Lecitin na cholesterol: pomáhá nejen k jeho snížení

Možností, jak léčit vysoký cholesterol je mnoho. Pokud jeho hladiny výrazně překračují zdravé hodnoty v organismu, je nezbytné domluvit si kontrolu u lékaře. Ten na základě testů a vyšetření předepíše pacientovi některé z medikamentů určených k léčbě vysokého cholesterolu.

Děsí vás tato představa a chcete se vyhnout zdravotním problémům, které souvisí s vysokým cholesterolem? Začněte u prevence a využijte k tomu sílu přírody. Lecitin na snížení cholesterolu pomáhá nejen s úpravou jeho hodnot, ale skrývá v sobě daleko více benefitů. Jaké to jsou a pro koho je jeho užívání vhodné?

Co to je lecitin?

Lecitin je přírodní látka, kterou najdete skoro u všech živých organismů a to jak v rostlinách, tak ve vašem těle. Je důležitou součástí buněčných membrán a v našem organismu je nejvíce zastoupený v játrech, srdci, nebo svalové tkáni.

Oblíbený produkt na snížení cholesterolu - Cholesten

Patří do kategorie takzvaných fosfolipidů. To jsou jednoduše řečeno tuky složené z mastných kyselin, cholinu, glycerolu a kyseliny fosforečné. Lecitin si naše tělo umí vytvořit pouze částečně, proto je důležité ho pravidelně do těla doplňovat.

Pro koho je lecitin na cholesterol vhodný?

Pestrý a zdravý jídelníček by měl organismu přinést dostatečné množství lecitinu. Nicméně v dnešní době je kvalita potraviny spíše podprůměrná, a proto nemusí obsahovat dostatečné množství vitamínů a minerálů.

Mnoho lidí tak stále častěji volí doplňky stravy, které jsou ve většině případů bez chemických aditiv a obsahují pouze kvalitní extrakty. Samozřejmě, že ne každý přípravek je vhodný pro každého. Kdo by se měl zaměřit na pravidelný příjem lecitinu?

Lidé trpící vysokým cholesterolem pro vyrovnání jeho hladiny.

 • Ti, kdo se chtějí preventivně chránit před kardiovaskulárním onemocněním.
 • Lidé, kteří mají zaměstnání vyžadující náročnou psychickou koncentraci.
 • Lidé trpící kožními problémy.
 • Sportovci pro lepší regeneraci a růst svalů.
 • Studenti pro lepší paměť a koncentraci.
 • Senioři jako prevenci proti typickým onemocněním jako je Alzheimerova choroba.
 • Ženy ke snížení ukládání tuků v problémových partiích a při menopauze.

Pokud máte problémy s vysokým cholesterolem a hledáte možnost jeho snížení, avšak pouze přírodní cestou, pak doporučujeme námi ověřený a otestovaný doplněk stravy CHOLESTEN nebo můžete vyzkoušet některé bylinné čaje, které jsou rovněž velmi prospěšné.

Lecitin na snížení cholesterolu pomáhá i jinde

Lecitin má pro organismus mnoho benefitů. Jednou z hlavních výhod je to, že je významným zdrojem kyseliny linolové. Ta přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v těle.

Lecitin obsahuje velké množství esenciálních mastných kyselin, a proto pomáhá k lepšímu vstřebávání cholesterolu a zabraňuje tak jeho usazování v cévách. Proto jsou často lecitin a cholesterol spolu spojovány. Lecitin toho ale umí daleko víc. Jaké jsou jeho další výhody?

 • Lecitin pomáhá snížit hladinu LDL-cholesterolu a zároveň snižuje riziko aterosklerózy.
 • Pomáhá ke snížení vysokého tlaku a působí jako prevence proti kardiovaskulárním onemocněním a mozkové příhodě.
 • Lecitin podporuje činnost mozku. Je používán jako prevence proti neurologickým onemocněním a senilní demenci. Lépe se po něm budete soustředit.
 • Lecitin zabraňuje takzvanému ztučnění jater. Působí jako prevence proti cirhóze, nebo vzniku zánětů. Napomáhá organismu rychleji odbourat alkohol v těle.
 • Pomáhá snížit riziko vzniku žlučových kamenů.
 • Zlepšuje kvalitu nehtů, vlasů a kůže. Podporuje zmírnění kožních problémů jako je lupénka.
 • Zkracuje čas potřebný k regeneraci těla a urychluje její průběh například po sportu.
 • Přispívá k pevné a odolné imunitě.

Mírné pití piva opravdu snižuje riziko vysokého cholesterolu a cukrovky? Nebo jde o pouhý mýtus?

Kde se lecitin nachází?

Lecitin najdeme ve žloutku, obilných klíčcích, játrech a kvasnicích. Nejznámějším a nejčastějším zdrojem lecitinu je však sója, respektive sójový olej. Tento olej se hojně využívá v potravinářství jako emulgátor a stabilizátor pod označením E322 a představuje tak zdravotně neškodné aditivum.

