Vysoký krevní tlak (Hypertenze): Co to je a jak na léčbu?

Vysoký krevní tlak, známý také jako hypertenze, představuje vážný zdravotní problém, který postihuje miliony lidí po celém světě, přitom odhalit jej je velmi obtížné.

Jde o skrytého nepřítele tzv. „tichý zabiják“ a jeho důsledky mohou mít negativní dopad na zdraví, pokud není včas odhalen a následně léčený. V následujícím článku si rozebereme vše o vysokém krevním tlaku, avšak dále budeme tohle téma probírat i v dalším našem obsahu, jelikož jde o rozsáhlé téma.

Co to je hypertenze neboli vysoký krevní tlak?

Hypertenze, neboli vysoký krevní tlak, je stav, kdy tlak krve působící na stěny tepen překračuje normální rozmezí. Lékaři obvykle klasifikují hypertenzi jako systolický krevní tlak vyšší než 130 mm Hg a/nebo diastolický krevní tlak vyšší než 80 mm Hg.

Krevní tlak se mění v závislosti na činnosti srdce, odpočinku a zátěži, ale dlouhodobě zvýšený tlak může vést k poškození kardiovaskulárního systému a dalších orgánů.

SNADNÉ MĚŘENÍ CHOLESTEROLU: Přístroj pro měření cholesterolu EasyTouch Cholesterolmetr 3v1 je skvělým pomocníkem do domácnosti, v případě, pokud chcete mít svůj cholesterol pod kontrolou.

Kolik lidí trápí vysoký krevní tlak?

Vysoký krevní tlak je považován za jednoho z hlavních rizikových příčin kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou například mrtvice, infarkt myokardu, chronické ledvinové choroby srdeční selhání. Podle Světové zdravotnické organizace trpí hypertenzí přibližně 1,28 miliardy lidí ve věku od 30-79 let po celém světě, a to představuje zhruba 15% až 16 % světové populace.

Následky vysokého krevního tlaku mohou být devastující, protože zvýšený krevní tlak zvyšuje srdeční zátěž, zatěžuje také cévy a orgány, které jsou zásobovány krví. Díky tomu může hypertenze způsobovat zdravotní komplikace, které mohou vést k trvalé invaliditě či dokonce úmrtí.

Dále je také vysoký krevní tlak často spojován s dalšími zdravotním problémy, mezi ně například patří obezita, cukrovka, a dyslipidémie, a to může dále zvyšovat riziko dalších onemocnění.

Příčiny vysokého krevního tlaku

Co způsobuje vysoký krevní tlak?

Vysoký krevní tlak se často projevuje v kombinaci s genetickými a environmentálními příčin. Pro lepší pochopení této problematiky si podrobně rozebereme dva hlavní typy hypertenze:

 • Primární
 • Sekundární

Primární (esenciální) hypertenze

Primární hypertenze neboli esenciální hypertenze, patří mezi nejčastější formu vysokého krevního tlaku a postihuje zhruba 90-95 % pacientů.

Primární hypertenze nemá jednoznačnou příčinu a vzniká pravděpodobně v důsledku v kombinace genetických, environmentálních a životních důsledků. Mezi hlavní příčiny přispívající k vývoji primární hypertenze patří především:

 • Rodinná dědičnost
 • Nadměrný příjem soli
 • Nadváha a obezita
 • Nedostatečná fyzická aktivita
 • Stres
 • Nadměrná konzumace alkoholu a cigaret

Víte, jak poznat vysoký cholesterol? 5 příznaků, které vám napoví

Sekundární hypertenze

Jde o méně běžný typ vysokého krevního tlaku, který postihuje pouze 5-10 % pacientů. Na rozdíl od primární hypertenze má sekundární hypertenze identifikovatelnou příčinu.

Často je způsobena jiným zdravotním problémem nebo užíváním některých předepsaných léků. Mezi nejčastější příčiny může patřit například:

 • Onemocnění ledvin
 • Poruchy nadledvin
 • Spánková apnoe
 • Stenóza aorty nebo renálních tepen
 • Užívání léků: kortikosteroidy, nesteroidní protizánětlivé léky, antikoncepce a atd…

Špatná a nezdravá stravy má negativní vliv na hypertenzi

Co všechno může ovlivňovat krevní tlak

Krevní tlak může být ovlivněn mnoha různými proměnnými, které mohou způsobit jeho zvýšení nebo snížení.

