12 druhů bylinek na menopauzu, které snižují příznaky

Menopauza je významným a náročným milníkem v životě každé ženy, který znepříjemňuje svými příznaky běžné žití a mí vliv na tělesné zdraví a duševní pohodu. Protože přechod u žen může trvat i několik let, je zapotřebí negativní příznaky potlačit. Bohužel, úplně se zbavit příznaků není možné.

V dnešním článku si představíme nejúčinnější bylinky na menopauzu, které pomáhají potlačovat nepříjemné příznaky, se kterými potýká každá žena v přechodu.

Co je to menopauza a jaké jsou příznaky klimakteria

Menopauza přináší řadu změn a nejde pouze o ukončení plodnosti a menstruace. Avšak, předtím, než menstruace nadobro zmizí, může být menstruační cyklus nevyzpytatelný a nestálý.

Přechod u žen není provázen pouze fyzickými příznaky v podobě návalů horka či pocením, menopauza může mít vliv i na koncentrací, pokles energie, ztrátu libida, nespavost, atd..

Hlavní příznaky menopauzy:

 • Návaly horka
 • Menstruace bez krvácení
 • Problémy se spánkem
 • Podrážděnost a náladovost

Před samotnou menopauzou nastává tzv. období perimenopauzy, které již přináší do života žen řadu změn. U některých žen trvá tento proces jen několik měsíců, zatímco jiné mohou pociťovat příznaky i několik let. Vzhledem k tomu, že může jít o značnou část života, vyhledávají často ženy léčivé bylinky na menopauzou, doplňky stravy apod., protože chtějí dosáhnout úlevy.

TIP: Vše o přechodu u žen + Tipy, jak snížit příznaky

Jak efektivně zmírňovat příznaky menopauzy?

I když je každá žena jedinečná a příznaky menopauzy se mohou značně lišit, existují jakési univerzální rady, jak přechod u žen a její příznaky zvládat. Úspěšné vyrovnání se s klimakteriem, závisí na několika aspektech. Přechod u ženy je ovlivněn celkovým zdravím, životním stylem, stravovacími návyky, pohybovou aktivitou, ale také samozřejmě má v tom prsty i genetika. I když svou DNA nemůžeme ovlivnit, můžeme se alespoň zaměřit na předchozí body.

Odborníci radí, zařadit potraviny bohaté na fytoestrogeny. Tyto fenolické látky v struktuře připomínají ženský hormon estrogen, který v období menopauzy postupně ubývá. Proto se doporučuje do jídelníčku zahrnout více sóji, kanadských brusinek nebo červený jetel, který jsou bohatým zdrojem tohoto hormonu.

Také se doporučuje užívat bylinky v přechodu nebo doplňky stravy, které obsahují směsici účinných bylinných složek. Níže se můžete podívat, jaké bylinky na menopauzu pomáhají potlačovat příznaky, ale také doplňky stravy, jejž obsahují vše potřebné v jedné denní dávce.

Feminus komplexní pomocník v menopauze

Feminus

Dle nás i redaktorky magazínu pro ženy v menopauze, jde o vynikající doplněk stravy, podporující produkci přírodního estrogenu.

Menoxin - Přípravek na menopauzu

Menoxin

Komplexní doplněk stravy pro ženy v přechodu, který obsahuje pouze přírodní složky, vitamíny a minerály. Vše v jednom produktu.

Proerecta Women - Vitamíny a minerály pro ženy

Proerecta Women

Poměrně nový doplněk stravy pro ženy, který si rychle získal svou oblibu, kvůli svým účinkům v menopauze a v PMS.

Jaké bylinky na menopauzu pomáhají s jejím průběhem a příznaky?

Přechod nereprezentuje nemoc, takže není standardem, že by vám lékař předepsal medikamenty. Lékaři vám spíše budou radit, ať v klimakteriu přijmete určité příznaky a životní návyky:

 • snížení stresu
 • vyvážený jídelníček s kvalitními bílkovinami, ovocem, zeleninou a celozrnnými potravinami
 • pravidelnou tělesnou aktivitu
 • dostatek odpočinku

I přes dodržování těchto doporučení, mohou příznaky menopauzy stále přetrvávat. To může způsobit pocit nepohody a zhoršení vašeho stavu. Proto je klíčové přistupovat k menopauze komplexně.

