Zánět šlach, lépe známý jako tenisový loket (epicondylitis lateralis humeri), je bolest, která ovlivňuje úpony svalů a šlach loketního kloubu. Dle statistik, tenisový loket postihuje přibližně 3% populace a působí na muže i ženy v rovné míře.
Tenisový loket je jedním z nejčastějších bolestivých onemocnění způsobených záněty v úponech šlach, tzv. entezopatií, a je hned na druhém místě po zánětech ramenního kloubu.
První záznamy o tomto bolestivém postižení lokte, pocházejí z roku 1873, kdy ho ortoped F. Runge popsal jako „křeč písařů“. Několik let poté se začal používat název tenisový loket. I když je tato nemoc pojmenována podle tenisu, většinou postihuje ty, kdo pracují v kancelářích než sportovce.
Co je tenisový loket?
Radiální epikondylitida humeru, známější pod svým hovorovým názvem „tenisový loket“, je jednou z nejčastěji se vyskytujících zánětlivých potíží pohybového systému. Tzv. tenisový loket se projevuje jako zánět svalů, který je bolestivý právě v těchto místech a jsou zodpovědné za pohyb našeho zápěstí a prstů, zejména v oblasti lokte, kde tyto svaly konvergují s kostí.
Omyl by bylo domnívat se, že tento stav se týká výhradně tenistů nebo sportovců obecně. Pravdou je, že mnohem častěji postihuje ty z nás, kteří nejsme intenzivně zapojeni do sportovních aktivit. Zejména ti, kdo se věnují manuálně náročné práci, vykonávají kancelářské práce nebo jsou vystaveni jednostrannému zatížení, jsou na tenisový loket obzvláště náchylní.
Dominantní horní končetina je častěji postižena tímto onemocněním. Jinými slovy, pokud jste pravák, pravděpodobně budete trpět na tenisový loket na pravé ruce.
Nejčastější zaměstnání, způsobující tenisový loket:
- administrativní pracovníci
- učitelé
- manuální pracovníci
- programátoři
- práce na PC
- malíři
- truhláři
- zedníci
- řezníci
- pokladní
- pekaři
- hráči počítačových her
Při opakovaném a dlouhodobém přetěžování, způsobeném konkrétními činnostmi, jako je psaní na počítači, míchání těsta, šroubování nebo nahazování omítky, dochází k zánětlivým změnám. Záněty se objevují tam, kde se šlacha svalu připojuje ke kosti. Takové zatížení může také způsobit drobná poranění svalu nebo degenerativní změny.
V důsledku neustálého přetěžování, se svalová vlákna zvětšují, což je na úkor krevního a lymfatického oběhu. Díky tomuto tlaku se ve svalech začnou hromadit odpadní látky, které krevní oběh není schopen účinně odplavit. Pokud svaly zůstávají pod neustálým tlakem, mohou se začít vyvíjet nezvratné degenerativní změny.
Tenisový loket příznaky
Charakteristickým projevem tenisového lokte je intenzivní, bodavá bolest v místech na vnější straně lokte. Tato bolest se může šířit až do ramene či předloktí. Oblast kolem lokte může být oteklá a kůže nad ním teplejší než nad ostatními klouby. Bolest se obvykle zhoršuje při zatížení pohybem, zvedáním předmětů a při silovém zatížení.
Pokud tenisový loket neléči a trvá více než šest týdnů, může přejít do chronického stádia. V takovém případě můžete pociťovat bolest při jakémkoliv pohybu rukou i při běžném zvedání předmětů.
Ačkoli diagnózu by měl stanovit lékař, existuje jednoduchý test, který si můžete vyzkoušet doma. Takovému kontrolnímu testu se říká tzv. Cozenův test, který odhalí, zda trpíte bolestmi tenisového lokte. Podrobný postup, naleznete níže, ale ještě předtím si rozebereme, dvě stádia bolestí a problémů s tenisovým loktem.
- AKUTNÍ STÁDIUM: Akutní stádium tenisového lokte se typicky vyvíjí jako reakce na jednorázovou činnost, jako je úklid, štípání dřeva nebo šroubování. Pokud není tato forma nemoci řádně a včas léčena, může se snadno přeměnit v chronické stádium. Mluvíme o akutním stádiu, pokud symptomy trvají až do 6 týdnů od jejich prvního výskytu.
