Nejčastější potraviny zvyšující cholesterol: 9 druhů, které byste měli znát

Dobré zdraví a perfektní imunita je snem každého člověka. Jenže s narůstajícím věkem se začnou objevovat problémy jako například zvýšené hodnoty cholesterolu. Například v USA postihuje erektilní dysfunkce asi 30 milionů mužů. Mnoho lidí si myslí, že jediným řešením je návštěva lékaře a pravidelná dávka medikamentů. Není tomu tak.

Věděli jste, že hodnoty cholesterolu se dají ovlivnit i jídlem? Existují totiž určité potraviny zvyšující cholesterol. Ukážeme vám, konkrétní nevhodná jídla na cholesterol a zároveň poradíme, jak je efektivně nahradit.

Cholesterol v potravinách: vaše zdraví je ve vašich rukách

Jídlo je zdrojem energie pro náš organismus. Je to palivo, díky kterému můžete ráno vstát a celý den pracovat. Váš jídelníček by měl být pestrý a přinášet do těla denní dávku vitamínů a minerálů. Proto byste měli dbát na to, co jíte a pořádně potraviny vybírat.

Věděli jste, že nejčastější příčinou erektilní dysfunkce (ED) je ateroskleróza, tedy zúžení krevních cév?

Dnešní nabídka supermarketů je sice pestrá, ale bohužel často je složení výrobků žalostné. Kvůli takové výživě pak tělo strádá a zdraví začíná chřadnout. Jakým potravinám s vysokým obsahem cholesterolu se raději vyhnout?

  1. Tučné maso

Maso má v jídelníčku velmi důležité postavení. Je totiž výborným zdrojem bílkovin. Ty patří mezi základní živiny, které potřebuje organismus pro jeho bezproblémové fungování. Navíc mají bílkoviny výborný sytící efekt, takže po jejich konzumaci nebudete mít chuť na dezert.

Ovšem ne všechny masa mají stejný poměr živin. Pokud se ve vašem jídelníčku objevuje pravidelně bůček, nebo krkovička, omezte jejich konzumaci na minimum. Tyto druhy masa obsahují nadměrné množství živočišných tuků a patří tak mezi potraviny zvyšující cholesterol. Proto je nahraďte vhodnějšími alternativami, jako je maso z ryb, kuřat, nebo krůt.

Příroda skrývá nespočetné množství pokladů. Věděli jste, že pravidelné pití bylinných čajů dokáže přispět ke snížení cholesterolu?

  1. Uzeniny

U masných výrobků a uzenin je problémem to, že jejich složení nebývá nutričně vyvážené. Některé salámy a párky obsahují velmi malý podíl masa a naopak velké množství konzervantů. Často v nich najdete chuťově vyladěné kořenící směsi, které snadno zamaskují fakt, že obsah masa je minimální. Průmyslové uzeniny a masné výrobky patří mezi nevhodná jídla na cholesterol a měli byste je jíst co nejméně.

Co ale dělat s tím, když si bez šunky neumíte představit snídani? Volte tu nejkvalitnější, kterou můžete. Podíl masa ve výrobku najdete vždy na zadní straně obalu. Kupujte jen takovou, která má nejvyšší možné množství. V nejlepším případě si vyrobte domácí šunku. Jen tak budete mít jistotu, že jíte kvalitu.

  1. Sýry s vysokým obsahem tuku

Sýry do běžného jídelníčku patří, protože obsahují mnoho vitamínů a minerálních látek. Jen je důležité znát jejich složení. Sýrová paleta je totiž velmi pestrá a rozdíly ve složení můžou být obrovské. Nejméně vhodné sýry jsou takové, které obsahují velký podíl tuku.

Jedná se o sýry, které mají více než 45 % tuku v sušině. Ty konzumujte minimálně a raději dejte přednost čerstvým sýrům, ricottě, cottage, nebo polotvrdým a tvrdým sýrům do 30 % tuku v sušině.

