Vše o erekci neboli ztopoření penisu

Erekce neboli ztopoření penisu je základním aspektem mužské sexuality a hraje klíčovou roli při pohlavním styku a reprodukci. Význam erekce spočívá v tom, že umožňuje uskutečnit pohlavní styk a následné oplodnění ženy. Příčin ovlivňující sílu ztopoření penisu, se nabízí mnoho a to od fyzických problémů až po psychické.

V tomto článku si podrobně probereme proces erekce, stupně tvrdosti, příčiny poruchy erekce, možnosti léčby, možnosti léků a mnoho dalšího. Přečtěte si článek pozorně až dokonce, pokud se chcete dozvědět podmětné informace, které nám pomohli sestavit Urologové.

Proerecta KLASIK - Prášky na erekci bez předpisu

Proerecta KLASIK

Dle našich testů a zkušenosti čtenářů, je Proerecta KLASIK to nejlepší na podporu erekce a sexuální výkonnosti. Tyto prášky na erekci bez předpisu účinkují do 45 minut.

Amarex - Přírodní přípravek na podporu erekce

Amarex

Hledáte něco na podporu erekce, bez lékařského předpisu a především něco účinného? Pak váš možná zaujme Amarex, který zvětšuje průtok krve do penisu a podporuje tím erekci.

Proerecta SHOT - Přírodní a chutný drink na erekci

Proerecta SHOT

Neexistují pouze prášky na erekci, ale také tekuté přípravky, které jsou nejen chutné, ale i účinné a nabízí mnohem rychlejší vstřebatelnost než prášky na erekci bez předpisu. Bohužel cena je vyšší.

Co všechno ovlivňuje ztopoření penisu?

Příčiny ovlivňující erekci a ztopoření penisu lze rozdělit do několika kategorií, mezi které patří tělesné, psychické, hormonální a vnější. Všechny tyto vlivy mohou hrát roli při dosahování a udržování erekce a ztopoření penisu.

Tělesné příčiny poruch erekce

 • Krevní oběh – erekce je závislá na dostatečném přítoku krve do penisu. Cévní problémy jako je ateroskleróza nebo vysoký krevní tlak, mohou způsobit špatný průtok krve do penisu, což vede k slabé nebo nedostatečné erekci.
 • Nervový systém – impulzy z nervového systému řídí mužskou erekci. Poruchy nervového systému jako je například Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza nebo diabetická neuropatie, mohou ovlivnit erekci a ztopoření penisu.
 • Hormonální rovnováhatestosteron a další hormony hrají velmi důležitou roli v procesu mužské erekce. Nízká hladina testosteronu může vést k sníženému libidu a právě problémům s mužskou erekcí.

Psychické příčiny problému se ztopořením penisu

 • Stres – nadměrný stres může způsobit úzkost a úzkosti také velmi ovlivňují sexuální výkonnost a schopnost dosáhnout erekce. Vyvarovat se v dnešní době stresu je velmi obtížné, nicméně i správné dýchání vám může dopomoci k tomu, abyste se naučili hladinu stresu snížit a udržovat jej v klidové fázi.
 • Deprese – deprese a stavy spojené s ní také mohou snižovat zájem o sex a ztěžovat tak dosažení a udržení erekce. Do depresí se nejčastěji dostáváme taktéž nadměrnou zátěží, ta nejčastěji pramenní již ze stresových situací. Proto je nezbytně nutné naučit se tyto zátěže umět správně rozdýchávat.
 • Sebevědomí – nízké sebevědomí, problémy ve vztahu nebo nedostatek komunikace s partnerkou mohou také nepřímo ovlivnit kvalitu erekce a ztopoření penisu. Kvalita otevřené komunikaci s partnerem je základ spokojeného vztahu, proto pracujte také na tom, abyste s partnerkou otevřeně hovořili nejen o pozitivech, ale sdíleli také své trápení a případně se vzájemně podpořili.

Hormonální příčiny

 • Nerovnováha hormonů – jako je hypogonadismus, může způsobit nízkou hladinu testosteronu a ta právě také může negativně ovlivnit vaši erekci.
 • Nadměrná hladina prolaktinu – vysoká hladina prolaktinu, hormonu produkovaného v hypofýze způsobuje problémy s erekcí.

