Zvýšené hladiny cholesterolu se mohou vyskytnout v kterémkoliv věku. Vysoký cholesterol se nevyhýbá ani mladistvým, ani štíhlým lidem. Pokud spadáte do kategorie osob s vyšší hladinou cholesterolu, je nezbytné začít s úpravou vašeho životního stylu. I zdánlivě malé snížení tělesné hmotnosti může vrátit váš metabolismus do rovnováhy.

Cholesten recenze Oblíbený, účinný a přírodní léky na snížení cholesterolu

Co snižuje cholesterol?

Pro snížení cholesterolu nestačí jen změnit jídelníček. I když zdravá a pestrá strava je jedním z pilířů dobrého zdravotního stavu. Takže pokud konzumujete nadměrné množství živočišných produktů, uzenin a mléčných výrobků, je čas je nahradit celozrnnými potravinami, ořechy, semeny, luštěninami, dostatkem ovoce a zeleniny.

Velký vliv na naše zdraví má bez pochyby i spánek, duševní hygiena a pravidelná relaxace pro kompenzaci velké stresové zátěže. Pokud kouříte, zbavte se svého zlozvyku co nejdříve. Velkým pomocníkem v boji s vysokým cholesterolem je taktéž dostatečná pohybová aktivita.

Znáte, těchto 8 mýtů a faktů o cholesterolu, kterým věříte možná i vy?

Pohyb a cholesterol jsou spojenci

Pravidelná pohybová aktivita má na zdraví člověka hned několik pozitivních vlivů. Jednak je to příjemná forma relaxace, za druhé vede k posílení kardiovaskulárního systému a v neposlední řadě k redukci hmotnosti, která se u stále většího počtu osob pohybuje v pásmu nadváhy či dokonce obezity.

Několik tipů na pohybové aktivity, které zařadit do denního programu alespoň 3x do týdne:

 1. Běh – začněte svižnou chůzí a později se propracujte alespoň k pomalému běhu.
 2. Aerobic – kondiční cvičení při hudbě je zaměřené na rozvoj oběhové soustavy, na zvýšení úrovně vytrvalosti a výkonnosti. Příznivě ovlivňuje funkci a strukturu pohybového ústrojí a pozitivně působí na nervovou soustavu.
 3. Cvičení TRX – je určeno pro úplné začátečníky i elitní sportovce. Cviky lze snadno stupňovat. Používáte svou vlastní tělesnou hmotnost. Buduje silný a stabilní střed vašeho těla, tzv. jádro (core).
 4. Skoky přes švihadlo – 15 minut skákání se vyrovná 30 minutám kondičního běhu. Zlepšují vytrvalost a posilují srdce, zpevňují celé tělo, vylepšují držení rovnováhy a stabilitu, napravují špatné držení těla a rozvíjí neuromuskulární koordinaci.
 5. Turistika – nejodpočinkovější a nejkrásnější činnost, kterou můžete podnikat v přírodě.
 6. Jóga – protahuje tělo i mysl, prohlubuje dýchání, je vhodná pro začátečníky i pokročilé.
 7. Jumping – dynamická fitness aktivita prováděná na speciálně vyvinutých trampolínách. Nedoporučuje se pro ženy s velmi ochablým pánevním dnem, pro ženy v těhotenství a krátce po porodu.
 8. Plavání – nezatěžuje klouby. Je vhodnou alternativou pro lidi s nadváhou a obezitou. Zapojíte komplexně celé tělo. Přirozeně posilujete opomíjený střed těla a nepotřebujete žádnou drahou výbavu.

Nezapomeňte také na detoxikaci organismu a zbavte se škodlivin ve vašem těle.

Časté dotazy k vysokému cholesterolu

Dotazy z poradny o cholesterolu

 • Jak zjistím svoji aktuální výši hladiny cholesterolu?

Vyšetření hladiny cholesterolu v krvi je běžnou součástí preventivních prohlídek. Pro domácí použití jsou určené testy dostupné v lékárnách.

 • Jaká hladina cholesterolu je už zvýšená?

Hodnota do 5,00 mmol/l je zcela v pořádku, do 6,5 mmol/l je hladina považována za zvýšenou, ale měly by k nápravě stačit jen režimová opatření nad 6,5 mmol/l už byste měli být pod pravidelným dozorem lékaře.

 • Existují i nějaké čajové směsi na snížení cholesterolu?

Ano. V lékárnách jsou dostupné jednodruhové byliny i jejich vyzkoušené a účinné směsi. Nejčastější jsou například rozrazil, smetanka, pýr, zelený čaj a kopřiva.

Nejúčinnější v boji proti civilizačním chorobám, mezi které vysoký cholesterol patří, je prevence. Kvalitní jídelníček, spánek a pohyb je řešením většiny současných onemocnění. Avšak pokud hledáte rychlého a osvědčeného pomocníka formou doplňku stravy, pak si přečtěte recenzi o Cholestenonu.

Podívejte se na těchto 9 hlavních příznaků vysokého cholesterolu a zjistěte, jak na tom jste. Můžete také vyzkoušet i domácí testy na cholesterol.

Nespoléhejte se na výdobytky farmaceutického průmyslu, na léky, statiny, které slibují zázračné snížení cholesterolu. Jejich účinnost není dostatečně prokázaná, a navíc vaše tělo zatíží svými nezanedbatelnými vedlejšími účinky. Mějte se rádi a starejte se o své tělo, jiné mít v tomto životě nebudete.

Vajíčka a vysoký cholesterol aneb, jak to ve skutečnosti je?

Vejce patří mezi potraviny s nejvyváženějším obsahem nutričně významných látek. Dominantními složkami sušiny vajec jsou bílkoviny (proteiny) a tuky (lipidy).Bílkoviny z vajec jsou biologicky hodnotnější než proteiny masa nebo mléka. Ve žloutku se obsah proteinů...

8 mýtů a faktů o cholesterolu, kterým věříte možná i vy

Ve společnosti kolují mýty o cholesterolu dlouhé desítky let. Pojďte se podívat na nejčastější z nich a hned zjistíte, obáváte-li se cholesterolu oprávněně.Budete asi překvapeni, že jako lidé bez cholesterolu vůbec nemůžeme existovat a že nejčastější typ léčby...

Co je HDL cholesterol a je zdraví nebezpečný?

Cholesterol je steroidní látka přítomná v lidském těle i v těle mnoha dalších živočichů a organismů,  v menším zastoupení i u rostlin. Cholesterol pomáhá tělu zpracovávat tuky. Je také důležitý při tvorbě buněčných membrán a je potřeba pro tvorbu hormonů a vitamínu...

Časté dotazy k vysokému cholesterolu

Většina lidí považuje cholesterol za nebezpečnou látku, která lidskému tělu škodí. Mají představu, že jeho hladinu je potřeba preventivně udržovat na co nejnižší úrovni. Málokdo však tuší, že cholesterol je součástí každé naší buňky.Je důležitou stavební jednotkou...

Kateřina Váchová
Kateřina Váchová

Blogerka, výživový poradce

Jsem „profesionální“ matka. Ráda se vzdělávám v oblasti psychologie, pedagogiky, medicíny i zdravé výživy. Mám ráda turistiku, focení přírody a s oblibou vařím. Jsem tolerantní, umím naslouchat a jsem příznivkyně neautoritářského vedení výchovy.