 • Věk: S přibývajícím věkem se často objevuje hypertenze, jelikož dochází ke ztrátě pružnosti cév a zhoršení funkce ledvin.
 • Pohlaví: Muži mají většinou vyšší pravděpodobnost hypertenze v mladším věku, zatímco ženy postihuje vysoký krevní tlak většinou po menopauze.
 • Rasa: Vysoký krevní tlak se zejména objevuje u černochů než u bělochů a jiných rasových skupin.
 • Váha: Nadváha a obezita výrazně přispívají vzniku vysokého krevního tlaku.
 • Strava: Vyšší příjem soli, nasycené tuky mohou rovněž přispívat k vysokému tlaku, proto je vhodné takovéto jídla omezit.
 • Fyzická aktivita: Nedostatek pohybu (nepostačí jen pracovní pohyb) má taktéž vliv na hypertenzi.
 • Stres: Dlouhodobý stres, který je podporovaný nezdravými životními návyky, například jako je nadměrná konzumace alkoholu, kouření nebo špatná strava, může vést k vyšším krevním hodnotám.
 • Alkohol a kouření: Nadměrná konzumace alkoholu a kouření má nejen negativní vliv na vysoký tlak v krvi, ale také dlouhodobě poškozují cévy.

Výše zmíněné příčiny vysokého krevního tlaku mohou pomoci při prevenci. Samozřejmě laik těžko odhalí přesné příčiny vysokého krevního tlaku, proto je nezbytné při obavách navštívit lékaře, který podle vyšetření dokáže získat přesnější informace.

Měření krevního tlaku můžete i doma, bez asistence lékaře či sestry s tlakoměry. Podívejte se, jak správně používat tlakoměr pro měření krevního tlaku.

Jak snížit vysoký tlak přírodní cestou?

Ke konci článku si představíme tipy, jak snížit vysoký krevní tlak, ale nyní si představíme dva nejúčinnější pomocníky v podobě přírodních doplňků stravy, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Avšak je nezbytné nejdříve navštívit lékaře a případně konzultovat vaše rozhodnutí. Jedině on zná váš skutečný zdravotní stav a životní styl. S vysokým krevním tlakem není si radno zahrávat, ale přesto si můžete pomoci různými bylinkami, které jsou obsaženy v různých doplňcích stravy.

Kardilus na cholesterol, snížení vysokého krevního tlaku a srdce

Kardilus

Dle veřejných zkušeností zákazníků jde o jeden z nejlepších přípravků na snížení vysokého krevního tlaku, ale také podporuje zdravé srdce a udržuje normální hladinu cholesterolu.

Tenzin - Podpora zdravého srdce a normálního krevního tlaku

Tenzin

Oblíbený doplněk stravy pro podporu zdravého srdce a především pomáhá snižovat vysoký krevní tlak nebo udržovat v normálu. Tenzin obsahuje unikátní kombinaci 8 přírodních látek.

Jaké jsou příznaky vysokého krevního tlaku a jak ho včas rozpoznat?

Rozpoznání vysokého krevního tlaku je zásadní pro nasazení správné léčby a prevenci před dalšími vážnými komplikacemi. Následně si objasníme, proč se Hypertenzi často říká „tichý zabiják“, jak správně měřit krevní tlak nebo jaké hodnoty a kategorie existují.

Vysoký krevní tlak bez příznaků: Proč se často nazývá „tichým zabijákem“

Vysoký krevní tlak je často označován jako „tichý zabiják“, protože většina lidí nezaznamenává viditelné příznaky. Hypertenze totiž nekrvácí a na první pohled ji nelze odhalit.

Mnoho pacientů nezaznamená příznaky, dokud není vysoký krevní tlak odhalen během pravidelné lékařské prohlídky nebo nenastanou vážné zdravotní problémy. Proto bychom se neměli vyhýbat těmto pravidelným kontrolám u svého lékaře.

Jaké jsou hodnoty vysokého krevního tlaku od normálního?