Hormonální příčiny těžko identifikujete sami, proto zde je velmi důležité obrátit se na lékaře a ten vám již pomůže potvrdit či vyvrátit zda právě tyto příčiny ovlivňují vaší erekci.

Vnější ovlivňující příčiny erekce

 • Užívání léků – některé léky například antidepresiva, antihypertenziva nebo léky na snížení cholesterolu, mohou mít vedlejší účinky a ty mohou ovlivňovat vaši erekci. S tímto vám opět pomůže lékař, který potvrdí či vyvrátí spojitost problému s erekcí vlivem užívání léků.
 • Alkohol a drogy – nadměrné užívání alkoholu, drog nebo jiných návykových látek ovlivňuje mužskou erekci a ztopoření penisu, protože tyto látky mohou způsobit změny v nervovém systému a cévním zásobení penisu.
 • Kouření – mimo jiné, že kouření způsobuje řadu zdravotních problémů, také zvyšuje riziko výskytu erektilní dysfunkce, proto může poškodit cévy a omezit průtok krve do penisu což způsobuje poruchy erekce.
 • Nedostatek fyzické aktivity – sedavý životní styl či sedavé zaměstnání a nedostatek pravidelného pohybu může vést až k obezitě. Obezita způsobuje snížení průtoku krve a to vede k hormonálním nerovnováhám, které mohou negativně ovlivňovat vaši erekci.
 • Stárnutí – s přibývajícím věkem se zvyšuje také pravděpodobnost výskytu zdravotních obtíží, které mohou ovlivnit vaši erekci. Mezi ně patří například kardiovaskulární onemocnění, cukrovka nebo neurologické poruchy.

Porozumět a určit příčinu, která ovlivňuje vaši erekci a ztopoření penisu, je důležité pro prevenci a řešení vašeho problému. My doporučujeme zdravý životní styl, účinné přírodní doplňky stravy, případně po konzultaci s lékařem dodržovat vhodnou léčbu základních zdravotních problémů.

Pomůže také správná komunikace s partnerem, jak už je zmiňováno výše. V případě potíží je důležité konzultovat své problémy s lékařem jelikož, ten vám může doporučit vhodnou léčbu či podporu.

Jak dochází k erekci?

Jak dochází k erekci a jaké jsou stupně tvrdosti

Erekce je komplexní proces, který zahrnuje interakci mezi nervovým systémem, cévním systémem, hormonální rovnováhou a psychickými příčinami. Zde je stručný přehled průběhu erekce.

 1. Sexuální vzrušení – erekce začíná sexuálním vzrušením, které může být vyvoláno vizuálními, dotykovými, sluchovými anebo myšlenkovými podněty. Tato stimulace vede k aktivaci nervových impulzů v mozku.
 2. Aktivace nervových impulzů – nervové impulzy cestují z mozku po nervových drahách do penisu. Tyto signály způsobují uvolnění chemických látek, které způsobují uvolnění hladkých svalů v penisu.
 3. Přítok krve a ztopoření – uvolnění hladkých svalů v penisu umožňuje většímu množství krve proudit do tělesných dutin (tzv. cavernózních těles) penisu. Krev se shromažďuje v těchto dutinách, což vede ke ztopoření penisu.
 4. Udržení erekce – během erekce se žíly, které odvádějí krev z penisu stlačují, to zabraňuje odtoku krve a umožňuje tak udržení erekce.
 5. Ejakulace a ztráta erekce – ejakulace nastává, když se nervové impulzy z mozku zintenzivní a vyústí v uvolnění spermatu. Po ejakulaci nebo když sexuální vzrušení klesne, dochází k uvolnění hladkých svalů a odtoku krve z penisu a to vede ke ztrátě erekce.

Jaké jsou stupně tvrdosti erekce

Stupnice tvrdosti erekce může být užitečná při hodnocení kvality erekce. Tato stupnice se obvykle dělí do čtyř hlavních stupňů

 1. První stupeň = bez erekce (stupeň 1) – penis je v klidovém stavu a není ztopořený ani ztvrdlý.
 2. Druhý stupeň = slabá erekce (stupeň 2) – penis je z části ztopořený, ale není dostatečně tvrdý k uskutečnění pohlavního styku
 3. Třetí stupeň = střední erekce (stupeň 3) – penis je ztopořený a ztvrdlý, ale stále ještě není dostatečně tvrdý pro uspokojivý pohlavní styk. Tento stupeň může být někdy považován za nedostatečnou erekci.
 4. Čtvrtý stupeň = plná erekce (stupeň 4) – penis je zcela ztopořený a tvrdý, to umožňuje uspokojivý pohlavní styk.