Víte, jak a proč detoxikovat náš organismu? Pomůže při vysokém cholesterolu

  1. Smetana a šlehačka

Chuťově jsou lahodné, ale tělu ve velkém množství neprospívají. Smetana a šlehačka jsou kalorickou bombou, která obsahuje nejen mnoho kalorií, ale také vysoké procento tuků. Proto jejich využití v kuchyni nahraďte alternativními možnostmi.

Místo smetany, zkuste například využít tvaroh, nebo zakysané výrobky jako je kefír. Tvaroh se skvěle hodí jak do pečení, tak třeba k ovoci, jako náhrada vyšlehané pěny ze šlehačky, která je často ještě obohacená poctivou dávkou cukru. Tvaroh, nebo kefír volte vždy v čisté a neochucené formě.

  1. Chléb a jemné pečivo

Rohlíky a chleba jsou pro mnohé z nás symbolem rychle vyřešeného jídla. Článků o tom jestli mají být v jídelníčku, nebo ne existují stovky. Zjednodušeně by se však dalo konstatovat, že tak jako u každé potraviny, hraje u pečiva velkou roli jeho složení. Klasické bílé pečivo, které je vyrobeno z bílé pšeničné mouky je nutričně velmi chudé a kromě lehce získaných kalorií do organismu nepřináší žádné prospěšné látky.

Pravidelná konzumace vajec byla dříve spojována s vysokým cholesterolem. Odtajníme vám, jak to ve skutečnosti s jejich konzumací je a kolik jich můžete denně sníst.

Naopak celozrnné pečivo obsahuje vitamíny a vlákninu, protože se vyrábí z celozrnné mouky. Ta je pomletá z celého zrna a nejen z vnitřní části obilného zrna jak je to u bílé mouky. Jak poznat celozrnné pečivo? Musíte si přečíst obal, popřípadě se zeptat přímo prodavačky. Tmavá barva pečiva totiž automaticky neznamená, že je pečivo celozrnné.

  1. Cukrovinky a zákusky

Sušenka ke kávě, nebo zákusek po dobrém obědě. Zlozvyk, který se vám může neblaze podepsat na vašem zdraví. A to nejen na zvyšující se váze, ale také na výsledcích krevních testů. Průmyslově vyráběné cukrovinky jsou plné cukru, ztužených tuků a často také konzervantů.

Jejich konzumaci úplně vyřaďte a nahraďte je občasným dezertem vlastní výroby. Na internetu najdete nepřeberné množství receptů a návodů na přípravu zdravých dezertů s minimálním obsahem cukru.

  1. Alkohol

Alkohol a alkoholické nápoje jsou vyrobeny ze dvou hlavních složek. Jedná se o ethanol a cukr. Ani jedna položka není pro zdraví nijak prospěšná, proto se konzumaci alkoholu vyhněte, co nejvíc můžete. Neobsahuje žádné živiny, vitamíny, nebo minerály.

Kvůli vysokému obsahu kalorií nemile ovlivňuje ručičku na váze a také omezuje zdravé fungování organismu. To může vést až k vážným onemocněním. Zkrátka alkohol nemá ve zdravém jídelníčku co dělat. Proto ho úplně omezte a nahraďte ho neslazenými nealkoholickými nápoji.

  1. Rychlé občerstvení a smažená jídla

Jídlo, které je rychle připravené a můžete ho sníst vlastníma rukama možná šetří čas, ale na druhou stranu může mít opačný vliv na celkové zdraví. Nabídka rychlého občerstvení je často nutričně nevyvážená a neobsahuje zdraví prospěšné látky.

Jedno takové meníčko je navíc kaloricky vydatné a může hravě pokrýt i celý doporučený denní příjem kalorií. Nevýhodou těchto jídel je jejich příprava. Ta je často založena na smažení v nemalém množství oleje, který patří mezi potraviny zvyšující cholesterol.

O cholesterolu je nepřesných mnoho informací. Seznámíme vás s 8 nejčastějšími mýty a fakty o cholesterolu, kterým věříte možná i vy.