Krevní tlak se měří pomocí tlakoměru. Na tlakoměru jsou udávané čísla: systolický krevní tlak (horní číslo) a diastolický krevní tlak (dolní číslo).

Hodnoty jsou zobrazovány v milimetrech rtuťového sloupce (mm Hg). Podle amerického kardiologického společenstva lze krevní tlak rozdělit do následujících kategorií:

 1. Normální krevní tlak: Systolický tlak: nižší než 120 mm Hg a diastolický tlak: nižší než 80 mm Hg.
 2. Zvýšený krevní tlak: Systolický tlak se pohybuje mezi 120 až 129 mm Hg a diastolický tlak je obvykle nižší než 80 mm Hg.
 3. První stupeň hypertenze: Systolický tlak na tlakoměru se pohybuje mezi 130 a 139 mm Hg nebo diastolický tlak je mezi 80 a 89 mm Hg.
 4. Druhý stupeň hypertenze: Naměřené hodnoty systolického tlaku jsou 140 mm Hg a vyšší, nebo diastolický tlak je 90 mm Hg a více.

Nejčastější příznaky vysokého krevního tlaku

Nejčastější příznaky vysokého krevního tlaku, které lze zaznamenat

Ačkoli se hypertenze často neprojevuje viditelnými příznaky, někteří lidé je mohou zaznamenat v podobě:

 1. Bolestí hlavy
 2. Závratí
 3. Zadýchávání
 4. Bolesti na hrudi
 5. Zrakových problémů

Bohužel, jak můžete vidět, jde o běžné zdravotní příznaky, které nesouvisí pouze s vysokým, ale i s jinými a běžnými problémy. Nicméně, pokud se tyto příznaky dlouhodobě objevují, je vhodné to probrat s vašim lékařem.

Jaké důsledky může dlouhodobě neřešený vysoký krevní tlak?

Již výše jsme zmiňovali, že hypertenze může způsobovat a přispívat k vážnějším zdravotním komplikacím, dokonce někdy až k smrti. Ne nadarmo se proto hypertenzi přezdívá „tichý zabiják“. Níže se podívejte, jaké vážné onemocnění postihuje pacienty, kteří dlouhodobě neřeší vysoký krevní tlak.

 1. Poškození zraku: poškození cév v sítnici a může vést dokonce až ke ztrátě zraku
 2. Srdeční onemocnění: Je velmi známo, že vysoký krevní tlak zvyšuje riziko srdečních onemocnění a přispívá k infarktům nebo srdečním selháním.
 3. Mozková mrtvice: další nejčastějším projevem, při dlouhodobém neřešení hypertenze je mozková mrtvice, způsobena ucpáním nebo prasknutí cévy v mozku.
 4. Ateroskleróza: může přispět k tvorbě plaků v cévách, a to může způsobit zúžení a ztuhnutí tepen.
 5. Poškození ledvin: poškozují se krevní cévy v ledvinách. To vede často k selhávaní a poškozování ledvin.

Pokud se chcete vyvarovat zmíněným, vážným zdravotním problémům, které mohou vést až k úmrtí, doporučujeme pravidelně podstupovat lékařské prohlídky nebo si pořídit nějaký kvalitní tlakoměr.

Tlakoměr: Pomocník při měření krevního tlaku

Odhalit vysoký krevní tlak můžete včas u lékaře

Správná diagnostika a sledování vysokého krevního je důležité pro prevenci před závažnými zdravotními komplikacemi, což jsme zmiňovali již několikrát.

Níže se zaměříme na lékařskou prohlídku, jak například probíhá nebo jak vše odhalit svépomoci, díky tlakoměrům, které jsou běžně dostupné bez lékařského předpisu.

Nepodceňujte pravidelné lékařské prohlídky

Pravidelné prohlídky u lékaře většinou lidé podceňují. Bohužel, tohle je velká chyba, především u lidí s věkem na 30-let. Protože během prohlídky se lékař zaměřuje na srdce a plíce, vyšetření nohou, zrak, kontroluje zrak a měří hodnoty krevního tlaku.

Díky této lékařské prohlídce, mohou být včas odhaleny problémy s vysokým tlakem, ale také závažnější nemoci. Určitě je vhodné si připravit nějaké dotazy na lékaře, například k nějakým příznakům, které jste před návštěvou zaznamenali.