- CHRONICKÉ STÁDIUM: Chronické stádium tenisového lokte obvykle vyplyne z dlouhodobého přetěžování kloubu. Zpravidla se jedná o monotónní a dlouhodobě prováděné činnosti. Chronické stádium se může vyskytovat i při nedostatečné péči o kloub v akutním stádiu. O chronickém stádiu mluvíme, pokud příznaky trvají déle než 6 týdnů.
COZENŮV test: Jak rozpoznat, že vás trápí tenisový loket?
Myslíte si, že byste mohli být postiženi tenisovým loktem? Existuje jednoduchý test známý jako Cozenův test (anglicky: Cozen´s test), který můžete vyzkoušet klidně hned:
S dlaněmi otočenými dolů, pokuste se natáhnout zápěstí proti odporu. Cítíte při tomto pohybu bolest v lokti? To může být jasný indikátor tenisového lokte.
Nicméně, pro potvrzení diagnózy byste měli vyhledat ortopeda. Ten provede další testy, zahrnující vyšetření pohyblivosti a bolestivosti kloubu, a může rovněž doporučit rentgenové vyšetření lokte.
Rozdíly mezi tenisovým a golfovým loktem
Pokud vás postihuje ostrá, prudká bolest v loketní oblasti, která má tendenci se zhoršovat i při minimální námaze, pravděpodobně čelíte onemocnění známému jako tenisový nebo golfový loket. V některých případech je označovaný také jako oštěpařský loket. Níže se podívejte na jednotlivé rozdíly, ale je zapotřebí brát v potaz, že v některých situacích se mohou oba typy bolesti kombinovat.
- tenisový loket je charakterizován bolestí na vnější straně lokte (laterální epikondylitida)
- zatímco golfový loket způsobuje bolest na vnitřní straně lokte (mediální epikondylitida)
Jaké jsou možnosti léčby tenisového lokte?
Léčba tenisového lokte by se měla zahájit co nejdříve, po objevení se prvních symptomů. Existuje několik způsobů, jak se tenisovým loktem můžete vyrovnat, a my se nyní zaměříme na ty, které můžete praktikovat sami, ať už doma nebo na pracovišti. Nejdůležitější při léčbě tenisového lokte je dostatečný odpočinek v počáteční fázi a následné posilování, mobilizace a protažení postižené ruky či lokte.
1. Masáže válečkem nebo masážní pistolí se speciální hlavicí
Nedávno jsme testovali masážní pistole, na základě pozitivních zkušeností našeho marketingového specialisty Patrika Zapletala, právě při bolestech loktů (kompletní zkušenosti naleznete v článku o nejlepších masážních pistolí). Tři roky bojoval nejen s tenisovým loktem, ale i golfovým, z důvodu jeho pracovního vytížení u PC.
Vyzkoušel rázovou vlnu, která jej stála nemalé peníze, protahoval se pravidelně, vyzkoušel desítky mastiček, pravidelně bolavá místa chladil, pravidelně cvičil, atd… Nic mu bohužel z toho dlouhodobě nepomohlo. Na zahraničních webech, se někde dozvěděl že další možností jsou masáže.
Nejdříve zkoušel masážní válce, ale ty však nebyly efektivní pro tak hluboký a malý sval. Napadlo jej vyzkoušet masážní pistoli, která dokáže promasírovat sval důkladněji a mnohem rychleji. Jeho nadšení bylo neuvěřitelné, protože nám ihned po vyzkoušení volal do redakce, že si konečně ulevil od bolestí, jako nikdy předtím. I když bolest ustoupila cca na 5 hodin, po dlouhodobějším užívání, bolesti téměř vymizely.
Při podrobném zkoumání i v zahraničí, jsme nenašli zmínku o tom, jak jsou masážní pistole efektivní právě na golfový a tenisový loket. Ani našemu markeťákovi nebylo nikdy doporučené, aby tuto metodu vyzkoušel, přitom je již dobře známo, jak jsou masážní pistole skvělou pomůckou, nejen v případě bolestí loktů.
