Víte, jaké jsou správné hodnoty cholesterolu? Sledujte cholesterol pravidelně

Mnoho lidí bohužel před cholesterolem zavírá oči a chová se, jako by se jich tento problém netýkal. Ovšem jen do doby, než se zvýšený cholesterol objeví také u nich, ale tehdy je pozdě a rizika spojená s vysokým cholesterolem jsou značná.

Pravidelné sledování hladiny cholesterolu je jednou z metod, jak se vyhnout nebezpečnému zvýšenému cholesterolu. Dnes už nemusíte na krevní testy, které sice poskytují velmi přesné hodnoty cholesterolu, ale můžete využít i orientační domácí testy.

Cholesterol se dělí na takzvaný „hodný“ cholesterol (HDL cholesterol) a „zlý“ (LDL cholesterol). Látka cholesterol je našemu tělu však vlastní a bez ní bychom se neobešli. Pří vysokém cholesterolu, doporučujeme přírodní léky Cholesten.

Vysoký LDL cholesterol je dnes častou příčinou úmrtí, atakuje 50 %

Cholesterol je dnes tichý zabiják, který se dlouhou dobu nijak zásadně neprojevuje, proto je těžké ho odhalit, jestliže si hladinu cholesterolu pravidelně nekontrolujete.

Přitom je to civilizační problém, jelikož například podle IKEM má vysoké hodnoty LDL cholesterolu 70 % dospělé populace v České republice. Navíc se v poslední době objevuje také u dětí. Může za to především náš způsob života, všechny studie ukazují, že vysoký cholesterol je spojen se špatnou životosprávou.

Kromě špatné životosprávy jsou ale i další faktory, které hodnoty LDL cholesterolu ovlivňují, některé by vás možná ani nenapadly.

  • nadváha zvyšuje rizika LDL cholesterolu, obezita je přímo s vysokým cholesterolem spojena
  • nedostatek fyzické aktivity, pokud se dostatečně nehýbete, zvyšujete rizika LDL cholesterolu
  • nezdravý jídelníček, kouření a nadměrné pití alkoholu (naopak sklenička denně je pro kardiovaskulární systém prospěšná)
  • nadměrný dlouhodobý stres
  • rizikem je také zvyšující se věk
  • poměrně často je vysoký cholesterol dán dědičně

TIP PRO MĚŘENÍ CHOLESTEROLU: Chcete mít vždy po ruce přístroj pro měření cholesterolu? EasyTouch Cholesterolmetr 3v1 který jsme testovali, je velmi jednoduchý a výsledky vám ukáže do pár minut.

Jaké jsou příznaky vysokých hodnot LDL cholesterolu?

Závažným problémem při zjišťování vysokého cholesterolu je bezesporu právě to, že se neprojevuje téměř žádnými vnějšími příznaky, které bychom mohli pozorovat. Pokud pomineme testy na hodnoty cholesterolu, nemáme prakticky jak zjistit špatné hodnoty LDL cholesterolu. Platí pravidlo, že pacient pocítí příznaky vysokého cholesterolu až ve chvíli, kdy dojde k rozvoji aterosklerózy, což je pozdě, jelikož je omezena průchodnost tepny.

Příznakem vysokého cholesterolu tak jsou primárně špatné hodnoty cholesterolu. Vysoké hodnoty LDL cholesterolu může v konečném důsledku potvrdit až vyšetření krve. Právě proto by se takový krevní rozbor měl provádět častěji – preventivně. Je velmi výhodné své hodnoty cholesterolu sledovat, jedině tak můžete předejít například nečekanému infarktu, mozkové mrtvici a podobně.

  • dalším příznakem vysokého cholesterolu může být bolest na hrudi
  • nepříjemné bolesti v končetinách
  • netypické příznaky na kůži či proměna oční rohovky

Problémem při sledování takových příznaků ale je, že se nemusí nutně týkat pouze vysokých hodnot cholesterolu. Spojeny jsou často také s mnoha jinými zdravotními problémy. Každopádně pokud se u vás nějaký z příznaků objevuje, nechte si vyšetřit krev, abyste získali přesné hodnoty cholesterolu.

