Menopauza aneb Klimakterium: Vše o přechodu u žen

Menopauza je přirozená součást života každé ženy, která přináší změny a nové výzvy. Nejčastěji se ženy do menopauzy dostávají mezi 45 a 55 lety, ale můžete to být už i kolem 40 let.

Dnes si podrobně rozebereme menopauzu, její příznaky a možné řešení, které vám pomohou lépe se vyrovnat s tímto obdobím a snížit negativní příznaky, jako jsou například návaly horka.

Co je menopauza?

Menopauza neboli klimakterium je biologický proces, který nastává, když žena přestane menstruovat a její reprodukční funkce se postupně ztrácí. Jde stav způsobený poklesem produkce estrogenů a progesteronu. Jedná se o hormony, které regulují menstruační cyklus. Menopauze se dělí na tři fáze: perimenopauzu, menopauzu a postmenopauzu.

Lze říci, že menopauza uzavírá jednu část životní kapitoly a zároveň představuje nový začátek, který nabízí příležitosti k seberozvoji, novým zájmům a posílení vztahů. Bohužel přechod u ženy může být nepříjemný obdobím, kvůli negativním příznakům, jako jsou návaly, horka, podrážděnost, nespavost, atd…

V jakém věku menopauza většinou začíná?

Jak jsme již psali na začátku, k menopauze dochází ve věku mezi 45 a 55 lety, přičemž průměrný věk nástupu menopauzy je kolem 51 let. Je důležité poznamenat, že věkový rozsah pro menopauzu se může lišit v závislosti na genetických příčinách, zdravotním stavu a životním stylu.

Některé ženy se mohou s přechodem poznat dříve, a to už okolo 40 let. V případě, že se menopauza objeví před 40. rokem života, hovoříme o předčasné menopauze. Bez ohledu na věk, je zapotřebí přechodu u žen více porozumět, abyste byli schopné si pomoci.

Pokud si myslíte, že se dostáváte do klimakteria, doporučujeme buď navštívit lékaře nebo si udělat test na menopauzu KlimaSei.

3 fáze menopauzy: Perimenopauza, Menopauza, Postmenopauza

Jaké jsou fáze menopauzy?

Menopauza je proces, který se skládá ze tří hlavních fází (perimenopauza, menopauza a postmenopauza). Každá z fází představuje odlišné období v životě ženy a je spojena s různými příznaky a značnými změnami.

Perimenopauza

Perimenopauza je období předcházející menopauze, během něhož začínají první změny v hladině hormonů. Perimenopauza může začít již v 40. letech a trvat několik let.

Během perimenopauzy se hladina estrogenů postupně snižuje, díky tomu může dojít k nepravidelnosti v menstruačním cyklu a mohou se vyskytnou různé příznaky, jako jsou návaly horka, nespavost, náladové změny nebo dokonce snížené libido (chuť na se). Perimenopauza končí, když žena dosáhne menopauzy. Je to takový předskokan.

Menopauza

Menopauza nastává, když žena nezažije menstruaci po dobu 12 po sobě jdoucích měsíců. Toto období značí konec plodnosti ženy a znamená trvalý pokles produkce estrogenů a progesteronu. Menopauza je diagnostikována retrospektivně, když dojde k uplynutí 12 měsíců bez menstruace.

Během menopauzy mohou přetrvávat nebo se zesílit některé příznaky, které se objevily během perimenopauzy, a mohou se objevit nové zdravotní rizika, jako je zvýšená náchylnost k osteoporóze nebo srdečním onemocněním.

Postmenopauza

Postmenopauza je období po menopauze a trvá dokonce života. Během postmenopauzy se tělo ženy přizpůsobuje nízkým hladinám estrogenů a progesteronu. Některé nepříjemné příznaky, které se projevily během menopauzy, se mohou postupně zlepšit, ale na druhou stranu, jiné mohou dále bohužel přetrvávat.

V postmenopauze je důležité se soustředit na prevenci a sledování dlouhodobých zdravotních rizik spojených s menopauzou, jako je například osteoporóza, srdeční nemoci, udržování zdravé váhy a duševního zdraví. Žena by se měla zaměřit na zdravý životní styl, zapojit aktivní pohyb, užívat vitamíny a minerály. V neposlední řadě je vhodné své problémy konzultovat s lékařem.

Nejčastější příznaky menopauzy

Jaké jsou nejčastější příznaky menopauzy?

Přechod u ženy je spojen s řadou fyzických a emocionálních příznaků, které mohou ovlivnit každodenní život ženy. Jednotlivé příznaky se mohou lišit, jelikož existuje mnoho proměnných, do kterých spadá životní styl, pohyb, genetika, pracovní vytížení, atd… Níže se podívejte na nejčastější příznaky klimakteria neboli menopauzy.