UPOZORNĚNÍ: Na internetu lze zakoupit zařízení Tenease (jsou i jiné typy: Sciaticalm, TheraPulse, PalntarCure), které se prezentuje tím, že vytváří rázové vlny. Ale není rázová vlna, jako rázová vlna 😊 Ve skutečnosti jde o malé masážní zařízení, na stejném principu, jako je masážní pistole, s tím, že výkon je mnohem nižší. Tenease jsme testovali a za nás jde předražené zařízení (1900 Kč), které moc nevydrží, kvůli nedostatečnému odvodu tepla z motoru a využití pouze na loket.
Postup od úlevy bolestí tenisového lokte s masážní pistolí
- Jakmile máte pořízenou masážní pistoli se základními hlavicemi, pro první masáž použijeme hlavici ve tvaru hřibu.
- Intenzitu rychlosti nastavíte dle svých potřeb a bolestí při masáži. Bolest by neměla být příliš vysoká, aby nedocházelo k zatínaní svalů.
- Následně, začněte s malými krouživými pohyby, masírovat předloktí, jak z vrchní strany, tak i ze spodní strany. Masírovat budete směrem od lokte k zápěstí.
- Poté si promasírujete i spodní část paže, ze strany tricepsového svalu.
- Jakmile si masážní pistoli osvojí a zvyknete si na masáž, místo hříbkové hlavice, nasadíte jehlový tvar a budete postupovat stejně. Jde o speciální hlavici, pro promasírování tzv. trigger pointů. S touto hlavicí bude masáž hlubší, jelikož zápěstní svaly jsou poměrně hlubokým, ale malým svalem. Díky jehlovité hlavici, dokáže rozmělnit níže položené tkáně a zlepšíte tak krevní oběh a podpoříte odplavení odpadních látek.
- Masáž jedné ruky, trvá kolem 3 minut a než bolesti úplně ustoupily, prováděl masáž 3x denně (ráno, odpoledne a večer).
- Zmíněné hlavice můžete kombinovat. Můžete začít jehlovitou hlavicí a následně celou ruku promasírujete hlavicí ve tvaru hříbku.
2. Ortéza na tenisový loket: Epikondylární páska jako prevence i úleva
Epikondylární páska, často označovaná jako ortéza na tenisový loket, se ukázala jako efektivní pomůcka, při řešení problémů spojených s přetížením loketního kloubu, jako je tenisový či golfový loket. Epikondylární páska funguje tak, že přitlačí relevantní svaly ke kosti, čímž se snižuje napětí na šlachových úponech těchto svalů na lokti a tlumí otřesy, které jsou na ně přenášeny.
Nasazení pásu je zcela jednoduché (viz níže), díky manžetě na suchý zip, kterou si můžete nastavit podle vlastních potřeb. Epikondylární páska tak může nejen poskytnout výraznou úlevu od bolesti, ale může také sloužit jako preventivní opatření. Z vlastní zkušenosti nám je známo, že předražené epikondylární pásky jsou zbytečností a postačí ty, které stojí cca 500 Kč.
Jak se nasazuje Epikondylární páska v případě tenisového a golfového lokte
- Začněte tím, že prostrčíte konec popruhu skrz popruhovou sponu a následně posuňte ortézu pod loketní kloub. Při léčbě tenisového loktu by měla být podložka (výstupek z vnitřní strany) orientovaná směrem ven, na vnější straně, v případě tenisového lokte. Pokud se jedná o golfový loket, pak by měla být podložka umístěna na vnitřní straně lokte. Pozor, aby spona v žádném případě neležela přímo v ohybu loktu.
- Dále umístěte ortézu na horní část předloktí, přibližně 6 cm pod loketní kloub.
- Popruh utáhněte tak, aby byl dostatečně pevný a abyste cítili tlak při ohnutí ruky a napnutí svalů. Pokud jsou svaly uvolněné, napětí byste cítit neměli. Z utažením, to zase moc nepřehánějte. Po sundání ortézy může být popruh ponechán ve sponě pro snadné opětovné nasazení.
3. Operace tenisového lokte pouze v případě nutnosti
V případě, kdy běžné léčebné postupy tenisového lokte nezabírají, po dobu více než tří měsíců, může být nutné přistoupit k chirurgickému řešení. Rozhodně byste neměli brát léčbu na lehkou váhu, jelikož si můžete přivodit nezvratné zdravotní komplikace a v nejhorším případě i do trvalé invalidity. Operace tenisového loktu obvykle vyžaduje celkovou anestezii a několikadenní hospitalizaci. Avšak operace tenisového lokte je vždy poslední možností.
