Jaké potraviny zvyšují cholesterol? Těmto 7 se vyhněte

Cholesterol je noční můrou každého dospělého. Jeho nadměrné množství v těle může způsobit další vážné nemoci a to především kardiovaskulárního typu. Na druhou stranu je cholesterol pro tělo nezbytný a nepostradatelný.

Klíčem k optimální hladině cholesterolu v organismu je jeho množství. Proto je velmi důležité vědět jaký je obsah cholesterolu v jednotlivých potravinách a jaké jídlo ho neúměrně zvyšuje. Seznámíme vás se 7 potravinami, které zbytečně zvyšují cholesterol a ubírají tak vitalitu vašeho zdraví.

Cholesterol v potravinách a vašem organismu

Věděli jste, že cholesterol je základním stavebním kamenem nervů, některých hormonů a dokonce je součástí každé buňky? Proto má v těle své nezastupitelné místo. Organismus je chytrý a umí si ho při nedostatku vyrobit sám.

Oblíbený produkt na snížení cholesterolu - Cholesten

Proto není nutné ho přijímat v potravě mnoho. A to je problém. Moderní jídelníček je plný ztužených tuků a cukrů, které nadměrně cholesterol zvyšují. To vede k jeho usazování v cévách, které může vést až k závažným nemocem jako je srdeční infarkt, nebo mozková mrtvice

Podle AHA je optimální hladina cholesterolu LDL v těle nižší než 100 mg/dl . Úroveň 130 až 159 mg/dl je považována za hraniční. Protože HDL (dobrý cholesterol) cholesterol je ochranný, vyšší číslo je lepší. ADA doporučuje HDL alespoň 60 mg/dl.

Nejčastější potraviny zvyšující cholesterol: 7 typů, které omezte ve vašem jídelníčku

Nezdravý životní styl se odráží nejen na alarmující váze, ale také na hodnotách cholesterolu. Dobře a správně sestavený jídelníček, který se opírá o zdraví obsah cholesterolu v potravinách dokáže velmi dobře upravit výsledky množství cholesterolu v těle.

Pokud se začnete správně stravovat a omezíte nezdravé potraviny, tak nejen že zhubnete, ale i zvýšený cholesterol půjde dolů. Jakým potravinám byste se měli vyhnout, pokud chcete udělat něco pro své zdraví a mít hladinu cholesterolu ve svých rukách?

  1. Cukrovinky, sladkosti a sušenky

Projít supermarketem bez povšimnutí barevných obalů různých tyčinek je opravdu nemožné. Často se však jedná o sladkosti, které jsou plné nejen cukru, ale dalších rafinovaných složek, které jsou na míle vzdálené zdravému stravování.

Základem u všech výrobků v potravinářském průmyslu je etiketa. Pokud je výčet použitých surovin delší než telefonní seznam, tyčinku radši odložte a nahraďte ji ovocem, nebo kvalitní hořkou čokoládou.

  1. Brambůrky a krekry

Dobrá oslava, nebo napínavý film se neobejde bez něčeho malého k snědku. Často volíme rychlou a běžně dostupnou variantu ve formě brambůrků a krekrů. Vyladěná chuť uspokojí naše chuťové pohárky, méně však naše trávení.

Smažené brambůrky jsou plné ztužených tuků, které škodí hodnotám cholesterolu. Nemají v podstatě žádnou výživovou hodnotu a obsahují několik stovek kalorií na balíček.

Víte, jak a proč detoxikovat náš organismu? Pomůže při vysokém cholesterolu

  1. Uzeniny a masné výrobky

Každá uzenina musí projít několika fázemi výrobního procesu. Párky a jiné salámy jsou vysoce průmyslově zpracované potraviny, ve kterých často najdeme nezdravé konzervanty a nadmíru soli. Obsah masa bývá také velmi nízký.

Mnoho studií ukazuje, že uzeniny nejsou zdraví prospěšné a jejich častá konzumace může spustit řadu vážných onemocnění. Tyto potraviny zvyšují cholesterol a nemají ve zdravém jídelníčku co dělat. Pokud milujete šunku, zkuste si vyrobit domácí. Jen tak budete mít jistotu v tom, co jíte.

  1. Tučné sýry a smetana

Smetana, která se používá k výrobě tučných sýrů obsahuje velké množství živočišného tuku, který není pro zdraví prospěšný. Průmyslově zpracovaná smetana je několikrát zahušťovaná a navíc je kaloricky vydatná.

Její trávení je pro tělo náročné a zbytečně tak zatěžuje celý organismus. Smetanové tučné sýry vyměňte za zdravější alternativu, která je pro tělo daleko prospěšnější. Jedná se o klasický čerstvý sýr, ricottu, cottage a lučinu – raději bez příchuti.

Znáte, těchto 7 tipů, jak na vysoký cholesterol

  1. Prorostlé a tučné maso

Bílkoviny, které jsou ukryté v masu mají výbornou sytící schopnost. Díky nim nemáme pak hlad a cítíme se dlouho sytí. Proteiny jsou také velmi důležité pro svalový růst a bezproblémovou činnost organismu.

Jenže není maso jako maso. Nejvhodnějším zdrojem bílkovin je maso z ryb a kuřat. Naopak červené druhy masa obsahují vysoký podíl tuku, proto ho do jídelníčku zařazujte střídmě a s mírou.

Zajímá vás více informací o cholesterolu? Seznámíme vás s 8 mýty a fakty o cholesterolu, kterým věříte možná i vy.

  1. Jídlo z fast foodu

Meníčka z fast foodů patří mezi nejrizikovější potraviny zvyšující cholesterol. Běžné řetězce rychlého občerstvení nabízejí jídla, které jsou nutričně nevyvážené a často v nich objevíte přemíru soli.