Pravidelné měření krevního tlaku

Pravidelné měření krevního tlaku například tlakoměrem je základním preventivním krokem před vysokým krevního tlaku. Běžně se doporučuje kontrolovat svůj krevní tlak, alespoň jednou ročně, a to nejlépe při pravidelné návštěvě svého lékaře.

Pokud si domů pořídíte vlastní tlakoměr, můžete si provádět osobní kontroly častěji a v případě zaznamenaných, vysokých či nízkých hodnot, to můžete prokonzultovat s lékařem.

Jak přistupovat k hodnotám tlaku z tlakoměru

Krevní tlak pomoci tlakoměru se měří v milimetrech rtuti (mm Hg) a ukazují se nám na obrazovce dvě hodnoty:

 • Systolický tlak (horní číslo): Tento tlak vzniká, když srdce stlačuje a pumpuje krev do tepen. Normální hodnota systolického tlaku se pohybuje od 90 až 119 mm Hg.
 • Diastolický tlak (dolní číslo): je naměřen, když je srdce v klidu mezi stahy a naplňuje se krví. Normální hodnota diastolického tlaku se pohybuje od 60 až 79 mm Hg.

Normální krevní tlak je tedy v rozmezí 90/60 mm Hg až 119/79 mm Hg. Hodnoty krevního tlaku se mohou během dne měnit v závislosti na činnosti, stresu nebo i dle toho, jak jste odpočinutí.

24-hodinové monitorování krevního tlaku

V některých případech může lékař doporučit 24-hodinové monitorování krevního tlaku, které zaznamenává krevní tlak během celého dne a noci, během různých denních činností.

Takovéto monitorování tlaku se provádí pomocí přenosného zařízení, které pacient nosí na paži. Díky celodenního monitorování krevního tlaku, může lékař získat přesnější informace, jak se krevní tlak projevuje v průběhu celého dne.

Na základě naměřených poznatků, může lékař s těmito informace dále pracovat. Nasadit například účinnou léčbu nebo určit, zda je třeba přizpůsobit dávkování léků nebo zavést další léčebné postupy. Toto monitorování je obzvláště užitečné pro pacienty s vysokým rizikem komplikací nebo s podezřením na sekundární hypertenzi.

Správná a zdravá strava nepomáhá jen krevnímu tlaku, ale i celkovému zdraví

6 tipů na snížení vysokého krevního tlaku neboli hypertenze

Níže se můžete podívat na 6 tipů, jak snížit vysoký krevní tlak, ale také doporučujeme nás dále sledovat, protože budeme detailně popisovat, jednotlivé tipy na snížení vysokého tlaku v dalších článcích.

 1. Zdravé stravování: Základním pilířem pro celkové zdraví, je správné a zdravé stravování, která je bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny a bílkoviny. Měli byste se také vyvarovat přijmu nasycených tuků a přidaných cukrů.
 2. Vyzkoušejte přírodní doplňky na snížení vysokého krevního tlaku: Bylinky pomáhají v lékařství již po mnoho let, proto také naleznete mnoho doplňků stravy na snížení vysokého tlaku, které obsahují bylinky, které ke snížení přispívají. U nás jsou označovány za nejlepší přípravky Kardilus a Tenzin.
 3. Omezte konzumaci soli: Snažte se snížit příjem sodíku ze soli, která zvyšuje krevní tlak. Doporučený denní příjem sodíku je méně než 2 300 mg pro dospělé.
 4. Pravidelná fyzická aktivita: Věnujte denně alespoň 30 minut mírně intenzivnímu cvičení (procházky, běh, kolo, výšlapy na hory, plavání, atd..), abyste přispěli normálním hodnotám krevního tlaku, ale také celkovému zdraví.
 5. Omezte konzumaci alkoholu a cigaret: Nadměrná konzumace alkoholu přispívá ke zvýšení krevního tlaku. Taktéž cigarety mají velký vliv na hypertenzi, ale také další kardiovaskulární onemocnění. Začít můžete například elektronickými cigaretami.
 6. Omezení stresu: Vysoká míra stresu, například z pracovního vytížení, má značný vliv na vysoký krevní tlak, ale přispívá i dalším nemocem. Pokuste se omezit stres například cvičením, meditací, jógou, atd.. Každý má odlišné oblíbené činnosti, co jej uklidňují. Někdo například maluje nebo vybarvuje antistresové omalovánky.