Vedle zmíněných doporučení, zkuste také níže uvedené léčivé bylinky, které mohou poskytnout další úlevu od příznaků. Nebo využijte speciálně určené doplňky stravy pro ženy, které obsahují v jedné dávce správný denní poměr bylinek.

Bylinky na menopauzu: Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská

Tato bylinka se pyšní širokým spektrem léčivých benefitů. Díky obsahu rostlinných estrogenů je ideální volbou pro ženy v menopauze a při gynekologických obtížích. Často se konzumuje jako čaj, který účinně bojuje proti návalům horka a nadměrnému pocení. Navíc může působit preventivně vůči osteoporóze, čímž vám může ušetřit mnoho starostí v raném stádiu menopauzy.

Bylinky na menopauzu: Ženšen

Ženšen

Ženšen je skutečným zázrakem přírody. Díky obsahujícím složkám, jako jsou saponiny, antioxidanty, polysacharidy a peptidy, vám pomůže vyrovnat se s náladovostí a problémy se spánkem. Navíc má pozitivní vliv na libido (chuť na sex), což pozitivně přispívá v intimním životě. K tomu ještě nedávná studie prokázala, že pomáhá snižovat riziko srdečních chorob, právě u žen v menopauze.

Bylinky na menopauzu: Andělika čínská

Andělika čínská

Andělika čínská taktéž známá jako dong quai, využívá tradiční medicína už od 6. století př. n. l. Kořen anděliky je skutečným pokladem léčivých látek. Jeho extrakt působí blahodárně na několik typických symptomů menopauzy: harmonizuje estrogeny, tlumí PMS křeče, zmírňuje návaly horka a bolesti v oblasti pánve, které se v menopauze mohou objevit.

Bylinky na menopauzu: Ploštičník hroznatý

Ploštičník hroznatý

Pokud hledáte přírodní alternativu k hormonální terapii, ploštičník hroznatý je skvělou volbou. Ploštičník hroznatý pochází z divokých krajin západní Severní Ameriky a nabízí komplexní řešení v menopauze, díky svým glykosidům a terpenům. Jedná se o látky, podobné estrogenům, které mohou poskytnout úlevu od nepříjemných návalů horka a dalších gynekologických obtíží spojených s přechodem.

Bylinky na menopauzu: Chmel otáčivý

Chmel otáčivý

Chmel nemusí být jen synonymem pro pivo. Tato rostlina se totiž stává vaším spojencem právě během menopauzy, díky svým fytoestrogenům, které vaše tělo začne v tomto období postrádat. Kromě toho vás dokáže uklidnit a zmírnit psychické obtíže, které jsou s menopauzou často spojovány.

Bylinky na menopauzu: Červený jetel

Červený jetel

Tato rostlina, kterou si snadno spojíte s květovanými loukami od května do října, je nejen vizuálně poutavá. V jejich květech se skrývají isoflavony, látky velmi podobné fytoestrogenům v ženském těle. Díky isoflavanům, může červený jetel ochránit vaše kosti, v boji proti osteoporóze a chránit kardiovaskulární systém.

Bylinky na menopauzu: Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná je bylinka s hlubokými kořeny a roste téměř po celé Evropě i u nás. V jejich žlutých květech se skrývá nejen krása, ale i silné látky, které v období menopauzy účinně bojují proti náladovosti. Díky třezalce můžete prožívat klidnější dny, s lepší emocionální rovnováhou.

Bylinky na menopauzu: Drmek obecný

Drmek obecný

Tento středomořský keř je pokladnicí léčivých látek. Ať už si z něj připravíte čaj z listů či plodů, získáte přírodní pomocníka proti premenstruačním symptomům, návalům horka či bolestem prsou během menopauzy. Jeho schopnost zvyšovat hladinu progesteronu v těle pomáhá udržet harmonickou rovnováhu hormonů během celého období přechodu.

