Příklad zdravého jídelníčku při vysokém cholesterolu

Zvýšený cholesterol trápí stále větší a mladší část populace po celém světě. Vysoká hladina cholesterolu je přitom jedním z rizikových faktorů hrající roli při vzniku kardiovaskulárních onemocnění, srdečního infarktu či mozkové mrtvice.

Hladinu cholesterolu můžeme snadno ovlivnit za pomoci zdravějšího stylu života a zejména úpravou jídelníčku. Někdo by nazval nový jídelníček jako cholesterolovou dietu, já bych ho označila jako zdravý a pestrý jídelníček pro celou rodinu. Maximální povolené denní množství cholesterolu při cholesterolové dietě se uvádí 200 až 300 mg.

Jídelníček na snížení cholesterolu

Váš nový jídelníček může vypadat například takto:

Oblíbený produkt na snížení cholesterolu - Cholesten

 

Pondělí

snídaně: Ovesné vločky s lesními plody

svačina: Salát z rajčat a paprik

oběd: Pečený losos s petrželovou kaší

svačina: Jablko

večeře: Dušená brokolice s kozím sýrem

 

Úterý

snídaně: Knäckebrot se sardinkovou pomazánkou, zelenina

svačina: Směs semínek a sušeného ovoce

oběd: Přírodní krůtí plátek na česneku a jáhly

svačina: Kefír

večeře: Kari cizrna s lněným olejem a listovou zeleninou

 

Středa

snídaně: Vaječná omeleta (max 3 vejce) se zeleninou

svačina: Hrst vlašských ořechů a 1 ks ovoce

oběd: Guláš z hlívy ústřičné

svačina: Hruška

večeře: Čočková polévka

 

Čtvrtek

snídaně: Ovesná kaše se skořicí

svačina: Mrkvový salát

oběd: Jahelník se švestkami

svačina: Hroznové víno

večeře: Špenátová polévka s bramborem

 

Pátek

snídaně: Žitný chléb a hummus

svačina: Mandarinka 2 ks

oběd: Fazolovo-zeleninová směs

svačina: Avokádo

večeře: Kroupy s lněným olejem a zeleninou

Znáte, těchto 7 hlavních příčin vysokého cholesterolu?

 

Sobota

snídaně: Tempeh a zelenina

svačina: Bílý jogurt Hollandia

oběd: Králík na paprice s rýží natural

svačina: Okurkový salát

večeře: Vydatná fazolová polévka

 

Neděle

snídaně: Jáhlová kaše se skořicí a hrozinkami

svačina: Zelný salát

oběd: Žlutý hrách s mrkví

svačina: Banán

večeře: Pečený pstruh s dušenou zeleninou

Jak vybírat zdravé suroviny?

Čtěte složení na obalu tj. energetickou hodnotu, obsah bílkovin, sacharidů – z toho cukrů, tuků – z toho nasycených mastných kyselin a sledujte obsah soli. Také obsah tuků a nasycených mastných kyselin – označených zkratkou SAFA. Obsah SAFA by neměl překročit 1/3 všech tuků za den. Toleruje se 20 g SAFA za den.

Vyhýbejte se uzeninám, většímu množství tučných mléčných výrobků, sušenkám s polevou a náplní, sladkostem, slazenému müsli a zmrzlinám. Nahraďte v jídelníčku tučné vepřové maso rybou.  Nezapomínejte na dostatek vlákniny v potravinách. Jezte celozrnné pečivo, neloupanou rýži a luštěniny. Zeleninu jezte 3x denně, ovoce 2x denně.

Účinná dieta na vysoký cholesterol? Ukážeme vám, jak si ji sestavit

Je sice jednoduché nechat si na snížení cholesterolu předepsat léky, statiny, ale přitom je to velké a nic neřešící zjednodušení celé problematiky zvýšeného cholesterolu. Váš lékař ani lékárník vám neprozradí, že i když statiny hladinu cholesterolu snižují, přesto jsou tito léčení pacienti stále ohroženi kardiovaskulárními chorobami a navíc jsou zatíženy vedlejšími účinky těchto léků.

Vezměte raději zodpovědnost do vlastních rukou. Zlepšete váš jídelníček a navyšte vaši fyzickou aktivitu alespoň na 30 minut aerobní zátěže denně. Posílíte tak imunitu, srdce i cévy. Pohybem také snížíte míru vašeho stresu.

Nedovolte, aby stres ovlivnil váš jídelníček ve smyslu záchvatovitého přejídání či naopak hladovění. Již  snížení vaší váhy o 10% se projeví na poklesu celkového a LDL cholesterolu. Naučte se aktivně odpočívat, pravidelně relaxujte a přestaňte kouřit.

Dodržujte pitný režim. Zcela vynechte slazené nápoje, zvykněte si na vodu z kohoutku, bylinné čaje či speciální proticholesterolové čajové směsi. Velmi účinný v boji proti vysokému cholesterolu je zelený čaj a rozumné množství červeného vína. Účinným doplňkem stravy je přípravek Blendea Supergreens. Pomoci mohou také extrakty z artyčoku, rybí olej, niacin či proteiny ze sóje.