Po chirurgickém zákroku je končetina imobilizována v pravém úhlu po dobu dvou týdnů. Po odstranění fixace je nezbytné zahájit fyzioterapii a rehabilitační cvičení. Svaly se během doby imobilizace značně oslabí, proto je nutné postupně obnovovat jejich sílu pro správnou funkci loketního kloubu. Po operaci mohou pacienti být až tři měsíce neschopni práce. Nicméně, do čtyř měsíců by mělo být postižené rameno plně rehabilitováno a plně funkční.
4. Dopřejte rukám odpočinek
Zapomeňte na myšlenku, že je třeba se „probojovat“ bolestmi. Při prvním příznacích, je zásadní při léčbě tenisového lokte odpočinek. Už po pár dnech klidu, můžete bolesti značně zmírnit nebo úplně odstranit. Avšak, to není celý příběh.
Po odpočinkové fázi je nezbytné zapřemýšlet nad důsledky tohoto bolestivého problému. Pokud budete nadále opakovat předchozí činnost, která vedla k bolestem loktů, tenisový loket se zanedlouho vrátí zpět.
Netvrdíme, že máte například změnit zaměstnání, ale je zapotřebí zauvažovat na možnými prevencemi, řádně se protahovat, posilovat, ale také oblasti promasírovávat.
5. Posílení předloktí a paží
Je pravda, že odpočinek je nedílnou součástí zotavovacího procesu, ale klíčem k úplnému uzdravení je vyváženost mezi klidem a cvičením. Pomocí postupného a progresivního tréninku svalů a šlach dosáhneme rychlejšího uzdravení a k určité prevenci.
Důležité je však neuspěchat a nezatěžovat postiženou ruku příliš. Začínáme s malým množstvím cvičení a dopřáváme si dostatečný odpočinek, což je rozhodující. Klíčem je tedy rovnováha mezi cvičením a odpočinkem.
Prvním krokem je „probudit“ svaly a šlachy předloktí. Když sval, šlacha nebo kloub bolí, mozek může ztratit schopnost správně vnímat, co se děje, a může výkon svalu omezit. Tato ztráta motorických schopností je ochranným mechanismem proti dalšímu poškození. K Cvičení můžete využít stlačovací pružiny či kolečka. Dále jsou skvělým cvikem bicepsové, kladivové zdvihy činek.
6. Tenisový loket lze léčit rázovou vlnou
Mnoho studií potvrdilo efektivitu léčby tenisového lokte pomocí terapie rázovými vlnami. Pozitivní dopad tohoto léčebného přístupu detailně popsal ve své vědecké práci Maier. Provedl analýzu skupiny 42 pacientů s jednostrannou radiální epikondylitidou na dominantní končetině, kterou sledoval po dobu 19 měsíců. Potvrzení zhojení šlachových úponů, bylo zaznamenáno pomocí magnetické rezonance.
Studie dospěla k závěru, že aplikace rázové vlny by měla být opakována 3 až 6x v týdenních intervalech. Doporučuje se také kombinovat tuto terapii s pravidelným strečinkem svalů předloktí, se zaměřením na ramenní stabilitu a celkové zlepšení tělesného držení. Nejcennější rady a pokyny v tomto směru vám poskytne zkušený fyzioterapeut během celého léčebného procesu.
Bohužel nejde o levnou záležitost, výsledky jsou z dlouhodobého hlediska nejisté, proto ne každý si ji může dovolit. Jedna aplikace rázové vlny na tenisový loket, vychází kolem 1500 Kč, dle zvolené kliniky.
7. SMR – Aktivace trigger pointů
Self Myofascial Release (SMR) je technika masáže, která se zaměřuje na uvolňování tzv. spouštěcích bodů (trigger points) za pomocí masážních válců nebo v nejlepším případě pomocí masážní pistole a speciální, jehlovité hlavice. Jedná se o manuální terapeutický přístup zaměřený na ošetření měkkých tkání.
8. Protahování neboli strečink je nesmírně důležitý
Přestože hodnota protažení (strečinku) je obecně často podceňováno, v některých případech, jako je tenisový loket, může být velmi efektivní. Spouštěcí body mohou na protažení reagovat, a protože tyto body hrají klíčovou roli v případě tenisového lokte, doporučujeme vyzkoušet právě protahovací cviky z výše uvedeného obrázku.
