Víte, jak funguje váš testosteron? Rozumíte tomu, proč je testosteron důležitý hormon nejen pro chlapce ve vývinu? Testosteron může být dobrý, ale někdy i nepříjemný společník. V dnešním článku se vám budeme snažit přiblížit, co všechno tento zázračný hormon dělá, i proč je testosteron nezbytný v životě každého muže a jak je případně doplnit.
Určitě vás vyvedeme z omylu, že testosteron u mužů slouží pouze k sexuálním hrátkám, nebo nabírání svalové hmoty. Teď vás vyzýváme, abyste věnovali 5 minutek našemu článku, kde se podíváme zblízka na to, co všechno tento alfasamecký hormon zvládá a co naopak ne.
Co je testosteron u mužů a proč je nezbytný?
V první řadě si řekneme, co to vlastně testosteron je! Představme si testosteron, jako steroidního kámoše, který se u mužů tvoří ve varlatech, přesněji ve leydigových buňkách. Testosteron je hormon, který hraje klíčovou roli při tvorbě spermatu a rozvoji mužských sekundárních pohlavních znaků během pubertálních let. Nejvyšší koncentrace tohoto u mužů oblíbeného hormonu začíná ve věku, kdy se z chlapce stává mužem.
Důležité je si uvědomit, že od 25 do 30 let (u některých dřív) začíná hladina testosteronu postupně klesat, průměrně o 1 až 2 % ročně. To má následně celkový vliv na růst svalů, pevnost kostí a redukci podkožního tuku, což může sportovně založené jedince omezovat. Proto vám většina mužů řekne, že shazovaní nadbytečných kil, je rok od roku těžší….
Po třicítce dochází přirozeně k úbytku testosteronu u mužů
Nedostatek testosteronu se stává častějším problémem v důsledku prodlužujícího se průměrného věku mužů. Testosteron dosahuje vrcholu v přibližně třiceti letech a pak pomalu klesá. Kolem 40 let, začíná být úbytek testosteronu značnější.
„Postupný pokles testosteronu je běžným jevem u stárnoucích mužů. Zatímco úplné zastavení tohoto poklesu není možné, aktivní životní styl může jeho rychlost zmírnit. Není však pravidlem, že pokles hladiny vede ke klinicky nedostatečným hodnotám. Doporučuje se léčba pouze v případě, kdy hladina klesne pod určitou mez (pod 300 ng/dL). K přirozenému zvýšení nízké hladiny testosteronu může přispět i fyzická aktivita.
Různé nemoci a stavy mohou významně ovlivnit hladinu testosteronu. U mužů může dojít k poklesu tohoto hormonu z důvodu:
- Poruch funkcí varlat, včetně přímého poranění, kastrace, infekcí, ozařování, chemoterapie nebo nádorů,
- Problematiky hypofýzy nebo hypotalamu, jako jsou nádory, vlivy určitých léků (například anabolických steroidů) nebo některých infekčních a autoimunitních onemocnění.
- Dále mohou testosteron ovlivňovat genetické poruchy jako Klinefelterův syndrom, kdy má muž navíc chromozom X, a hemochromatóza, způsobující nadměrné hromadění železa v těle, včetně hypofýzy.
Ženy mohou zaznamenat nedostatek testosteronu kvůli problémům s hypofýzou, hypotalamem nebo nadledvinami, ale také po chirurgickém odstranění vaječníků.
Estrogenová terapie navíc může zvýšit hladinu globulinu vázajícího pohlavní hormony, což podobně jako u starších mužů snižuje množství volného, aktivního testosteronu v těle.
TIP: Chce zvýšit testosteron přírodní cestou a s vynikajícími účinky? Pak doporučujeme námi testované a osvědčené přípravky Primulus a Maxulen.
Jak a kde se testosteron produkuje?
U mužů jsou hlavním zdrojem testosteronu varlata, ale malá částí se i produkuje nadledvinami. Mozek, konkrétně hypotalamus a hypofýza, hrají klíčovou roli v regulaci produkce testosteronu. Hypothalamus instruuje hypofýzu, kolik testosteronu je potřeba, a hypofýza přenáší tuto zprávu do varlat, pomocí „chemických poslů“ v krvi.