Každý muž může dosahovat různých stupňů tvrdosti erekce v závislosti na svém zdravotním stavu, emočním či na jiných okolností. Je velmi důležité si uvědomit, že občasné potíže s dosahováním plné erekce jsou běžné a nemusí nutně znamenat, že máte problém s erektilní dysfunkcí. Avšak pokud se potíže s erekcí opakují nebo zhoršují, je důležité vyhledat lékaře, který vám pomůže identifikovat a především řešit příčiny potíží s vaší erekcí.

Jak na léčbu erektilní dysfunkce neboli ED?

Jak na léčbu poruchy erekce a jaké jsou stupně problémů se ztopořením penisu**

Mírné, ale nedostatečné ztopoření penisu

Nedostatečné ztopoření penisu se vyznačuje tím, že penis dosahuje určitého stupně tvrdosti, ale není dostatečně ztopořený pro uspokojivý pohlavní styk. Tento stav může, ale vždy nemusí být způsoben různými příčinami, jako jsou například stres, úzkost, únava či nadměrné užívání alkoholu.

Řešit tento problém můžete například změnou životního stylu, vyhledat psychologickou podporu nebo své potíže konzultovat s lékařem, který vám pomůže doporučit vhodnou léčbu.

Slabá a nedostatečná erekce

Slabá erekce znamená, že penis není dostatečně tvrdý ani ztopořený, a to brání uspokojivému pohlavnímu styku na obou stranách. Tento stav může být způsoben různými příčinami, včetně zdravotních problémů, jako je cukrovka, kardiovaskulární onemocnění nebo hormonální nerovnováha.

Řešením slabé a nedostatečné erekce může zahrnovat léčbu základních zdravotních problémů, změnu životního stylu, užívání léků na předpis nebo doplňků stravy a psychologickou podporu například ze strany partnera.

Potíže s udržením erekce

Potíže s udržením erekce znamenají, že muž dokáže dosáhnout erekce, ale nemůže ji udržet dostatečně dlouho pro uspokojivý pohlavní styk. Tyto potíže mohou být způsobeny několika příčinami, jako jsou například předčasná ejakulace, stres, únava nebo zdravotní problémy.

Mezi zdravotní problémy mohou patřit kardiovaskulární onemocnění nebo cukrovka. Řešením k udržení erekce může být například provádění kegelových cviků. Zahájit léčbu zdravotních problémů například změnou užívání léků či zahájit užívání doplňků stravy právě na podporu erekce a zlepšení sexuální výkonnosti.

Podívejte se na tipy, jak na léčbu erektilní dysfunkce

Tipy, jak na léčbu erektilní dysfunkce (ED)

Erektilní dysfunkce je stav, kdy muž má potíže s dosažením nebo udržením erekce dostatečně dlouho. ED je nejčastější sexuální problém, který postihuje muže, proto lze dnes také tyto problémy mnoha způsoby léčit.

Léčba erektilní dysfunkce zahrnuje následující možnosti:

 1. Léky na předpis léky například sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis) nebo vardenafil (Levitra) mohou být předepsány lékařem pro zlepšení erekce u mužů s erektilní dysfunkcí. Tyto léky zvyšují průtok krve do penisu, a to usnadňuje dosažení a udržení erekce. Všechny zmíněné léky pro vaše obtíže musí vždy určit a předepsat váš lékař.
 2. Doplňky stravy a přírodní produkty některé doplňky stravy a přírodní produkty mohou pomoci zlepšit erekci a sexuální výkonnost. Tyto produkty mohou obsahovat byliny, vitamíny a minerály, které podporují zdravou erekci a libido.
 3. Psychoterapie a poradenství psychoterapie a poradenství mohou být užitečné pro muže, kteří mají potíže s dosažením nebo udržením erekce kvůli psychickým potížím například úzkost, stres či deprese. Terapie může pomoci zvýšit sebevědomí, zlepšit komunikaci s partnerem a zvládat či dokonce ovládat svůj stres.
 4. Změna životního stylu zdravý životní styl ve spojitosti s pravidelným cvičením a zaměřením se na kvalitu zdravé stravy doplněné dostatečným spánkem vede ke snížení stresu, a to všechno má pozitivní vliv na erekci a celkové sexuální zdraví.
 5. Léčba zdravotních obtíží řešení základních zdravotních problémů, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, nízká hladina testosteronu nebo obezita, může pomoci zlepšit erekci a sexuální výkonnost.