Jak nahradit jídlo ve fast foodu? Začněte si vařit doma a chystejte si do práce obědové krabičky. Vymezte si 1 den v týdnu, kdy si vše dopředu nakoupíte a poté uvaříte pokrmy na několik dní dopředu. Zjednodušte si práci a kombinujte recepty, které se navzájem doplňují a využívají stejné ingredience.

  1. Brambůrky a jiné průmyslově zpracované pochutiny

Chipsy, tyčinky a další slané, ale i sladké chuťovky jsou plné soli, cukru a ztužených tuků, které negativně ovlivňují zdraví organismu. Často tyto potraviny s vysokým obsahem cholesterolu prochází dlouhým řetězcem průmyslového zpracování, který se negativně podepíše na jejich kvalitě.

Balíček brambůrků, nebo jiných pochutin obsahuje mnoho kalorií, a proto je při dietě raději nahraďte čerstvou nakrájenou zeleninou, nebo ovocem, které obsahuje spoustu vitamínů a minerálů.

Nestačí pouze sledovat cholesterol v potravinách, ale...

Nestačí pouze sledovat cholesterol v potravinách

Správně sestaveným jídelníčkem a jeho dodržováním si zajistíte půlku úspěchu. Vaše tělo bude mít dostatek potřebných živin, vaše hodnoty cholesterolu by se měly zlepšovat a navíc se budete cítit daleko lépe.

Abyste vaše zdraví a imunitu podpořili ještě více je důležité se vyhnout nejen potravinám s vysokým obsahem cholesterolu, ale také zapracovat na vaší fyzické a duševní schránce. Jak na to?

Dosáhněte optimální tělesné váhy

Díky dietě, která omezí potraviny s vysokým obsahem cholesterolu podpoříte nejen vaše zdraví organismu, ale můžete se dokonce i zbavit nevzhledných kil navíc. Nahrazením brambůrků a sladkostí zeleninou a ovocem, dodáte tělu nezbytné živiny. Budete se cítit daleko sytější a přitom díky dietě snížíte celkový denní kalorický příjem. Výsledkem bude fungující trávení a menší číslo na váze.

Pravidelně sportujte nebo se projděte ven na vycházku

Sedavé zaměstnání, nebo neustále sezení u televize tělu vůbec neprospívá stejně tak, jako nadměrný cholesterol v potravinách. Tento způsob života ovlivňuje celý pohybový aparát a přináší kila navíc. Výsledkem minimálního pohybu jsou bolavá záda a začínající obezita.

Není nic jednoduššího, než si udělat režim a pravidelně začít chodit na procházky. Stačí 20 minut denně. Pokud vás procházky nebaví, zkuste začít běhat, nebo si najděte sport, který vás baví. Pravidelný pohyb nakopne vaše zažívání a celé vaše tělo se dostatečně okysličí.

Zkuste meditace a snižte stres na minimum

Pracovní den je často plný povinností a stresu. Zkuste se během dne na chvíli zastavit a dát si pauzu. Neustálý zápřah negativně ovlivňuje vaše zdraví a psychickou pohodu. Pokud se nedokážete donutit do pár minut klidu, zapište se do kurzů meditace, nebo si zaplaťte aplikaci, která vás sama vyzve k odpočinku.

Někdy stačí i krátké prodýchání a uvědomění si přítomného okamžiku. Pečujte nejen o vaše fyzické, ale také psychické zdraví. Mnoho psychologů poskytuje konzultace i pro širokou veřejnost.

Na nic nečekejte a začněte teď hned

Pokud jste si zjistili sami testem na cholesterol jeho zvýšenou hodnotu, nebo jste byli na návštěvě u lékaře na nic nečekejte a začněte pro vaše zdraví něco dělat. Omezte, nebo nejlépe úplně vynechejte, nevhodná jídla na cholesterol, které organismu nepřináší nic dobrého.

Nahraďte je vyváženým jídelníčkem plným nutričně vyvážených potravin. Pro lepší imunitu zařaďte do vašeho dne pravidelný pohyb. Díky tomu můžete efektivně podpořit vaše celkové zdraví a cítit se zase fit.