9 příznaků vysokého cholesterolu

U malé skupiny lidí jsou hladiny cholesterolu zvýšené už od narození a změnou životního stylu se příliš nemění. Toto onemocnění se nazývá familiární hypercholesterolemie. V tomto případě je nezbytné užívat léky na jeho snížení po celý život a dodržovat doporučení daná lékařem, aby se nemoc nezhoršovala. U většiny populace však vyšší hodnota cholesterolu v krvi souvisí s nevhodným životním stylem.

Cholesterol je látka pro tělo nezbytná. Je součástí každé buňky, základní stavební jednotkou nervů, mozkových buněk, je potřeba pro tvorbu hormonů. Zčásti si ho člověk vyrábí sám, zčásti ho přijímá ve stravě. Zdravý organismus dokáže udržovat správnou hladinu cholesterolu v krvi a trávicím systému.

Pokud má však člověk chronickým zánětem poškozený povrch cév, tak vysoký cholesterol se začíná usazovat na stěnách cév v podobě aterosklerotického plátu, dochází k rozvoji aterosklerózy. Tepny a cévy přestávají být pružné, zužují se a mohou se až ucpat.

To je velmi nebezpečná situace, protože orgán, který céva vyživuje může bez zásahu lékařů odumřít. Dochází například k infarktu myokardu (část srdce vyživovaná ucpanou cévou odumírá), cévní mozkové příhodě, ucpání cév dolních končetin a podobně.

TIP NA SNÍŽENÍ CHOLESTEROLU: Cholesten je doplněk stravy, který je velmi oblíbený, díky své účinnosti. Mnoho čtenářů si jej vychvaluje.

Vysoký cholesterol nebolí, proto jej je těžké zaznamenat

Vysoký cholesterol nijak nebolí ani se neprojevuje, o to je nebezpečnější. Zjistí ho až lékař v rámci preventivní prohlídky z krve. Hladinu cholesterolu si můžete zjistit i sami doma, pomocí domácích testů z kapky krve. Test je jednoduchý, rychlý a spolehlivý.

Cholesterol můžeme mít zvýšený celkový nebo jen jeho část, tzv. LDL cholesterol. Důležitá je nejen hladina cholesterolu v krvi, ale také (ne)přítomnost aterosklerotických plátů v tepnách. Jsou-li pláty již přítomné, hodnotí se jejich vzhled, velikost, odhaduje se riziko dalších komplikací (prasknutí plátu) a podle těchto zhodnocení se dále doporučuje léčba.

Pacient musí být lékařem edukován o vhodné stravě a spíše vytrvalostním, nikoli silovém pohybu. Dostatečná pohybová aktivita je alfou a omegou nejenom v boji s vyšším cholesterolem, ale obecně s udržením přiměřené hmotnosti, fyzické výkonnosti, ale i například pro normální hodnoty cukru v krvi.

Jak se projevuje vysoký cholesterol navenek?

Vysoká hladina cholesterolu v krvi se může navenek projevovat jen tehdy, pokud máte příznaky některých z těchto zdravotních problémů:

  • angina pectoris – je způsobena kornatěním koronárních cév v srdci
  • bolest v dolních končetinách při cvičení – může být způsobena zužováním tepen, které vyživují dolní končetiny
  • krevní sraženiny a protržení cév – může vést k mrtvici
  • odtržení plaku – může vytvořit sraženinu v jedné z tepen, které vedou krev do srdce (koronární trombóza), což může skončit infarktem
  • žluté uzlíky – vyskytují-li se v oblasti očí, pod kůží na loktech nebo kolenou, hrbolky na hýždích, kolem kloubů a šlach na nohou či rukou
  • akutní zánět slinivky břišní
  • onemocnění jater
  • poruchy erekce
  • opakovaně zvýšený krevní tlak

Cholesterol může také vzrůstat v těhotenství, při užívání léků na hypertenzi a odvodnění, hormonální antikoncepce, nebo kortikoidů. Jestliže máte zjištěný vysoký cholesterol, pravidelně sledujte jeho hladinu a snažte se svou životosprávu maximálně vylepšit. Změnou životního stylu neřešíte jen vyšší hodnoty cholesterolu, ale také normalizaci svojí váhy, hodnoty krevního tlaku i cukru.

TIP NA ČLÁNEK: Bylinky na snížení cholesterolu – 15 druhů z přírody

Na zvýšený cholesterol taktéž můžeme pohlížet z pohledu duševních příčin nemocí. Psychosomatické příčiny tady souvisí s nedostatkem radosti v životě. Ze strachu radost přijímat. Člověk za něčím jde, ale uvnitř je prázdno, nádrž lásky není naplněná. Řešením je začít přijímat lásku, hledat radost v maličkostech, mít rád život a hlavně sebe.