Seznam běžných příznaků menopauzy

  • Návaly horka: Náhlé pocity tepla, které mohou způsobit pocení a zarudnutí obličeje a krku.
  • Noční pocení: Intenzivní pocení během spánku, které může vést k častému probouzení.
  • Nespavost: Žena zažívá obtíže s usínáním nebo se často probouzí. To vede k časté únavě a podrážděnosti během dne.
  • Vaginální suchost: Často se stává, že dochází ke snížení produkce vaginálního mazu, to následně způsobuje sexuální nepohodlí nebo dokonce bolest během sexu.
  • Změny v menstruačním cyklu: Nepravidelná menstruace, delší nebo kratší cykly.
  • Náladové změny: Zvýšená úzkost, podrážděnost, smutek nebo emoční labilita.
  • Snížené libido: Změny v sexuální touze nebo zájmu o sex.
  • Suchá pokožka a vlasů: Změny v textuře, hydrataci kůže a vlasů.
  • Zvýšená náchylnost k infekcím močových cest: Častější infekce močových cest nebo pocit pálení při močení.
  • Zvýšená náchylnost k osteoporóze: Může docházet ke ztenčení kostí, které mohou zvýšit riziko zlomenin.

Domácí test na menopauzu - KlimaSei

Domácí test na menopauzu

Pociťujete výše zmíněné příznaky a chcete zjistit, zda u vás začíná ženský přechod? Pokud prozatím nechcete navštívit lékaře, doporučujeme vyzkoušet osvědčené domácí test na menopauzu – KlimaSei.

Pokud chcete mít 100% jistotu, doporučujeme navštívit svého lékaře. Ale jako prevence, test na menopauzu bohatě vystačí.

Test na menopauzu KlimaSei

KlimaSei je inovativní domácí test na menopauzu, který vám umožní zjistit aktuální hladinu folikulostimulačního hormonu (FSH) ve vaší moči. Proč? Protože zvýšené hladiny FSH mohou být známkou menopauzy nebo perimenopauzy.

Díky KlimaSei můžete tak rychle a snadno zjistit, zda jde o planý poplach nebo přichází čas na změny. Test na menopauzu KlimaSei je skvělým a levným pomocníkem, než se vydáte k lékaři, pro přesnější výsledky a oficiální diagnózu.

+ Výhody KlimaSei

  • Spolehlivost je navržen tak, aby poskytoval přesné a spolehlivé výsledky.
  • Jednoduchost: díky KlimaSei si může provést sami test na menopauzu a to z pohodlí domova, bez stresu a studu. V jedno balení naleznete dva testy na menopauzu.
  • Rychlost: získáte rychlé výsledky během několika minut. Výsledky získáte do 5 minut.
  • Diskrétnost: vše probíhá v anonymitě a v naprosté diskrétnosti vašeho domova.

Jak KlimaSei funguje?

Test Klimasei je jednoduchý a snadno použitelný. Stačí odebírat vzorek moči pomocí přiloženého odběrového náčiní a následně jej aplikovat na testovací proužek. Po několika minutách se objeví výsledek, který vám ukáže, zda máte zvýšené hladiny FSH, což může naznačovat menopauzu nebo perimenopauzu.

Kdy a jak provést domácí test na menopauzu

Domácí test na menopauzu lze provést kdykoli během dne, ale doporučuje spíše ráno, kdy je koncentrace hormonů v moči nejvyšší. Test obvykle zahrnuje sběr moči ve formě malé plastové nádobky a následné ponoření testovacího proužku nebo aplikujete několik kapek moči na testovací zařízení (například v případě KlimaSEi).

Po chvíli (cca 5–10 minut) se vám zobrazí výsledná hodnota, díky které můžete rozpoznat normální nebo zvýšenou hladinu FSH. Podrobnosti jsou však individuální, proto si vždy přečtěte přibalený návod.

Co dělat, když mi test na menopauzu prokáže, že jsem v přechodu?

Domácí test na menopauzu může poskytnout určité informace o tom, zda žena začíná nebo ji probíhá menopauza, ale neměly byste jej považovat za finální diagnózu. Můžete se také stát, že zvýšené hladiny FSH mohou být způsobeny jinými příčinami než menopauzou. Proto byste měli své podezření či výsledné hodnoty konzultovat s lékařem.