Zjednodušeně v těle to funguje tak, že tvorba testosteronu je jakoby řízená autopilotem. Hladinu testosteronu v krvi, sledují takové receptory, které fungují jako bezpečnostní kamery na silnici. Když se ukáže, že je testosteronu v krvi málo, tak na základě toho hypofýza, což je takový hlavní kontrolor dá vědět, aby se začal vyrábět speciální hormon, který nastartuje tvorbu testosteronu znovu.
Tento proces můžeme zaznamenat zejména, když jsme ještě v pubertě, ale kolem třicátého roku života, dochází k jejímu zpomalování. Právě kvůli tomu existují prostředky (většinou přírodní), které vám mohou pomoci udržet si zdravou hladinu testosteronu v těle i v pozdějším věku. Níže můžete vidět námi osvědčené přípravky na podporu přírodního testosteronu.
Jak je to s testosteronem u žen?
Testosteron není pouze pro muže, ale najdeme ho dokonce i u žen. Testosteron u žen se vytváří ve vaječnících a nadledvinách, jejž patří mezi androgeny, což jsou jakoby mužské hormony. Androgeny mají důležitou roli, jelikož napomáhají vaječníkům ke správnému fungování, udržují kosti v optimálním stavu, a také ovlivňují sexuální chování i sexuální libido (chuť na sex).
Vlastně, je to taková hra mezi testosteronem, dalšími androgeny a estrogenem, která je klíčová pro to, aby vaječníky u žen adekvátně fungovaly. Dále také androgeny mohou hrát velice důležitou roli v tom, jak mozek pracuje, protože ovlivňují emoce, sexuální touhy a také určité myšlenkové funkce.
Čeho se obávat při nízké hladině testosteronu?
Možná patříte mezi muže, kteří obvykle nevěnují zdravotním problémům pozornost a řeší případné problémy až na poslední chvíli, kdy už většinou bývá pozdě. Pokud dojde k tomu, že testosteron u vás výrazně klesl, tak může dojít k určitým problémům, protože testosteron hraje klíčovou roli v mnoha tělesných funkcích, někdy i více, než si sami uvědomujeme. Jeho nedostatek může vést k celé řadě nepříjemností a dlouhodobým zdravotním problémům.
Co vám hrozí, když máte nízkou hladinu testosteronu?
Mimo známé problémy, jako je menší chuť k sexu a potíže s erekcí, tak se můžete potkat i s dalšími problémy, které jsou možná méně viditelné, ale o to méně nepříjemnější. Patří sem třeba náladové výkyvy, jako je podrážděnost nebo pocit deprese i nedostatek energie a pocit únavy, může být dalším příznakem nízkého testosteronu.
A to není všechno. Když se hormony dostanou do nepořádku, může to znamenat problémy s tělesným tukem. Co to znamená v praxi? Můžete začít přibírat na váze, hlavně kolem břicha, ztrácet svaly a sílu.
S nežádoucími účinky při nedostatku testosteronu nekončíme. Dalším závažným problémem, ovlivněný nedostatkem testosteronu po delší dobu, může vést k problémům kostmi nebo až k osteoporóze. Postupem věku, kdy stárneme, se u nás může rozvinout i metabolický syndrom, jejž s rostoucím věkem zvyšuje riziko cukrovky typu 2 i srdečních onemocnění.
Rozpoznatelné příznaky nízké hladiny testosteronu
Pokud zaznamenáte pocit, že v těle něco nehraje tak jak má, ačkoliv to může mít nějaký jiný důvod, např. kvůli nezdravým návykům, je zapotřebí uvažovat nad možnými příčinami. Vždy je dobré, dávat pozor na některé varovné signály, které vysílá vlastní tělo. Starat se o svoje hormony, může být skutečně klíčové, pro udržení vašeho zdraví.
Pokud se vám tedy něco zdá být trochu podezřelé, není nic špatného na tom, hledat možné příčiny a konzultovat to s lékařem. Níže můžete vidět nejběžnější příznaky nízké hladiny testosteronu, které vás mohou včas varovat. I přes naše doporučené a informace, je vhodné vše konzultovat s lékařem, který bude rozhodně přesnější v diagnostice.
