Vysoký cholesterol v těhotenství. Problém, nebo běžná praxe?

Těhotenství je pro každou ženu nejen krásným, ale také náročným obdobím. Tělo během 9 měsíců prochází výraznými změnami. Nejčastěji jde o nárůst hmotnosti, zvýšenou únavu, nebo bolest zad.

Žena v očekávání se ovšem může setkat i s jinými změnami, které na první pohled nejsou vidět, nebo nejsou cítit. A ty se většinou zjišťují pomocí odběru malého množství krve. Jednou z hodnot, která může během těhotenství kolísat je cholesterol. Přiblížíme vám, proč je cholesterol v těhotenství důležitý a zároveň objasníme, jestli je vysoký cholesterol v těhotenství rizikový.

Jakou má úlohu cholesterol v těle?

Cholesterol je látka, která se přirozeně nachází v organismu. Tělo si ho umí vytvořit samo, ale částečně ho získává i z každodenní stravy. Cholesterol ještě stále mnoho lidí vnímá, jako látku, která tělu škodí. A přitom je to spíše naopak.

Oblíbený produkt na snížení cholesterolu - Cholesten

Věděli jste, že zrovna cholesterol je stavebním kamenem každé buňky a podílí se na různých chemických procesech jako je například zpracování tuků v organismu?

Všeho s mírou platí i u cholesterolu

Stejně, jako u ostatních látek platí i u cholesterolu, že by se člověk měl zajímat o jeho aktuální míru v organismu. Přesto, že je cholesterol pro tělo důležitý, jeho nadměrné hodnoty v krvi můžou způsobit vážné zdravotní komplikace. Bohužel, moderní styl života, který je plný nezdravých potravin a velmi omezeného pohybu, přispívá ke zvyšování hladiny cholesterolu v krvi.

Těhotenství a cholesterol

Další variantou, která může zvyšovat hodnoty cholesterolu je právě těhotenství. Podle výzkumů se s tímto jevem setkávají všechny budoucí maminky, a to napříč planetou.

Tedy bez rozdílu toho, jestli žena měla, nebo neměla problémy s hladinou cholesterolu ještě před otěhotněním. Častou příčinou zvýšeného cholesterolu v těhotenství je hormonální bouře v těle, která je součástí gravidity.

TIP: Snižte vysoké hodnoty cholesterolu oblíbeným produktem našich čtenářů se kterým máme i my bohaté zkušenosti, které jsme popsali v naší recenzi.

Jak vysoký cholesterol může být v těhotenství?

Hodnoty cholesterolu v těhotenství obecně kolísají a jejich nejvyšší vrchol bývá v druhém trimestru. Jeho hodnoty můžou vzrůst o 20 až 50 %. Poté se začne hladina samovolně snižovat, až se nakonec vrátí na původní hodnotu.

Nicméně, je nutné počítat s tím, že zvýšené hodnoty cholesterolu může mít žena ještě během kojení. Je důležité si uvědomit, že každá žena je jedinečná a její tělo bude na těhotenství a kojení reagovat jinak. Proto není vhodné v těhotenství vynechávat pravidelné kontroly u lékaře.

Vysoký cholesterol není problémem pouze starších lidí. Stále častěji se špatnými výsledky trápí i mladší generace. Odtajníme vám 5 kroků, jak vysokému cholesterolu předejít.

Cholesterol a těhotenství - Jíst zdravě a být aktivní

Může být zvýšený cholesterol v těhotenství hrozbou pro miminko?

Vysoké hodnoty cholesterolu v běžném životě nejsou ničím vítaným. Proto se mnoho nastávajících maminek bojí, že vysoký cholesterol v těhotenství může nějak narušit vývoj jejich miminka.

Podle odborných studií je to spíše obráceně a mírně zvýšený cholesterol v těhotenství je v podstatě nezbytný. Jeho vyšší hladina je potřebná pro správný vývoj například mozku a končetin miminka. Na druhou stranu, extrémně nízké, nebo vysoké hodnoty cholesterolu během těhotenství jsou zase spojovány s různými vadami a zdravotními komplikacemi.

Léčba cholesterolu v těhotenství

Pokud dojde k navýšení hodnot cholesterolu v těhotenství u ženy, která je zdravá a předtím se nijak neléčila s vysokým cholesterolem, tak většinou žádná léčba cholesterolu v těhotenství nenastává. Ošetřující lékař počká s jeho přeměřením až po porodu, nebo po ukončení kojení. Následně se ženě odeberou kontrolní vzorky a v případě stále vyvýšených hodnot jí lékař předepíše vhodnou léčbu.

Nezapomínejte na pravidelnou detoxikaci organismus, pro lepší zdraví, imunitu a vitalitu.

Trochu jiná situace nastává u žen, které se ještě před otěhotněním léčí s vysokým cholesterolem a užívají určité druhy léků. Stejně, jako u jiných prášků, není vhodné některé typy medikamentů na snížení cholesterolu v těhotenství konzumovat. Opět ale záleží na tom, jaký je konkrétní stav ženy a co jí doporučí její ošetřující lékař. Proto je nutné ihned po zjištění toho, že je žena v jiného stavu, kontaktovat lékaře.

