Znáte svoji aktuální hodnotu hladiny cholesterolu v krvi a proč by vás měla vlastně zajímat? Zvýšená hladina cholesterolu se nemusí projevit žádnými příznaky. Problémem se stane v okamžiku, kdy se v důsledku primárního poškození cév zánětem začne společně s některými druhy tuků usazovat v poškozených cévách a snižovat jejich průchodnost. Snížení průchodnosti až ucpání cév je následně příčinou kardiovaskulárních onemocnění.

Mezi faktory, které zvyšují pravděpodobnost, že máte hladinu cholesterolu zvýšenou, patří genetické dispozice, cukrovka, nadváha nebo obezita, věk přes 40 let, stres, jídelníček obsahující velké množství potravin živočišného původu, kouření, konzumace alkoholu a malá pohybová aktivita.

TIP NA SNÍŽENÍ CHOLESTEROLU: Cholesten je doplněk stravy, který je velmi oblíbený, díky své účinnosti. Mnoho čtenářů si jej vychvaluje.

Jak zjistit hodnotu cholesterolu?

Hodnotu cholesterolu vám v rámci preventivní prohlídky zjistí váš praktický lékař. Vyšetření si lze také vyžádat v poradnách zdravého životního stylu. Nejjednodušší a nejrychlejší řešení je prověřit svůj zdravotní stav s domácími testy na cholesterol.

Spolehlivé a rychlé domácí testy:

Při zjištěných zvýšených hodnotách nemusíte propadat panice. Kromě léků tzv. statinů s řadou vedlejších účinků, existují také režimová opatření a účinné změny jídelníčku, které odstraní jednak přítomnost zánětu v těle a také přírodně sníží hladinu cholesterolu.

Ať už se jedná o nahrazení živočišných tuků rostlinnými, omezení jednoduchých cukrů, kladení většího důrazu na dostatečné množství ovoce a zeleniny či zařazení bylin do vašeho jídelníčku. Pravidelný aerobní pohyb, dostatek spánku a relaxace, přinese spolu s nižší hmotností i nižší hodnoty cholesterolu.

TIP: Zjistěte, jaké jsou správné hodnoty při měření cholesterolu.

Domácí testy na cholesterol

Na domácím testu pro zjištění celkového cholesterolu v krvi Glukometr Wellion LUNA DUO si vysvětlíme, jak takové domácí měření probíhá. Test pomocí enzymů cholesterolesterázy, cholesteroloxidázy a peroxidázy zjistí z malého vzorku krve vaši hodnotu cholesterolu. Spolehlivost testu je vyšší než 96 % a výsledek se dozvíte již za 3 minuty. Na trhu také existují například Testovací proužky Luna cholesterol a další.

Testování se nemusíte bát. Potřebujete pouze jednu kapku krve. Odeberte ji lancetou přiloženou k testu. Krev kápnete na testovací kolečko a po 3 minutách odečtěte výsledek. Pro zjištění výsledku porovnejte barvu na kolečku s barvou v políčku s výsledkem.

Celkový, hodný a zlý cholesterol

Celkový cholesterol se dělí na tzv. „hodný“ HDL cholesterol a tzv. „zlý“ LDL cholesterol. HDL cholesterol dopravuje cholesterol z krve do jater, a tak chrání cévy před jeho usazováním. LDL cholesterol způsobuje usazování nadbytečného cholesterolu ve stěnách cév, kde tvoří tzv. aterosklerotické pláty.

Cévy tak ztrácejí pružnost a snižuje se jejich průchodnost. Tento proces nazýváme ateroskleróza (kornatění tepen). Díky němu dochází k nedokrvení, které pak může mít za následek například srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici.

U dětí do 15 let je za normální hodnotu považována hladina celkového cholesterolu v krvi do 4,4 mmol/l. U starších dětí a dospělých osob je za normální považována celková hladina cholesterolu v krvi do 5,0 mmol/l, maximálně 5,2 mmol/l. 

Víte, jaké jsou hlavní příznaky vysokého cholesterolu?

U LDL cholesterolu se za normální považuje hladina v krvi do 3 mmol/l, maximálně do 3,4 mmol/l. U dětí do hladiny 2,6 mmol/l. U HDL cholesterolu se za normální považuje u mužů a dětí hladina v krvi nad 1 mmol/l a u žen nad 1,2 mmol/l.

Pokud je hodnota HDL cholesterolu vyšší než 1,6 mmol/l, snižuje se míra rizika vzniku srdečně-cévních onemocnění. I když máte hladinu cholesterolu v pořádku, měli byste preventivně dodržovat zásady zdravého životního stylu.

Jak mohu efektivně snížit hladinu cholesterolu?

Pokud máte zvýšenou hladinu cholesterolu měli byste se držet následujících hlavních kroků, které vám ji pomohou snížit:

  1. Vyzkoušejte oblíbený doplněk stravy Cholesten
  2. Omezit konzumaci tuků živočišného původu – máslo, sádlo, tučné mléčné výrobky, tučné maso, vnitřnosti, uzeniny.
  3. Zařadit do svého denního programu aerobní pohyb, který má vliv na zvýšení hladiny HDL cholesterolu a pomůže vám bojovat i proti nadváze a obezitě.
  4. Konzumovat potraviny obohacené o rostlinné steroly, u nichž bylo prokázáno, že při každodenním užívání v množství 2 – 2,5 g výrazně snižují hladinu cholesterolu v krvi.
  5. Vyzkoušejte také osvědčené bylinky na snížení cholesterolu
  6. Doporučujeme si přečíst také článek o snížení cholesterolu bez léků
Vajíčka a vysoký cholesterol aneb, jak to ve skutečnosti je?

Vejce patří mezi potraviny s nejvyváženějším obsahem nutričně významných látek. Dominantními složkami sušiny vajec jsou bílkoviny (proteiny) a tuky (lipidy).Bílkoviny z vajec jsou biologicky hodnotnější než proteiny masa nebo mléka. Ve žloutku se obsah proteinů...

Jak aktivní pohyb pomáhá ke snížení vysokého cholesterolu

Zvýšené hladiny cholesterolu se mohou vyskytnout v kterémkoliv věku. Vysoký cholesterol se nevyhýbá ani mladistvým, ani štíhlým lidem. Pokud spadáte do kategorie osob s vyšší hladinou cholesterolu, je nezbytné začít s úpravou vašeho životního stylu. I zdánlivě malé...

8 mýtů a faktů o cholesterolu, kterým věříte možná i vy

Ve společnosti kolují mýty o cholesterolu dlouhé desítky let. Pojďte se podívat na nejčastější z nich a hned zjistíte, obáváte-li se cholesterolu oprávněně.Budete asi překvapeni, že jako lidé bez cholesterolu vůbec nemůžeme existovat a že nejčastější typ léčby...

Co je HDL cholesterol a je zdraví nebezpečný?

Cholesterol je steroidní látka přítomná v lidském těle i v těle mnoha dalších živočichů a organismů,  v menším zastoupení i u rostlin. Cholesterol pomáhá tělu zpracovávat tuky. Je také důležitý při tvorbě buněčných membrán a je potřeba pro tvorbu hormonů a vitamínu...

Kateřina Váchová
Kateřina Váchová

Blogerka, výživový poradce

Jsem „profesionální“ matka. Ráda se vzdělávám v oblasti psychologie, pedagogiky, medicíny i zdravé výživy. Mám ráda turistiku, focení přírody a s oblibou vařím. Jsem tolerantní, umím naslouchat a jsem příznivkyně neautoritářského vedení výchovy.