Kdy navštívit lékaře při problémech s erekcí:

 • Pokud se vaše problémy opakují a máte obtíže s udržením erekce po delší dobu (například několik týdnů nebo dokonce měsíců), měli byste zvážit návštěvu lékaře. To může zahrnovat neschopnost dosáhnout erekce vůbec nebo neschopnost udržet erekci dostatečně dlouho pro uspokojivý sexuální styk.
 • Pokud jste si všimli, že po zahájení užívání nových léků nebo úpravě dávkování dosavadních léků máte obtíže s erekcí, pak je nezbytně nutné poradit se s lékařem. Některé léky mohou mít nežádoucí účinky na erekci, a lékař může navrhnout alternativní léčbu nebo dávkování poupraví.
 • V případě že máte podezření na jakýkoliv zdravotní problém, který by mohl ovlivnit vaši erekci například: diabetes, kardiovaskulární onemocnění, nízká hladina testosteronu, obezita nebo jiný chronický zdravotní problém, taktéž doporučujeme navštívit lékaře. Správná diagnostika a léčba problémů může pomoci zlepšit erekci a vaše celkové sexuální zdraví.
 • Častá psychická nepohoda, v případě že cítíte ve stresu, míváte pocity úzkosti až dokonce deprese ve spojitosti s potížemi vaší erekce. Doporučujeme vyhledat psychologa či terapeuta, který vám pomůže najít příčiny vašich pocitů a pomůže vám také se zlepšením vašeho sexuálního života.
 • V některých případech může být potřeba okamžité lékařské pomoci opravdu nutná a to nejčastěji v případě, kdy pociťujete bolestivou erekci nebo například máte erekci, která přetrvává několik hodin, či naopak zažíváte náhlou ztrátu erekce anebo ji nejste vůbec schopni dosáhnout. Tyto signály mohou značit vážné zdravotní potíže, a proto návštěvu lékaře neodkládejte.

Léčba erektilní dysfunkce rázovou vlnou

Léčba erektilní dysfunkce rázovou vlnou

Rázová vlna je neinvazivní léčebná metoda, která se stále více používá k léčbě erektilní dysfunkce (ve zkratce ED). Tato metoda využívá krátkých intenzivních zvukových vln k podpoře angiogeneze neboli procesu tvorby nových cév a zlepšení průtoku krve do penisu. Níže naleznete malý přehled toho, jak rázová vlna může pomoci s poruchami erekce

 1. Zlepšuje průtok krve do penisu na něm je totiž erekce závislá. Rázová vlna stimuluje uvolňování růstových faktorů, které podporují angiogenezi a zlepšuje cévní zásobení penisu. Výsledkem je zlepšení průtoku krve, a to vede k silnějším a trvalejší erekci.
 2. Aktivuje buněční hojení, rázová vlna také stimuluje buněčnou regeneraci a hojení v postižených oblastech. Tímto způsobem může terapie rázovou vlnou pomoci obnovit zdravé tkáně v penisu a zlepšit tak erektilní funkci.
 3. Rázová vlna může také snižovat zánět a zmírňovat bolest, což může být přínosem pro muže s chronickými zánětlivými onemocněními, jako například Peyronieho choroba, která může způsobovat bolestivé a zakřivené erekce.
 4. Na rozdíl od chirurgických zákroků nebo injekčních terapií je léčba rázovou vlnou neinvazivní a bezbolestná. Léčba obvykle trvá pouze několik minut a nevyžaduje anestezii ani zotavení.
 5. Klinické studie prokázaly, že rázová vlna je bezpečná a účinná léčba pro erektilní dysfunkci. Mnoho mužů, kteří podstoupili léčbu, zaznamenalo zlepšení erektilní funkce a celkové sexuální výkonnosti.

Přestože léčba rázovou vlnou nemusí být pro všechny muže s erektilní dysfunkcí vhodná, je to slibná možnost pro ty, kteří hledají neinvazivní, bezbolestnou a efektivní metodu léčby.