Příběhy a zkušenosti žen s menopauzou

Příběhy žen s menopauzou a jejich osobní zkušenosti

Naší konzultantkou v oblasti přechodu u žen je paní Andrea Vaňková, která se blíže tomuto tématu věnuje u nás, ale také na svém blogu PohledZeny.cz. Abychom uklidnily naše čtenářky, vybrala nám paní Vaňková své čtenářky, které se podělí o svůj příběh. Také doporučujeme si poslechnout podcast, kde se také mnohé dozvíte.

Kateřina (Tábor, 52 let) –V padesáti letech jsem začala pociťovat příznaky menopauzy v podobě neúmorných návalů horka a následného pocení, které mě zaskočily a narušovaly mou životní pohodu. Díky vám jsem narazila na domácí test menopauzy Klimasei, který mi prokázal mé obavy z ženského přechodu.

Navštívila jsem tedy gynekoložku, která mi vše potvrdila a představila možnosti léčby, ale já jsem si raději vybrala alternativní přístup, přírodními doplňky stravy a bylinky (nejdříve jsem si o klimakteriu hodně načetla).

Následně jsem se zaměřila na změny životního stylu, včetně stravy, cvičení a v neposlední řadě jsem to podporovala přírodním doplňkem Menoxin. Návaly horka sice úplně nevymizely, ale byly mnohem slabší a méně častější. Menopauza jsem vzala „sportovně“ a přinutila mě se soustředit na sebe, své potřeby a vztah s manželem. Jsou to asi dva roky, kdy jsem si provedla svůj domácí test na menopauzu. Dnes se cítím spokojeně a připadám si i modřejší a sebevědomější. Více jsem poznala sebe sama a mé tělo“.

Alena (Teplice, 46 let) – „Jmenuji se Alena a ve svých 45 letech, to je zhruba rok, jsem poznala, co je to klimakterium. Příznaky jako návaly horka a nespavost mě zaskočily, ale díky domácímu testu na menopauzu KlimaSei jsem své změny rychle pochopila.

Abych se s těmito změnami vyrovnala, zvolila jsem si cestu tzv. samoléčby (je tehdy, například mrtvičku bych samozřejmě neřešila samoléčbou). Nejdříve jsem však musela pochopit, vše o menopauze. Přečetla jsem si 3 knihy a nespočet článků a rozhovorů. Začala jsem hned na začátku užívat doplňky stravy Feminus a Menoxin, které mi dle mého názoru, pomohly zmírnit nepříjemné příznaky menopauzy. Kromě toho jsem provedla několik změn ve svém jídelníčku, začala jsem běhat a chodím i pravidelně na Jógu.

Díky tomu všemu jsem se cítila do 2 měsíců mnohem lépe a zvládala jsem menopauzu s větší lehkostí a klidem. Chtěla bych tímto poděkovat Andree Vaňkové, která mi odpověděla na mnoho mých nejasností“.

Nejčastější dotazy a odpovědi k menopauze

Tipy, jak lépe zvládat příznaky menopauzy aneb léčba menopauzy

Ačkoli menopauza je přirozený proces, je důležité pečovat o své zdraví a pohodu. Následující tipy vám mohou pomoci zvládat příznaky menopauzy, avšak si musíte uvědomit, že některé příznaky kompletně nevymizí jen můžete utlumit jejich intenzitu.

Zlepšete váš životní styl

Zdravý životní styl, který zahrnuje pravidelné cvičení, vyváženou a zdravou stravu a dostatek spánku. Nejenže si pomůžete v přechodu u žen, ale pomůžete tak zlepšit celkové zdraví a budovat si preventivní opatření před zdravotními nemocemi, které mohou přicházet s nabývajícím věkem.

Přírodní doplňky stravy na menopauzu

Mnoho žen se dnes obrací k přírodním doplňkům, jako jsou bylinné extrakty a vitamíny, aby zmírnily příznaky menopauzy. Pokud chcete mít komplexní doplněk stravy na snížení příznaků klimakteria, pak doporučujeme Menoxin, Feminus a Proerecta Women. Tyto přípravky obsahují potřebné bylinky, vitamíny a minerály, právě v období ženského přechodu. Dle p. Vaňkové, jde dle jejich testů o to nejlepší, co můžete u nás sehnat.

Feminus komplexní pomocník v menopauze

Feminus

Nejlepší komplexní doplněk stravy, který pomáhá snižovat příznaky klimakteria v podobě návalů horka, pocení, nespavostí, atd… Získal si velkou oblibu u žen, díky své účinnosti.

Menoxin - Přípravek na menopauzu

Menoxin

Dle našich testů je Menoxin druhý nejlepší přírodní přípravek na snížení příznaků menopauzy. Nabízí unikátní a komplexní složení se 7 účinnými látky za velmi dobrou cenu.