- Ztráta svalové hmoty bez zřejmého důvodu, jako je dlouhodobá neaktivita nebo výrazné omezení pohybu
- Erekční dysfunkce a pokles libida, pokud nejsou způsobeny jinými faktory jako léky nebo vysoký stres
- Nárůst tukové tkáně, především v oblasti břicha a hrudníku
- Problémy s plodností
- Neočekávané vypadávání vlasů
- Zvýšené pocení, únava a vyčerpání
Jak můžete vidět, starat se o své hormony je nezbytnou součástí našeho života. Především je důležité vnímat své tělo, které v 98% vysílá varovné signály předem, než se stane něco vážnějšího.
Jak se testuje hladina testosteronu u mužů a jaká je cena?
Přestože výše uvedené příznaky mohou mít rozmanité příčiny a nemusí být vždy známkou nízké hladiny testosteronu, nejspolehlivější metodou pro jejich ověření je laboratorní krevní test. Tento test přesně určí vaši hladinu testosteronu a je dostupný ve většině odborných laboratoří v nemocnicích. Test na zjištění hladiny testosteronu je rychlý a cenově dostupný (200 Kč až 300 Kč).
Výsledky obvykle obdržíte během dvou dní. Na základě nichž se můžete rozhodnout, zda se pokusíte zvýšit hladinu testosteronu změnou životního stylu, nebo zda je situace natolik vážná, že vyžaduje lékařský zásah. Samozřejmě je vhodné své rozhodování konzultovat s lékařem, a ne se vrhat ihned bezhlavě na samoléčbu.
Obecné tipy, jak zvýšit hladinu testosteronu přírodní cestou
Jelikož máme v redakci muže v pokročilejším věku, proto jsme se i osobně setkali s úbytkem testosteronu. Protože nám je známo, jak je testosteron důležitý pro muže, rozhodli se naši redaktoři vyzkoušet různé možnosti na podporu produkce testosteronu přírodní cestou.
Níže se můžete podívat, jaké možnosti se nabízí, jejž je naši redaktoři vyzkoušeli s pozitivními výsledky, které se otestovaly formou opakovaných laboratorních testů.
Podpora tvorby testosteronu pomocí doplňků stravy
Zvýšení hladiny testosteronu není omezeno pouze na dostatečný spánek, pravidelné cvičení a vyváženou stravu, ale může být podpořeno i správně zvolenými výživovými doplňky. Sami jsme jich řadu otestovali, abychom našli skutečné vítěze za přijatelnou cenu.
Níže můžete vidět přípravky na zvýšení hladiny testosteronu, které máme otestované a s jejich výsledky jsme naprosto spokojeni. Což dokazuje i to, že je užíváme pravidelně, protože stárnutí nezatavíme.
Klidný, kvalitní a dostatečný spánek
Kvalitní spánek je stejně důležitý pro zdraví, jako vyvážená strava a cvičení. Taktéž jeho kvalita má výrazný dopad na hladinu testosteronu. Studie zkoumající 2295 dospívajících chlapců a mužů ukázala, že nedostatečný spánek může souviset s nízkou hladinou testosteronu.
Potřebná délka spánku se liší individuálně, ale studie z roku 2011 zjistila, že spánek kratší než 5 hodin denně snižuje hladinu testosteronu o 10% až 15%. I když někteří lidé potřebují méně spánku, většina výzkumů doporučuje cílit na alespoň 7 hodin spánku každou noc.
Cvičení a pohybové aktivity
Cvičení a aktivní pohyb je jedním z nejlepších způsobů, jak předcházet mnoha nemocem. Kromě toho podporuje přírodní zvyšování hladiny testosteronu. Studie z roku 2015 zahrnující muže s nadváhou odhalila, že fyzická aktivita je pro zvýšení hladiny testosteronu účinnější, než redukce kalorií.
Zdravá strava je základ současného, ale hlavně budoucího zdraví!
To, co jíte, může mít vliv na hladinu testosteronu a další hormony. Dostatečný příjem bílkovin, přispívá k udržení zdravé hladiny testosteronu a napomáhá při odbourávání tuků. Neustálé držení diet nebo přejídání se může negativně projevit na vaší hladině testosteronu, ale také i na celkovém zdraví.
