Jak poznat vysoký cholesterol? Poznáte těchto 5 příznaků

Tichý zabiják. Tak se často přezdívá látce tukové povahy, která se jmenuje cholesterol. Tuto krutou přezdívku si vysloužil hlavně kvůli tomu, že jeho zvýšené hodnoty dlouho nepřináší závažné zdravotní problémy. Jeho přemíra a nezdravé množství v těle se projeví až je takzvaně pozdě a to ve formě infarktu, nebo cévní mozkové příhody.

Proto je nutné dbát na prevenci a chodit na pravidelné odběry krve. Neméně podstatné je také poslouchat tělo, které občas dává signály, že s ním není něco v pořádku. Jak poznat zvýšený cholesterol? Prozradíme vám 5 příznaků, které mohou souviset s jeho vyšší hodnotou.

Cholesterol tělo potřebuje

Cholesterol je stejně jako další důležité látky pro tělo nepostradatelný. I přes to, že kolem něj panuje mnoho mýtů, organismus ho ke svému zdravému fungování potřebuje.

Oblíbený produkt na snížení cholesterolu - Cholesten

Cholesterol je totiž stavebním kamenem každé buňky a navíc se podílí na mnoha procesech v těle. Jedná se například o syntézu vitamínu D, nebo tvorbu hormonů. Tělo si ho umí vytvořit samo, ale člověk ho také může lehce přijmout ze stravy.

Vysoký cholesterol? Životní styl, nebo geny

Nadměrné množství cholesterolu v organismu může být způsobeno genetickou zátěží, nebo špatným životním stylem. Přitom druhá varianta patří do běžné praxe a je daleko častější. Co do ní všechno patří? Pravidelná konzumace tučných a nezdravých jídel, které jsou chudé o základní makroživiny.

Jedná se o potraviny, které jsou průmyslově zpracované a plné cukru nebo ztužených tuků. Velký podíl na zvýšení hladiny cholesterolu v krvi má také popíjení alkoholu, kouření, nebo přemíra stresu. A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na nedostatečný pohyb.

Víte, že pití zeleného čaje, podporuje snížení vysokého cholesterolu a působí proti kornatění tepen?

Jak poznat problémy s cholesterolem?

Základem toho, jak se dá poznat vysoký cholesterol je odběr krve. Stačí pár kapek a laboratorní vyšetření odhalí, zda jsou jeho hladiny v normálu, nebo jsou vychýlené. Tyto testy jsou v rámci preventivní prohlídky zdravého člověka propláceny zdravotní pojišťovnou a to v průměru jednou za 4 až 6 let. Odběry krve jsou tedy jednoduchým a spolehlivým zdrojem, jak se pozná vysoký cholesterol.

Trápí vás vysoké hladiny cholesterolu a chtěli byste jej snížit přírodní cestou? Pak můžeme doporučit oblíbený přírodní doplněk CHOLESTEN od firmy ADVANCE nutraceutics.

Pokud si chcete zjistit sami, jak jste na tom s cholesterolem, není nic jednoduššího, než si udělat domácí test. Ten sice nenahradí plnohodnotné vyšetření z krve, ale může být základem k tomu, jak se pozná vysoký cholesterol z pohodlí domova. Jeho použití je velmi jednoduché a výsledek víte během pár minut. Koupit ho můžete v kamenné lékárně, nebo jejím e-shopu a to bez lékařského předpisu. Pokud vám samotest nevyjde v kladných hodnotách neváhejte a co nejdříve si domluvte prohlídku u vašeho lékaře.

Nejen vyšetření, ale i signály těla: 5 příznaků, jak můžete poznat zvýšený cholesterol

Zásadním problémem v tom, jak poznat zvýšený cholesterol je fakt, že jeho alarmující hodnoty v těle takzvaně nebolí. Nikdo z nás není schopen nahlédnout do svého těla a neví, co se v něm děje. Moderní doba je uspěchaná a mnoho lidí zapomíná soustředit se na své tělo.

Cholesterol sice fyzicky nebolí, ale tělo vám může dávat různé signály, které vás mohou upozornit, že s ním není něco v pořádku. Jak poznat vysoký cholesterol? Prozradíme vám 5 příznaků, které mohou mít souvislost s jeho vyššími hladinami v těle.

  1. Příznaky na očích

Pečlivě se podívejte do zrcadla na vaše oči. Jakákoliv změna na sítnici totiž může být ukazatelem, jak se pozná vysoký cholesterol v těle. Na co se zaměřit? Při pohledu hledejte především žlutě zbarvené tukové bulky, které se můžou vyskytovat na různých částech sítnice. Dalším varovným příznakem je snížení průhlednosti a celkové zakalení rohovky.

  1. Příznaky na kůži

Jak poznat vysoký cholesterol na kůži? Zaměřte se na hrbolky, nebo výrůstky. Pokud se vám v nedávné době nějaký objevil, měli byste se mít na pozoru. Obzvlášť, pokud se jedná o tvrdé, nebo uzlíkovité výrůstky. Tuková ložiska v podobě hrbolků se často ‚vyskytují na rukách, nohou, ale také v oblasti očí.

  1. Příznaky náhlé příhody srdeční (infarktu)

Ateroskleróza, nebo takzvaný infarkt myokardu, se vyvíjí pomalu a bez příznaků. Způsobuje ho nahromadění tukových nánosů, které ucpávají tepny. Ty poté nejsou schopny dostatečně zásobovat srdce krví a dochází k jeho zástavě. Mezi typické příznaky patří bolest na hrudi, která vystřeluje až do ruky, potíže s dýcháním, nebo náhlá závrať.