Proerecta Women - Vitamíny a minerály pro ženy

Proerecta WOMEN

Nelze říci, že je přímo určený na menopauzu, ale pomáhá udržovat hormonální hladiny, snižuje únavu a vyčerpání, podporuje libido, plodnost, výkonnost a snižuje náladovost.

Alternativní terapie

Některé ženy se mohou uchýlit alternativním terapiím, jako je akupunktura, jóga nebo meditace, aby zmírnily příznaky. Tato řešení mohou být účinná, ale nepostačí to.

Hormonální terapie

Hormonální terapie (HT) může být užitečná pro ženy, které trápí závažné příznaky menopauzy. HT zahrnuje podávání estrogenů a někdy progesteronu, aby se nahradil pokles těchto hormonů v těle.

Hormonální terapie může poskytnout úlevu od některých příznaků, jako jsou návaly horka, nadměrné pocení, problémy se spánkem a nespavost nebo vaginální suchost. Před zahájením hormonální terapie je nezbytné své kroky konzultovat s lékařem.

Klimakterium léky na předpis

V některých případech mohou být předepsány klimakterium léky, které pomáhají řešit specifické příznaky. Například antidepresiva mohou být užitečná pro ženy, které trpí depresemi a úzkostmi. Také za pomocí léků se mohou řešit problémy s nespavostí nebo s návaly horka. Bohužel léky na předpis nejsou šetrné k organismu a mohou vyvolat další vedlejší účinky. Proto zkuste raději potlačit příznaky přirozenou cestou.

Čaje na menopauzu

Síla a léčivé účinky se u bylinek dnes nedá popřít. Samotné bylinky nejsou chutné, proto se často z nich vaří čaje. Právě jednou z možností, jak snížit příznaky menopauzy, jsou čaje na menopauzu, které zklidňují a harmonizují tělo i mysl. U nás mezi ty nejlepší a snadno dostupné patří:

FAQ – Nejčastější dotazy a odpovědi k menopauze

Přechod u ženy je poměrně složitý a zdlouhavý proces. Snažili jsme se do článku zařadit podrobné informace, ale vlastní zkušenosti. Bohužel, nějaká informace nám mohla uniknout, proto níže můžete vidět vaše nejčastější dotazy a odpovědi k menopauze.

Nadále budeme rozšiřovat nejčastější dotazy, jelikož nám stále píšete. Budeme rádi, když své dotazy budete směřovat do komentářů pod článek, aby tyto informace mohly pomoci i dalším čtenářkám.

Kdy obvykle nastává menopauza?

Menopauza obvykle nastává mezi 45 a 55 lety. Průměrný věk je kolem 51 let. Přesto jsou ženy, které zaznamenali příznaky již po 40 letech.

Jak se projevuje začátek menopauzy?

Mezi nejčastější příznaky menopauzy patří: návaly horka, nadměrné pocení, nespavost, vaginální suchost, změny v menstruačním cyklu, náladovost, snížení libida, suchá pokožka a vlasy, v neposlední řadě zvýšená náchylnost k infekcím močových cest a riziko osteoporózy.

Jak dlouho trvá menopauza?

Délka trvání menopauzy se může mezi ženami lišit. Některé ženy mohou příznaky prožít krátce s velmi malou intenzitou, zatímco u jiných mohou příznaky trvat několik let a mohou být nadměrné. Nejčastěji to jsou návaly horka a podrážděnost. Pokud je to možné, zeptejte se své maminky na průběh a délku trvání klimakteria. Genetika hraje velkou roli.

Jaká je souvislost mezi menopauzou a osteoporózou?

Během menopauzy klesá hladina estrogenů v těle ženy, to následně může vést ke ztrátě kostní hmoty a ke zvýšenému riziku osteoporózy. Je důležité, aby ženy ve starším a středním věku pečovaly o zdraví svých kostí. Je vhodné pravidelně užívat dostatek vápníku, vitamínu D a kolagenu i pravidelně cvičí a zlepšit stravovací návyky s potravinami.

Je bezpečné otěhotnět během perimenopauzy?

I když je pravděpodobnost otěhotnění během perimenopauzy nižší než v mladším věku, stále existuje možnost otěhotnění. Ženy, které již nechtějí otěhotnět, by měly pokračovat v používání antikoncepce až do úplného nástupu menopauzy, kterou poznáte tak, že nemáte menstruaci po dobu 12 měsíců.

Novinky

Naše kategorie

Nejoblíbenější přípravek pro snížení příznaků menopauzy