Upravují se smažením v litrech oleje a nemají téměř žádnou výživovou hodnotu. Jejich kalorická nálož často hravě pokryje doporučený denní příjem dospělého člověka. Navíc takové jídlo jíme ve spěchu a to taky trávení nepřidá.

Podle výzkumů bylo prokázáno, že lidé, kteří jedí vejce s mírou (4-6 týdně), nevykazují zvýšení hladiny cholesterolu ve srovnání s těmi, kteří vejce ze svého jídelníčku zcela vyřadili.

  1. Alkohol a alkoholické nápoje

Alkohol je v podstatě chemický koktejl ethanolu a cukru. Neobsahuje žádné vitamíny, minerály, ani stopové prvky. Jedná se pouze o prázdné kalorie, bez další přidané hodnoty. Proto je jeho konzumace naprosto zbytečná.

Alkohol také ovlivňuje zpracování ostatních živin a má vliv na regulaci vody v těle. Toto narušení váženě ovlivňuje celkovou funkci celého systému procesů, které může vést až k vážným onemocněním. Mezi potraviny zvyšující cholesterol patří alkohol k těm nejhorším z nich.

Vysoký cholesterol vás ohrožuje před infarktem a mrtvicí

Obsah cholesterolu v potravinách není vše

Pokud je vaším cílem být zdravý a fit do pozdního věku, musíte vědět jaký je obsah cholesterolu v potravinách. Správná strava a zařazení výživově hodnotných potravin je základem pro změnu vašeho těla k lepšímu.

Pouze vyvážený jídelníček však nestačí. Aby vaše zdraví bylo pevné a imunita fungovala na 100 %, je nutné do vašeho denního režimu zařadit ještě pár dalších věcí. Jaké to jsou?

Podívejte se, jak by měl vypadat zdravý jídelníček při vysokém cholesterolu

Dopřejte si pravidelně vlákninu

Potraviny, které obsahují dostatečné množství vlákniny pozitivně ovlivňují vstřebávání cholesterolu do organismu. Vláknina cholesterol zachytává a odvádí ho ven z těla. Navíc umí urychlit odbourávání molekul cholesterolu a to pomocí jaterních buněk.

Vláknina má také skvělý sytící efekt, protože na sebe umí vázat vodu. Je nepostradatelná pro výživu mikrobiomu ve střevech. Rozlišujeme dva typy vlákniny a to rozpustnou a nerozpustnou. Obě jsou pro tělo velmi zdravé a nepostradatelné.

Využijte sílu přírody a vsaďte na bylinky

Zdravý a vyvážený jídelníček nezapomeňte obohatit i dary přírody. Nejen zelenina a ovoce mají prospěšné vitamíny a minerály. Vhodné bylinky na snížení cholesterolu dokážou také uklidnit trávení a podpořit zdravé fungování organismu.

Jedná se například o přesličku rolní, pýr plazivý, nebo rozrazil lékařský. Nejčastěji se bylinky využívají v sušené formě do přípravy čajů, které se pijí teplé, nebo studené.

Věděli jste, že ideální úroveň HDL je 60 mg/dl nebo vyšší. Váš HDL je považován za nízký, pokud je nižší než 40 mg/dl.

Pravidelný pohyb pohladí vaši duši a okysličí mozek

Sedavé zaměstnání a automobilová mobilita doslova pohřbila přirozený pohyb. Přestali jsme se hýbat a to škodí nejen naší váze, ale především organismu. Nedostatek pohybu má na něj stejně negativní efekt, jako nadmíra cholesterolu v potravinách.

Zařaďte do svého denního režimu alespoň krátkou a pravidelnou procházku. Vaše svaly se protáhnou a nastartuje se trávení. Budete se cítit svěží a plní energie.

Dlouhodobě zvýšená hladina cholesterolu, může mít fatální následky. Ukážeme vám, jaký vliv má vysoký cholesterol na mozek a paměť.

Vypněte a naučte se relaxovat

Nadmíra stresu je stejně nebezpečná jako vysoké hodnoty cholesterolu v potravinách. Chronický stres může vyústit až do závažných onemocnění. Proto se naučte takzvaně vypnout a najděte si něco, u čeho budete schopni relaxovat.

Pravidelná meditace je skvělým prostředkem, jak uvolnit tělo i mysl. Existují ale i jiné možnosti. Najděte si nějakého koníčka, který vám bude dělat radost a umožní vám oprostit se alespoň na chvíli od všedních starostí.

Zbavte se zlozvyků jako je kouření

Cigaretový kouř je vysoce karcinogenní. Obsahuje zdraví škodlivý oxid uhelnatý, který zabraňuje správnému okysličení celého organismu. Pouze 1 cigareta v sobě ukrývá několik tisíc chemických látek, které jsou pro tělo nezdravé a často až fatální.

Kouření má také vliv na plodnost a u pánů může ovlivňovat správnou činnost erekce. V podstatě neexistuje žádné pozitivum na tomto zlozvyku. Proto je správný čas s ním přestat hned teď. Budete překvapeni, jak o moc lépe se budete cítit.

Pár malých změn dokáže velké věci

Jak prožít dlouhý a zdravý život bez zvýšeného cholesterolu? Začněte o sebe více pečovat a pořádně čtěte etikety. Určité potraviny zvyšují cholesterol, proto se jim vyhýbejte, nebo omezte jejich konzumaci na minimum.

Dostatečný pohyb jako třeba vycházky do přírody vám kromě úbytku kil také přinesou osvěžení mysli a dodají vám potřebné uvolnění. Uvidíte, že s pomocí těchto nástrojů půjde energie nahoru a cholesterol dolů.