Stres a jeho vliv na testosteron
Studie opakovaně zdůrazňují rizika dlouhodobého stresu, který může vést k nárůstu hormonu kortizolu. Když se hladina kortizolu zvýší, hladina testosteronu často klesá. Funguje to obdobně jako houpačka. Vysoké hladiny kortizolu mohou navíc způsobit nadměrný příjem jídla, nárůst tělesné hmotnosti a akumulaci škodlivého tuku kolem orgánů, což negativně ovlivňuje hladinu testosteronu.
Alkohol je zabijákem testosteronu
Vztah mezi alkoholem a testosteronem je komplexní. Studie naznačují, že nadměrná konzumace alkoholu může snížit hladinu testosteronu, která může klesnout již 30 minut po konzumaci alkoholu. Pravidelné a nadměrné pití alkoholu může také vést k narušení funkce varlat a jejich zmenšení.
Potraviny podporující tvorbu testosteronu
Také určité potraviny přispívají přirozené ke zvýšení hladiny testosteronu. Pokud vás trápí nízká hladina testosteronu, změna stravovacích návyků může být více než prospěšná. Doporučuje se zařadit do jídelníčku potraviny jako cibule, česnek, červené maso a tučné ryby, které jsou známé svým pozitivním vlivem na hladinu testosteronu.
Vitamin D zvyšuje testosteron
V dnešní době trpí nedostatkem vitamínu D až 1 miliarda lidí na celém světě. Na základě dříve provedených výzkumů, které se uskutečnily v roce 2017, se zkoumala otázka souvislosti poklesu hladiny testosteronu s množstvím vitamínu D v krvi.
Na základě výsledků se došlo k závěru, že ze 102 mužů, kteří se účastnili výzkumu a pravidelně užívali vitamínem D, došlo ke zvýšení hladiny testosteronu, na základě čehož se u mužů zlepšila i erektilní dysfunkce.
Nejčastější dotazy a odpovědi k testosteronu
Testosteron je rozsáhlejší téma, kterému nepostačí pouze tento článek, pokud jej chce pochopit detailněji. Avšak jako obecné informace, jsou pro laiky více než dostačující. Přesto se mohou v našem článku vyskytovat nedostatky informací, jejž by odpověděly na vaše dotazy.
Proto budeme rádi, když se zapojí i čtenáři, kteří mohou do komentáře napsat své poznatky nebo dotazy. Na vše se budeme snažit odpovídat, abychom pomohli nejen vám, ale i dalším čtenářům, kteří mají zájem řešit své zdraví.
Kdy má muž nejvyšší hladinu testosteronu?
Běžná hladina testosteronu u mužů je většinou mezi 350 až 1000 nanogramy na decilitr krve. Tahle hladina se může během dne různě měnit, přičemž nejvyšší hladina testosteronu bývá nejčastěji ráno hned po probuzení, z toho důvodu mohou muži ráno pociťovat větší sexuální touhu právě než ženy.
Jak efektivně zvýšit hladinu testosteronu?
Pro podporu produkce testosteronu, jsou důležité bílkoviny, cholesterol, zdravé tuky, vitamín A a zinek. Pro dosažení tohoto cíle se doporučuje zařadit do stravy potraviny jako vejce, avokádo, kvalitní červené maso, olivový olej, mandle a para ořechy. Dále je nezbytné se více hýbat a podpořit produkci testosteronu přírodními přípravky a multivitaminy určené pro muže, jaké je například Primulus a Maxulen.
Kdy dochází ke snížení hladiny testosteronu?
S přibývajícím věkem tělo ztrácí schopnost efektivně regulovat hormony, což vede postupně také ke snižování jejich produkce. Snížení hladiny testosteronu je součástí klasického procesu stárnutí. Obvykle u mužů začíná klesat hladina testosteronu okolo třicítky, kdy průměrný roční pokles činí 0,4%. S přibývajícím věkem se značně zvyšuje pokles testosteronu, proto je nezbytné jej nějak pravidelně zvyšovat.
Sledujte nás na