9. Správná ergonomie pracovního prostředí a nástrojů
Jestliže jste pravidelným uživatelem počítače, měli byste věnovat pozornost ergonomii vaší pracovní stanice. To může napomoci k úlevě od symptomů tzv. „počítačového lokte“. Klávesnice by měla být umístěna rovně, proto nikdy nevyklápějte její zadní část. Vyklápění klávesnice nutí udržovat zápěstí v pozici extenze (ohnuto nahoru), což způsobuje dlouhodobou kontrakci svalů v předloktí.
I tvar a použití počítačové myši mohou mít značný dopad, jelikož u klasické myši, máte úpony přetočené. Lidem, kteří dlouhodobě pracují na PC nebo hrají hry, je doporučována vertikální myš, která vám značně uleví.
V redakci všichni využíváme vertikální myš k práci, ale i k hraní her. Všichni jsme se shodli, že nejlepší vertikální myš je Logitech MX Vertical, avšak jde o dražší kousek. Pokud nemáte zkušenost s vertikální myší, je vhodnější koupit levnější variantu, jako je například CONNECT IT Vertical Ergonomic .
Ze začátku se vám bude vertikální myš držet nepřirozeně, ale dejte tomu trochu čas, než si zvyknete. Zhruba za 1 týden pocítíte nejen úlevu od bolestí, ale bude se vám držet přirozeněji.
10. Chlazení v oblasti lokte
Na zmírnění bolestí můžete využít chladivé polštářky, jelikož chlad má rychlejší regenerační účinky. V lékárně lze zakoupit kolem 500 Kč chladivý polštářek, který se vloží na několik hodin do mrazáku, kvůli zamražení.
Poté jej přiložíte na bolestivé místo v oblasti lokte a vydržíte regenerovat do oteplení polštářku. Pozor, chladivý polštářek nepokládejte přímo na kůži, ale přes nějakou látku. Některá balení obsahují již speciální vak.
Tenisový loket babské rady aneb přírodní léčba
Fyzioterapie a režimová opatření tvoří základ při léčbě tenisového lokte. Pokud chcete urychlit nebo spíše podpořit léčbu tenisového lokte, pak doporučujeme začlenit do léčebného procesu i některé přírodní neboli babské metody. Je důležité si uvědomit, že tyto přístupy slouží spíše jako doplněk k celkové léčbě. Samotný balzám nebo bylinka nepředstavují úplné řešení.
11. Zábal ze zázvoru: přírodní pomocník při zánětech
Díky svým výrazným protizánětlivým schopnostem se zázvor stal oblíbenou přírodní pomocí při redukci otoků svalů a šlach. Jak tedy postupovat? Do bavlněného sáčku zabalte 4 polévkové lžíce čerstvě nastrouhaného zázvoru a ponořte ho do 200 ml vroucí vody na minutu.
Poté sáček vyjměte a nechte ho dostatečně vychladnout. Přiložte ho na postiženou oblast a nechte působit po dobu 15 minut. Proces můžete opakovat několikrát denně, dokud nezaznamenáte znatelné zlepšení. Pokud je vaše pokožka citlivá, vyzkoušejte zábal nejprve na malém úseku kůže. Výluh z zázvoru je velmi koncentrovaný, a proto se nedoporučuje jeho konzumace.
12. Kurkumový elixír: přírodní zbraň proti bolesti
Kurkumový odvar může poskytnout příjemnou úlevu od otoků a bolesti. Kurkuma je díky svému aktivnímu složku, kurkuminu, známa svými protizánětlivými vlastnostmi a je často využívána jako doplněk při péči o klouby. Jak tedy připravit tento uzdravující nápoj?
Na mírném ohni pomalu ohřívejte 250 ml mléka se lžící kurkumy. Na závěr doladíte chuť přidáním lžíce medu. Tento zlatý nápoj konzumujte dvakrát denně (ráno a večer), po dobu minimálně dvou týdnů.
13. Česneková léčivá mast
Díky svému bohatému obsahu antioxidantů, protizánětlivých látek a síry, může česnek přinést značnou úlevu od bolesti způsobené tenisovým loktem. Jak tuto léčivou směs připravit? Začněte prolisováním 5 stroužků česneku. Následně aplikujte česnekovou pastu na bolavé místo, přikryjte ručníkem a nechte 20 minut působit. Tento postup opakujte několikrát denně, dokud bolest nezačne ustupovat.