3 tipy, jak udržet hodnoty cholesterolu v těhotenství na uzdě

Genetické predispozice člověk nezmění, ale některé zvýšené hodnoty v krevním obrazu jdou změnit celkovým životním stylem. Jak můžete ovlivnit, a to nejen v těhotenství, hladiny některých látek ve vašem organismu? Prozradíme vám 5 tipů, které podpoří vaši vitalitu v těhotenství.

  1. Dejte sbohem nezdravým potravinám

V těhotenství ženské tělo potřebuje trochu jiný poměr příjmu základních makroživin. Některé potraviny dokonce nejsou vhodné v těhotenství konzumovat. Jde třeba o syrové maso.

Pokud jste v očekávání, měla byste se zamyslet nad svým stávajícím jídelníčkem a udělat v něm změny. Více si vařte a méně se stravujte ve fast foodech. Myslete na to, že jídlo je palivo a díky němu získává organismus energii pro jeho bezproblémové fungování.

Cholesterol je opředen mnoha zavádějícími informacemi. Vysvětlíme vám 8 mýtů a faktů o cholesterolu, které jste doteď možná chápali jinak.

  1. Jezte více ovoce a zeleniny

S jídelníčkem neodmyslitelně souvisí dostatečný příjem vitaminů, minerálů a vlákniny během těhotenství. Toho nejlépe dosáhnete pravidelným zařazením čerstvého ovoce a zeleniny do vašeho jídelníčku.

Konzumaci si rozplánujte rovnoměrně do celého dne. Obecně je doporučeno jíst alespoň 400 gramů ovoce a zeleniny denně. Pro jistotu ale s konzumací ovoce a zeleniny neexperimentujte a dopřávejte si druhy, které už máte vyzkoušené.

  1. Nezapomínejte na pohyb

Nastávající maminky, které jsou v dobrém zdravotním stavu, se rozhodně nemusí vyhýbat pohybu. Pro správné fungování těla je totiž pohyb velmi důležitý. Stačí nazout tenisky a můžete vyrazit. Pomalá chůze protáhne vaše tělo a aktivuje činnost vašeho organismu. Stačí i malá procházka denně.

Pokud nemáte rádi chůzi a ráda byste se seznámila s dalšími maminkami, můžete využít různé kurzy těhotenského cvičení. Nejčastěji se setkáte s kurzy jemného cvičení pro těhotné, jógou pro těhotné nebo s kurzem plavání pro těhotné.

Cholesterol a těhotenství aneb co vás nejvíce zajímá?

1. Jak je možné zjistit hodnotu cholesterolu?

Nejpřesnější metodou, jak zjistit vaši hodnotu cholesterolu je pomocí vyšetření z krve. To probíhá nejčastěji v rámci preventivních prohlídek. Pomocí odběru malého vzorku krve dokáže zdravotní laboratoř velmi rychle a jednoduše vyhodnotit váš stav.

Pokud však máte podezření, že vaše hodnoty cholesterolu kolísají, je možné si udělat hned domácí test na cholesterol. Mezi nejpoužívanější domácí testy na cholesterol patří takzvaný glukometr, nebo testovací proužky. Pamatujte však, že domácí testy slouží pro orientační znalost vašeho zdravotního stavu.

2. Jde nějak poznat zvýšený cholesterol? Jaké jsou jeho příznaky?

Počáteční zvýšení hladiny cholesterolu často takzvaně nebolí. To představuje velkou nevýhodu pro každého člověka. Mnoho pacientů proto pozná, že má problémy s cholesterolem, až začnou mít zdravotní problémy, které omezují jejich normální život.

Nicméně existuje pár příznaků, které mohou souviset s vyššími hodnotami cholesterolu. Jde například o změny na sítnici, výrůstky po těle, nebo křeče v nohách.

3. Které potraviny zvyšují cholesterol?

Hodnoty cholesterolu může člověk ovlivňovat svojí celkovou životosprávou a také tím, co každý den konzumuje. Vyvážený jídelníček je klíčem k pevné imunitě a celkové vitalitě.

Existuje celá škála potravin, které nebezpečně zvyšují nejen cholesterol, ale také jiné hodnoty látek v krvi, proto je vhodné je zařazovat do jídelníčku co nejméně. Jde například o tučné maso, uzeniny a vysoce průmyslově zpracované potraviny.

Existují nějaká další rizika vysokého cholesterolu v těhotenství?

Vyšší cholesterol v těhotenství je tedy normální jev, který je součástí skoro každého těhotenství. Váš lékař by měl jeho hodnoty v průběhu vašeho těhotenství preventivně monitorovat. Každopádně ženy s extrémně vysokými hodnotami cholesterolu v průběhu těhotenství, nebo ty, které mají dědičnou hypercholesterolemii, nesmí brát hodnoty cholesterolu na lehkou váhu a musí být pod pečlivým lékařským dozorem.

To zahrnuje především pravidelné sledování hodnot a případnou alternativní léčbu. Je to z toho důvodu, že by kritické hodnoty mohly vést až k fatálním zdravotním komplikacím.