Bylinky na menopauzu: Jetel luční

Jetel luční

Tato okouzlující rostlinka není jen krásná na pohled, ale skrývá v sobě přírodní zázrak v podobě rostlinných estrogenů. Je to váš spojenec v boji proti nepříjemným návalům horka, pocení a nepříjemným pocitům během menopauzy.

Kromě toho je tato bylinka na menopauzu skvělým pomocníkem proti nespavosti, ztrátě pevnosti kůže a vzniku vrásek. A pokud toho není dost, vězte, že podporuje i vaši lymfatickou soustavu, optimalizuje váš metabolismus a má preventivní účinky v boji proti rakovině.

Bylinky na menopauzu: Žebříček obecný

Žebříček obecný

Tato bylina je tajným společníkem žen během menopauzy. Pravidelný šálek čaje ze žebříčku, může být klíčem k udržení klidu a svěžesti, a to díky svým účinkům proti návalům horka a nadměrnému pocení. Navíc, pokud vás trápí svědění v intimních partiích z důvodu hormonální nerovnováhy, koupel s přídavkem žebříčku poskytne potřebnou úlevu.

Bylinky na menopauzu: Kotvičník Zemní (Tribulus Terrestris)

Kotvičník Zemní (Tribulus Terrestris)

S kotvičníkem zemním získáte více než jen bylinu na menopauzu a potlačení příznaků, ale získáte posilu pro vaše tělo a mysl. Kotvičník zemní neboli Tribulus Terrestris, zvyšuje hladiny estrogenu a dbá na vaše srdce snižováním vysokého krevního tlaku.

Jeho účinky vylepšují celkovou vitalitu, optimalizují metabolismus a chrání srdce. Navíc, pokud se cítíte podrážděně nebo sklíčeně, může být tím pravým přírodním lékem, který vám pomůže.

Bylinky na menopauzu: Len setý

Len setý

Tato semínka skrývají lignany, esenciální pro ženskou pohodu. Díky své podobnosti s estrogenním hormonem, je len setý ideálním doplňkem během menopauzy, kdy hladina estrogenu klesá. Přínosy zahrnují:

 • Zmírnění návalů horka
 • Kontrolu nad návaly pocení
 • Udržení zdravé kostní struktury

Správné užívání bylinek v menopauze a jejich kombinace

Samotné bylinky vám mohou přinést úlevu, ale pro komplexní péči je ideální spojit je s kvalitními doplňky stravy navrženými pro menopauzu. Jedná se o kombinaci sil výše uvedených bylinek pro přechod u žen, s obsahem esenciálních vitamínů a minerálů.

Doporučujeme, aby menopauza doplňky stravy obsahovaly vitamín E, vitamín D, vitamín B5, vitamín B6, vitamín B12, zinek a další. Pokud budete doplňky stravy při menopauze kombinovat s vyváženým životním stylem, brzy objevíte nový pocit pohody a rovnováhy.

Pokud nechcete zdlouhavě vyhledávat účinné doplňky stravy na přechod, doporučujeme se podívat na námi testované přípravky, které patří mezi ty nejoblíbenější a neúčinnější. Což potvrzuj i já redaktorka (Andrea Vaňková – PohledZeny.cz) magazínu pro ženy v přechodu, která si tímto obdobím prošla.

Feminus komplexní pomocník v menopauze

Feminus

Dle nás i redaktorky magazínu pro ženy v menopauze, jde o vynikající doplněk stravy, podporující produkci přírodního estrogenu.

Menoxin - Přípravek na menopauzu

Menoxin

Komplexní doplněk stravy pro ženy v přechodu, který obsahuje pouze přírodní složky, vitamíny a minerály. Vše v jednom produktu.

Proerecta Women - Vitamíny a minerály pro ženy

Proerecta Women

Poměrně nový doplněk stravy pro ženy, který si rychle získal svou oblibu, kvůli svým účinkům v menopauze a v PMS.