Běžně je součástí čokolády, pečiva nebo instantních kakaových nápojů. Různou formu oleje také najdete v doplňcích stravy, které jsou zaměřeny na podporu normálního fungování organismu. V poslední řadě se využívá také v kosmetice.

Jak užívat lecitin?

Užívání lecitinu závisí na jeho formě. Pokud se vám nedaří dodržovat jeho doporučený denní příjem v rámci vašeho jídelníčku, nebo musíte kvůli vašemu zdravotnímu stavu přijímat jeho vyšší množství, jsou skvělou volbou doplňky stravy.

Lecitinové doplňky stravy můžete koupit ve formě tobolek, nebo granulované směsi. Jejich denní dávka a způsob užívání je vždy popsán na obalu výrobku. Většinou ale bývají pilulky snadno polykatelné, takže je stačí pouze zapít vodou. Granulovaná směs je sypká, takže ji klidně můžete rozmíchat například v jogurtu. Na druhou je ale ve vodě nerozpustná.

Věděli jste, že některé potraviny rapidně zvyšují cholesterol? Prozradíme vám 7 z nich, kterým se raději ve vašem jídelníčku vyhněte.

Vysoký cholesterol se může vyskytovat i u mladých lidí

Lecitin a cholesterol: nepřekračujte doporučenou denní dávku

Všeobecně se doporučuje doplňovat do organismu zhruba 3 gramy lecitinu denně. Tato dávka se samozřejmě bude u každého člověka lišit. Závisí totiž na mnoha faktorech jako je věk, zdravotní stav, nebo životní styl.

Nicméně by se neměla překračovat dávka zhruba 15 g lecitinu denně. Z jakého důvodu? Lecitin se ve střevech štěpí přeměňuje na neurotoxické biogenní aminy, které by vám mohly způsobit zdravotní potíže.

Co vás nejvíce zajímá o lecitinu a cholesterolu?

 1. Kde můžu lecitin na snížení cholesterolu ve formě doplňku stravy pořídit?

Lecitin můžete koupit samostatně, nebo jako součást komplexnějšího doplňku stravy. Lecitin na cholesterol v pilulkách nebo ve formě sypké směsi seženete hned na dvou místech. Prvním z nich jsou kamenné prodejny. Určitě ho koupíte v obchodě, který se zaměřuje na zdravou výživu a také by měl být součástí sortimentu zboží ve větší lékárně. Nechce se vám chodit do obchodu?

Rychle a pohodlně můžete lecitin koupit i na internetu. Existuje velké množství e-shopů se širokým sortimentem doplňků stravy. Pokud ho budete pořizovat přes internet, rozhodně nakupujte pouze u ověřených prodejců.

 1. Jakou má lecitin na cholesterol chuť?

Chuť lecitinu na cholesterol záleží na více faktorem. Pokud si budete pořizovat doplněk stravy ve formě tobolek, nebo pilulek, nejspíš bude chuť neutrální, protože ho jednoduše zapijete vodou.

V sypké formě může být lecitin také bez chuti, nebo mít jemně oříškovou příchuť. Možné je i to, že chuť bude úplně jiná. Záleží na tom, zda výrobce samotný doplněk stravy něčím dochutil, nebo obohatil o další aromata.

Dopřejte si pravidelně jedno orosené? Odpovíme vám, jestli opravdu mírné pití piva snižuje riziko vysokého cholesterolu a cukrovky. Možná budete překvapeni.

 1. Jaké je skladování lecitinu?

Doplněk stravy obsahující čistý lecitin, nebo jeho přísadu, uchovávejte stejně, jako ostatní doplňky stravy a léčiva. Je vhodné ho skladovat mimo dosah dětí a na tmavých místech bez přímého slunečního světla. Vyvarovat byste se měli také vlhkému prostředí a extrémním teplotám, které můžou výrobek znehodnotit.

Nikdy doplněk stravy nekonzumujte po uplynutí doporučeného data spotřeby. Pamatujte na to, že otevřenou krabičku pilulek, nebo směsi, je vhodné spotřebovat do stanoveného počtu dnů od otevření uvedeného výrobcem.

Jak léčit vysoký cholesterol? Možností je víc

Nadměrné hodnoty cholesterolu negativně ovlivňují zdraví. Můžou komplikovat život a navíc přispívají k vážným onemocněním. Proto je důležité jeho hodnoty pravidelně sledovat. A to jak za pomocí výsledků z krve, tak klidně i pomocí domácích samotestů. Základem udržení normální hladiny cholesterolu je prevence, ke které neodmyslitelně patří vyvážený jídelníček a dostatek pohybu.

Důležité je také zaměřit se na dostatečný přísun minerálů a vitamínů. Toho docílíte dostatečnou konzumací zeleniny a ovoce. Při zvýšené potřebě mikroživin si můžete vypomoci i kvalitními doplňky stravy. Jak lékaři léčí vysoký cholesterol? Často pomocí medikamentů a doporučení ke změně životního stylu. Pamatujte však, že každá anamnéza pacienta je odlišná, a proto se bude průběh a postup léčby u každého lišit.