Poznámka: Pokud je vaše pokožka citlivá, vyzkoušejte nejprve směs na malém kousku kůže. Po potvrzení, že nenastane žádná nepříznivá reakce, můžete směs aplikovat na celou postiženou oblast. Pokud pociťujete pálení, ihned směs odstraňte a místo opláchněte vodou, neboť v některých případech může česnek pokožku dráždit.
14. Cibulový zábal
Cibulový zábal se připravuje tak, že si nejdříve nakrájíte cibuli na plátky, které následně přiložíte na postižené oblasti. Následně místo obvážete bavlněným obvazem a necháte cibulový zábal působit několik hodin.
Jak na prevenci tenisovému lokte
Prevence tenisového loktu je klíčová. Nicméně, to rozhodně neznamená, že byste se měli zdržovat práce na počítači, zahradnických prací nebo sportovních aktivit. Naopak, důležité je se při těchto činnostech pravidelně protahovat a dávat si potřebné přestávky. Potenciálně rizikové jsou všechny náročné činnosti, na které není tělo zvyklé. Prevenci může poskytnout i používání speciálních epinkondylárních pásek při vykonávání rizikových činností. Při sportu je zásadní důkladné zahřátí a protažení jak před, tak i po tréninku.
Při práci na počítači se určitě vyplatí investovat do kvalitních područek a jejich správného nastavení. Monitor a klávesnice musí být správně umístěny, významná je také správná výška židle a stolu. Během práce je vhodné v pravidelných intervalech vstát, udělat pár kroků a lehce se protáhnout.
První příznaky tenisového loktu nesmí být přehlíženy. Jakékoliv fyzické aktivity, které vyvolaly problém, je vhodné okamžitě omezit a nechat postiženou končetinu odpočívat. Pokud se příznaky po několika dnech klidového režimu nezlepší, rozhodně neotálejte a vyhledejte lékařskou pomoc.
FAQ – Tenisový loket a vaše nejčastější dotazy
Jak se projevuje tenisový loket?
Tenisový loket se projevuje intenzivní a bodavou bolestí v na vnější straně lokte (laterální epikondylitida). Existuje však tzv. golfový loket, který se projevuje bolestmi na vnitřní straně lokte (mediální epikondylitida). Je možné, že se mohou obě varianty současně objevit.
Jak léčit tenisový loket?
Možností, jak léčit tenisový loket se nabízí nespočet, ale nelze přesně říct, co skutečně zabírá. Někomu pomohla rázová vlna, dalšímu masti, atd… Mnoho pacientů s tenisovým loktem by se neshodlo na tom, co jim skutečně zabralo. Avšak se nabízí mnoho metod na léčbu tenisového lokte, které detailně popisujeme výše v článku.
Pokud můžeme něco doporučit, co zase pomohlo našemu marketingovému specialistovi, pak je to rozhodně masážní pistole s jehlovou hlavicí, která dokáže rozmasírovat spoušťové body neboli trigger pointy. Dle našeho markeťáka, bolesti výrazně odezněly již po první masážní, avšak na pár hodin. Po dlouhodobější aplikaci, bolesti odezněly úplně.
Co pomáhá na bolest lokte neboli tzv. tenisový loket?
Každému pomáhá od bolestí tenisového lokte viz. výše. Doporučujeme si projít všechny naše tipy k léčbě tenisového lokte. Avšak není vhodné vynechat návštěvu lékaře, který dle vyšetření dokáže nasadit adekvátní léčbu a přesnou diagnózu.
Jak dlouho bolí tenisový loket?
Obvykle se můžete dočkat ústupu nepříjemných bolestí tenisového lokte v řádu týdnů až měsíců. Avšak, pokud se potíže udržují déle než 6 týdnů, jedná se o chronickou formu onemocnění, která bude vyžadovat delší a konzistentní léčebný přístup za doprovodu lékařského specialisty například fyzioterapeuta.
Kdy zajít k lékaři s bolestmi lokte?
Pokud bolesti neodezní do 6 týdnů, pak je nezbytné navštívit lékaře.
Sledujte nás na