  1. Příznaky mozkové mrtvice

Velmi podobné jako se srdcem je to i s mozkem. Snížená funkčnost cév a tepen, která je výsledkem tukových usazenin na jejich stěnách, může zpomalit, nebo úplně zastavit přívod krve do mozku. V důsledku toho přichází mozková příhoda. Jaké jsou její symptomy? Velmi častá je ztráta koordinace v pohybu a řeči, necitlivost, nebo asymetrie ve výrazu jedné poloviny těla a obličeje.

Věděli jste, že cholesterol může mít vliv na vaše přemýšlení? Ukážeme vám, jaký vliv má vysoký cholesterol na mozek a paměť.

  1. Příznaky onemocnění periferních tepen

Dostatečný přísun krve je však životně důležitý nejen pro srdce a mozek, ale také pro další orgány v těle. Jejich sníženou přístupnost můžete vyčíst z různých příznaků těla. Jde například o křeče a bolesti nohou, studenou a bledou pokožku dolních končetin. V extrémním případě se může projevit odumírání celých tkání.

Braňte se před vysokým cholesterolem pomocí prevence

Braňte se vysokému cholesterolu pomocí prevence

Nejjednodušší způsob, jak zabránit zvýšení cholesterolu v organismu je důsledná prevence. Kromě pravidelných prohlídek u vašeho lékaře a domácích testů musíte také dbát na správný životní styl. Jen tak bude vaše tělo fungovat tak, jak má. Chcete podpořit vaše zdraví a mít cholesterol pod kontrolou? Zařaďte do vašeho dne několik zásad zdravého životního stylu. Jaké to jsou?

Jezte více plnohodnotných potravin

Vyvážená strava, která dodá vašemu tělu dostatečné množství vitamínů a minerálních látek by měla obsahovat takové potraviny, které jsou nutričně vyvážené. Jde například o zeleninu, ovoce, ale také třeba celozrnné výrobky, které jsou zdrojem vlákniny.

Naopak byste se měli vyhnout pravidelné konzumaci uzenin nebo tučných výrobků. Vyvážený jídelníček podpoří vaše zdraví a pomůže udržet hladinu cholesterolu v normálních hodnotách.

Udržujte optimální váhu

Obezita je pro zdraví nebezpečná a může způsobit vážné zdravotní komplikace. Nadváha zatěžuje celé vaše tělo a má negativní vliv na celou řadu procesů v těle. Proto je důležité zhubnout přebytečné kilogramy nejen z estetického hlediska.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí více než třetina dospělých Američanů, má zvýšené hladiny LDL cholesterolu.

Zkuste si vypočítat vaši optimální a především zdravou váhu. Pokud číslo neodpovídá tomu, co vidíte na váze, zkuste s tím něco dělat. Vyhněte se však extrémům jako je hladovění, nebo rychlé diety. Hubnutí je dlouhý proces, který vyžaduje především trpělivost a čas.

Pravidelně sportujte

Pohodlí je sice důležité, ale vašemu tělu neprospívá. Snažte se hýbat, co nejvíc to jde. Pokud dojíždíte do práce autem, zastavte o ulic dál a pro oběd si místo rozvozu raději dojděte po svých. Pohyb na čerstvém vzduchu rozpohybuje nejen váš pohybový aparát, ale také podpoří chemické procesy v organismu.

Mozek se okysličí a vám se bude lépe přemýšlet. Samozřejmě, že hned nemusíte kupovat celoroční permanentku do posilovny. Stačí udržovat každý den dostatečný počet kroků nebo si pravidelně vyjít na delší procházku.

Stále nevěříte, že sport je pro vaše zdraví důležitý? Ukážeme vám, jak aktivní pohyb pomáhá ke snížení vysokého cholesterolu.

Dostatečně spěte a nestresujte se

Nadměrný stres může způsobit chronické potíže a má vliv na vaše celkové zdraví. Proto se přestaňte zabývat maličkostmi a nenechte se vystresovat. Více relaxujte a berte život s větším nadhledem.

Přemíra stresu může mít totiž vliv i na spánek. Kvůli neustálému stresu se jeho kvalita rapidně snižuje a to může mít až fatální následky. Během spánku totiž probíhají regenerační a reparační procesy, které jsou pro tělo naprosto nepostradatelné.

Bylinky a přírodní doplňky stravy podpoří vitalitu

Pod pojmem dary přírody si nejspíše představíte ovoce, nebo zeleninu. Ta pravá síla je však často ukrytá v malých rostlinách, které běžně v jídelníčku nenajdeme. Bylinky mohou pomoci s bojem proti zvýšené hladině cholesterolu.

Jejich správná kombinace pomáhá k udržování normálního stavu mnoha procesů v těle. Jak bylinky užívat? Nejvhodnějším způsobem jsou různé přírodní doplňky stravy a to ve formě tinktur, čajových směsí, nebo tobolek.

Víte, že květák a brokolice dokážou snižovat cholesterol? Podívejte na článek, kde je tohle téma detailněji vysvětleno.

Nepřehlížejte varovné signály

Odběr krve a následné krevní testy zůstávají na prvním místě v tom, jak poznat zvýšený cholesterol. Skvělým nástrojem jsou i domácí testy, které rychle a efektivně odhalí vaši situaci.

Neméně podstatným varováním, jak poznat problémy s cholesterolem jsou signály těla, které mohou naznačovat, že něco není s organismem v pořádku. Proto v případě bolesti na hrudi, zvýšené únavy, nebo výrazných kožních změn kontaktujte vašeho lékaře a informujte ho o vašich příznacích.