Vždy se poraďte se svým lékařem nebo specialistou na urologii před zahájením jakékoliv léčby erektilní dysfunkce, včetně terapie rázovou vlnou. Lékař pomůže posoudit, zda je tato metoda pro vás vhodná, a případně vám doporučí alternativní léčebné možnosti.

Prevence problémů s erekcí

 • Dodržujte zdravý životní styl pravidelné cvičení, zdravá strava, dostatečný spánek a snížení stresu vám dopomohou k tomu, abyste si udrželi zdravou erekci a zlepšili tak celkové sexuální zdraví.
 • Omezte cigarety a alkohol. Nadměrná konzumace alkoholu a kouření může mít negativní dopad na erekci. Omezení těchto návyků může přispět k lepšímu sexuálnímu zdraví a vaší výkonnosti.
 • Otevřená a upřímná komunikace s partnerem o sexuálních potřebách a přáních může přispět k lepšímu porozumění a zlepšení sexuálního života.
 • Pokud se objeví potíže s erekcí nebo jiné sexuální problémy, je důležité vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve. Čím dříve jsou identifikovány a řešeny příčiny, tím lépe lze zlepšit kvalitu erekce a sexuální výkonnost.
 • Pravidelné lékařské kontroly mohou pomoci identifikovat a řešit zdravotní problémy, které by mohly ovlivnit erekci a sexuální zdraví.

Včasným rozpoznáním a řešením problémů s erekcí mohou muži zlepšit své sexuální zdraví a výkonnost, což vede k lepšímu pohlavnímu styku a celkově kvalitnějšímu sexuálnímu životu. Je důležité být informován o možných příčinách a řešeních, aby se muži mohli rozhodnout pro nejlepší léčbu svých potíží.

Nejčastější dotazy k erekci

FAQ – Nejčastější dotazy k erekci

Na závěr vám odpovíme na vaše nejčastější dotazy, které nám pravidelně odesíláte. Budeme rádi, když se také vyjádříte do komentářů po článek, co například vám pomohlo zlepšit erekci, jak jste zaznamenali a kdy příznaky, atd… Veškeré informace mohou pomoci dalším mužům.

Co je erekce?

Erekce je stav, kdy se penis naplní krví a zvětší se, což umožňuje sexuální aktivitu. Tento proces je zprostředkován řadou fyziologických a psychologických faktorů.

Co způsobuje erekci?

Erekci způsobuje kombinace nervových, cévních a hormonálních signálů, které zvyšují průtok krve do penisu a zároveň snižují odtok krve, čímž dochází k jeho ztopoření.

Co je erektilní dysfunkce (ED)?

Erektilní dysfunkce je stav, kdy muž má potíže dosáhnout nebo udržet erekci dostatečně dlouho pro uspokojivý sexuální styk.

Mohou léky na vysoký krevní tlak ovlivnit erekci?

Ano, některé léky na vysoký krevní tlak mohou mít nežádoucí účinky na erekci. Pokud si všimnete problémů s erekcí po zahájení léčby, poraďte se se svým lékařem o možných alternativách.

Jaký vliv má stres na erekci?

Stres může negativně ovlivnit erekci, protože zvyšuje hladinu kortizolu v těle, což může snížit sexuální touhu a zhoršit erektilní funkci.

Je erektilní dysfunkce spojena s věkem?

Ano, riziko erektilní dysfunkce se zvyšuje s věkem. Přestože se může vyskytnout v jakémkoli věku, je častější u mužů starších 40 let.

Mohou problémy s erekcí naznačovat jiné zdravotní problémy?

Ano, erektilní dysfunkce může být varovným signálem pro jiná zdravotní onemocnění, jako je kardiovaskulární onemocnění, diabetes nebo vysoký krevní tlak. Je důležité konzultovat lékaře, pokud se vyskytnou trvalé problémy s erekcí.

Mohou antidepresiva ovlivnit erekci?

Ano, některá antidepresiva mohou mít negativní účinky na erekci, jakož i na sexuální touhu a výkonnost. Pokud máte potíže s erekcí při užívání antidepresiv, poraďte se se svým lékařem o možných alternativách nebo úpravě dávkování.

Jaké potraviny mohou zlepšit erekci?

Potraviny bohaté na antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny, draslík a flavonoidy, jako jsou ořechy, ryby, tmavá čokoláda, zelený čaj a čerstvé ovoce a zelenina, mohou přispět k lepšímu průtoku krve a podpoře zdravé erektilní funkce.