Jak na domácí test na cholesterol

Jaké jsou správné hodnoty cholesterolu?

Cholesterol je v krvi přenášen pomocí malých částeček zvaných lipoproteiny, ty jsou složeny z tuků a bílkovin. Právě tyto lipoproteiny se dělí a podle toho se určují správné hodnoty cholesterolu. Jak už bylo zmíněno, děláme cholesterol na takzvaný zdravý či „hodný“ cholesterol a zároveň „zlý“ cholesterol. Oba lze poměrně dobře měřit rozborem krve, ale i domácími testy. Své hodnoty cholesterolu si tak orientačně můžete určit kdykoli sami.

LDL cholesterol (low density lipoprotein) označuje právě onen „zlý“ cholesterol. Špatný LDL cholesterol putuje do okrajových tkání, kde může mít negativní vliv na cévní stěnu, může ji například ucpávat. Hodnota LDL cholesterolu by u dospělých měla být pod 3 až 3,4  mmol/l, u dětí pak pod 2,6 mmol/l.

HDL cholesterol (high density lipoprotein) představuje především bílkovinné lipoproteiny, tedy „hodný“ cholesterol. Lipoproteiny s označením HDL odvádí naopak cholesterol z cév a jater. Jeho hladina by u dospělých měla být nad 1,4 mmol/l, u dětí potom nad 1 mmol/l.

Důležité je ale sledovat i celkovou hladinu cholesterolu. Správné hodnoty cholesterolu, tedy toho celkového, by měly být v rozmezí od 3,9 do 5,2 mmol/l – samozřejmě s možnou individuální odchylkou. Na druhou stranu, při hodnotách celkového cholesterolu nad 6 mmol/l, už hrozí ucpání cév. U dětí platí hodnota nad 4,2 mmol/l.

Otestujte své hodnoty cholesterolu doma pomocí jednoduchých domácích testů

Jedním z takových testů, díky kterému si můžete hodnoty cholesterolu otestovat v domácím prostředí, je Glukometr Wellion LUNA DUO domácí test. Jednoduše odeberete kapku krve přiloženou lancetou, kápnete ji na testovací proužek a po třech minutách budete znát výsledek. Glukometr Wellion LUNA DUO domácí test se pyšní spolehlivostí testu vyšší než 96 %. Pro správný výsledek si přečtěte návod k použití přímo u testu.

Další domácí test, který určuje hodnoty celkového cholesterolu z kapilární krve, jsou testovací proužky Luna Cholesterol.

Jestliže výsledek domácího testu ukazuje nepříznivé výsledky, určitě navštivte lékaře, který provede přesné měření. Správnost výsledků těchto domácích testů je průměrně nad 95 %, takže špatný výsledek s největší pravděpodobností znamená, že máte příliš vysoké hodnoty cholesterolu a měli byste svůj stav konzultovat s lékařem, který může nasadit správnou léčbu a dát vám další doporučení, jak snížit hladinu LDL cholesterolu.

Jak snížit vysoké hodnoty cholesterolu?

Lékaři často doporučují změnu jídelníčku a životního stylu. Léky na zvýšený cholesterol se předepisují při opravdu vysokých hodnotách. Pouhá změna životního stylu totiž může výrazně snížit hodnoty cholesterolu.

Doporučujeme konzumovat takové potraviny, které snižují hodnoty cholesterolu. Jsou to například ryby, ty velmi prospívají našemu zdraví. Obsahují nenasycené tuky a hlavně omega kyseliny. Stejně tak je nepostradatelná vláknina, ovoce, ořechy a další podobné plody.

Pozor si dávejte na ovoce, nadměrná konzumace ovoce už není vzhledem k vysokému příjmu fruktózy příliš zdravá.

Důležitý je také sport nebo alespoň nějaká fyzická aktivita. Studie ukazují, že pouze 30 minut fyzické a nenáročné aktivity denně, snižuje hladiny cholesterolu. Kromě toho pohybem tělu prospějete celkově a možná tím vyřešíte i další zdravotní komplikace, stejně jako zdravým jídelníčkem. Správná životospráva je navíc výborná prevence proti vysoké hladině cholesterolu. To vám potvrdí každý lékař.