olivový či lněný olej, z ryb lze doporučit lososa z volného moře, dále ořechy či avokádo.
  2. Pohybová aktivita – aerobní pohyb, ať už ve formě běhu, turistiky, skoků přes švihadlo, jumpingu či plavání, vede k posílení srdce a cév, navýšení kondice a redukci hmotnosti. Stačí hmotnost snížit o 10 % a již toto vede k velkému snížení rizika úmrtí na kardiovaskulární choroby.
  3. Doplňky stravy a pitný režim – existují bylinné přípravky, mezi něž patří neoblíbenější CHOLESTEN a čajové směsi, které pomáhají výši cholesterolu snižovat. Velmi příznivé ohlasy jsou například na přírodní produkt v BIO kvalitě Blendea Supergreens. Tento doplněk stravy obsahuje kombinaci mladé pšenice (30%), zeleného ječmene (30%), spiruliny (20%) a chlorelly (15%). Jejich kombinace mimo jiné zlepšuje trávení a zabraňuje nadměrnému ukládání tuků, pomáhá hubnout, zvyšuje imunitu, zbavuje tělo toxinů či snižuje množství usazenin v cévách.
  4. Důraz na relaxaci a vyhýbání se kouření.

TIP: Víte o 9 hlavních příznacích vysokého cholesterolu nebo znáte těchto 17 potravin?

Při snižování celkového a LDL cholesterolu mějte na paměti, že není vaším cílem snížit množství cholesterolu v krvi na minimum. Cholesterol je důležitou stavební jednotkou nervů, mozkových buněk a některých hormonů. Pomáhá tělu zpracovávat tuky, je také důležitý při tvorbě buněčných membrán a je nezbytný pro tvorbu vitamínu D.

Vajíčka a vysoký cholesterol aneb, jak to ve skutečnosti je?

Vejce patří mezi potraviny s nejvyváženějším obsahem nutričně významných látek. Dominantními složkami sušiny vajec jsou bílkoviny (proteiny) a tuky (lipidy).Bílkoviny z vajec jsou biologicky hodnotnější než proteiny masa nebo mléka. Ve žloutku se obsah proteinů...

Jak aktivní pohyb pomáhá ke snížení vysokého cholesterolu

Zvýšené hladiny cholesterolu se mohou vyskytnout v kterémkoliv věku. Vysoký cholesterol se nevyhýbá ani mladistvým, ani štíhlým lidem. Pokud spadáte do kategorie osob s vyšší hladinou cholesterolu, je nezbytné začít s úpravou vašeho životního stylu. I zdánlivě malé...

8 mýtů a faktů o cholesterolu, kterým věříte možná i vy

Ve společnosti kolují mýty o cholesterolu dlouhé desítky let. Pojďte se podívat na nejčastější z nich a hned zjistíte, obáváte-li se cholesterolu oprávněně.Budete asi překvapeni, že jako lidé bez cholesterolu vůbec nemůžeme existovat a že nejčastější typ léčby...

Co je HDL cholesterol a je zdraví nebezpečný?

Cholesterol je steroidní látka přítomná v lidském těle i v těle mnoha dalších živočichů a organismů,  v menším zastoupení i u rostlin. Cholesterol pomáhá tělu zpracovávat tuky. Je také důležitý při tvorbě buněčných membrán a je potřeba pro tvorbu hormonů a vitamínu...

Časté dotazy k vysokému cholesterolu

Většina lidí považuje cholesterol za nebezpečnou látku, která lidskému tělu škodí. Mají představu, že jeho hladinu je potřeba preventivně udržovat na co nejnižší úrovni. Málokdo však tuší, že cholesterol je součástí každé naší buňky.Je důležitou stavební jednotkou...

Kateřina Váchová
Kateřina Váchová

Blogerka, výživový poradce

Jsem „profesionální“ matka. Ráda se vzdělávám v oblasti psychologie, pedagogiky, medicíny i zdravé výživy. Mám ráda turistiku, focení přírody a s oblibou vařím. Jsem tolerantní, umím naslouchat a jsem příznivkyně neautoritářského vedení výchovy.