nejčastější dotazy k vysokému krevnímu tlaku

FAQ – Vaše nejčastější dotazy k vysokému krevnímu tlaku

Vysoký krevní tlak neboli hypertence má neblahý vliv na naše zdraví. I když jsem tohle téma podrobně vysvětlily, budeme se mu nadále věnovat v dalším obsahu. Níže se podívejte na vaše nejčastější dotazy a následné odpovědi. Pokud vám něco v článku chybí, pak budeme rádi, když nám zanecháte svůj dotaz v komentářích.

Jaké jsou příčiny vysokého krevního tlaku?

Vysoký krevní tlak může mít mnoho příčin. Primární (esenciální) hypertenze nemá přesnou příčinu, zatímco sekundární hypertenze je většinou způsobena jiným zdravotním problémem, jako je onemocnění ledvin nebo hormonální poruchy. Příčiny ovlivňující krevní tlak zahrnují genetiku, věk, obezitu, konzumaci soli, stres a životní styl.

Jaké jsou příznaky vysokého krevního tlaku?

Vysoký krevní tlak se často neprojevuje žádnými viditelnými příznaky, proto se mu často říká „tichý zabiják“. U některých lidí se mohou příznaky projevovat v podobě bolesti hlavy, závratí, dušnosti nebo krvácení z nosu. Pravidelné měření krevního tlaku je důležité pro jeho včasnou detekci. K měření můžete také využít vlastní tlakoměr.

Jak se léčí vysoký krevní tlak?

Léčba vysokého krevního tlaku zahrnuje změny životního stylu, jako jsou zdravá strava, pravidelné cvičení, omezení alkoholu, cigaret, ale také zmírnění stresu. V některých případech může lékař předepsat léky nebo můžete vyzkoušet přírodní doplňky stravy jako je Kardilus.

Jaké jsou normální hodnoty krevního tlaku?

Normální krevní tlak je obvykle nižší než 120/80 mm Hg. Zvýšený krevní tlak je mezi 120-129/80 mm Hg, první stupeň hypertenze je mezi 130-139/80-89 mm Hg a druhý stupeň hypertenze je 140/90 mm Hg nebo vyšší.

Je možné vysoký krevní tlak přirozeně snížit bez léků?

Ano, změny životního stylu mohou často pomoci přirozeně snížit krevní tlak bez nutnosti užívat léky. Zdravá strava, pravidelná fyzická aktivita, udržování zdravé tělesné hmotnosti, omezení konzumace soli a alkoholu, nekouření a zvládání stresu přispívají k udržení normálního krevního tlaku. Taktéž můžete využít sílu bylinek v podobě doplňků stravy.

Jak často kontrolovat svůj krevní tlak?

Frekvence kontroly krevního tlaku závisí na vašem zdravotním stavu. Pro většinu dospělých se doporučuje kontrolovat krevní tlak alespoň jednou za rok. Pokud máte již vysoký krevní tlak nebo jste v rizikové skupině, mělo by se měření provádět častěji. Vždy se řiďte doporučeními svého lékaře.

Mohou stres a úzkost způsobit vysoký krevní tlak?

Ano, stres a úzkost významně zvyšuje krevní tlak a to tím, že zvyšují produkci stresových hormonů a způsobují, že vaše srdce pracuje rychleji a vaše krevní cévy se zužují.

Závěr a shrnutí k vysokému krevnímu tlaku (Hypertenze)

Pokud jste četli článek pozorně, mohli jste se o vysokém tlaku dozvědět podrobné informace. Prevence v podobně pravidelných prohlídek u lékaře nebo pomocí tlakoměru, může včas odhalit vysoký tlak, který v případě neřešení může způsobit zdravotní problémy či dokonce úmrtí.

Samoléčba v tomto případě se nedoporučuje, avšak můžete podpořit oficiální léčbu s doplňky stravy, určené ke snížení vysokého tlaku, jako je například Kardilus a Tenzin. I tak bude vhodné vše konzultovat s lékařem.