Vše o Prostatě - Jaké jsou rizika, vyšetření a možnosti léčby

Prostata je důležitý orgán mužského reprodukčního systému. Dnes se zaměříme na anatomii, funkci a běžné zdravotní problémy spojené s prostatou.

Porozumění těmto základním informacím může být klíčem k prevenci problémů s prostatou v průběhu času. Mnozí muži před představou vyšetření prostaty se vyděsí a raději se mu vyhýbají. Avšak tím zvyšují riziko rakoviny prostaty bez prevence, a to může být až smrtelné.

Co to je Prostata?

Prostata je zhruba velká jako ořech a váží kolem 20 gramů. Její tvar připomíná obrácený kužel, se širší základnou a užším vrcholem směřujícím k močové trubici, jak můžete vidět níže na obrázku.

Žláza je uložena v těsné blízkosti močového měchýře, močové trubice a konečníku, tím ji umožňuje plnit své klíčové funkce, jako je močení a ejakulace.

Prostata je zásadní součástí mužského reprodukčního systému, která hraje klíčovou roli ve fertilním procesu. Jde o jedinečný orgán nacházející se v pánvi muže a je tvořena žlázovou, hladkou svalovou tkání.

TIP NA ZLEPŠENÍ PROSTATY: Máte problémy s prostatou a potřebuje pomoci co nejrychleji? Nemáte čas zajít k lékaři? Možná vám pomůže náš online srovnávač s nejlepšími přípravy na zlepšení prostaty.

Umístění prostaty ve vztahu k ostatním orgánům

Prostatu nalezneme v centrální části pánevní dutiny u mužů, přímo pod močovým měchýřem a před konečníkem. Je v těsném kontaktu s dolní stěnou močového měchýře a její vrchol je spojen s močovou trubicí.

Močová trubice prochází středem prostaty a pokračuje dále do penisu, díky tomu je umožněn průchod spermií a moči. Kromě toho, se prostata nachází v těsné blízkosti před stěnou konečníku. Právě díky tomu mohou lékaři provádět rektální vyšetření, aby mohli posoudit velikosti a konzistence žlázy.

Co to je prostata a jakou funkci zastává?

Jaká je funkce prostaty?

Jak jsme již psali, prostata zásadně přispívá k reprodukčnímu zdraví a plodnosti. Žláza vykonává několik důležitých funkcí, které se podílejí na tvorbě a uvolňování spermií, regulaci hormonů a erekci. Níže si detailněji rozebereme jednotlivé funkce prostaty.

Produkce a ukládání semenné tekutiny díky prostatě

Jak jsme již psali, prostata je zodpovědná za produkci a ukládání semenné tekutiny, které obsahuje spermie a další složky, jako jsou enzymy, hormony a minerály. Zajišťuje tedy optimální prostředí pro spermie, chrání je a přispívá k jejich pohyblivosti.

Reguluje uvolňování spermií během ejakulace

Díky prostatě dochází během ejakulace k uvolňování spermií smícháním spermie s ostatními složkami semenné tekutiny. Protože se hladké svaly prostaty stahují, to následně umožňuje vytlačit směs do močové trubice.

Prostata je také nezbytná pro uzavřít vývodu z močového měchýře, aby nedocházelo ke smíchání se spermatem a zajistila správný směr toku během ejakulace.

Hormonální rovnováha a účast v procesu erekce

Prostata také hraje důležitou roli v hormonální rovnováze mužského těla, jelikož produkuje enzym 5-alfa-reduktázu, který přeměňuje testosteron na dihydrotestosteron (DHT), silnější androgenní hormon.

Dihydrotestosteron (DHT) je důležitý pro normální růst a funkčnost prostaty, ale také reguluje sexuálního chování a vývoje sekundárních pohlavních znaků (vousy, ochlupení, ohryzek u mužů, atd..).

Dále je prostata nezbytná v procesu erekce tím, že udržuje hladiny dusičnanu, které jsou zodpovědné za uvolňování hladkých svalů v penisu a následně umožňuje přítok krve, týmž následně dojde ke ztopoření penisu.

Rozdíl mezi zvětšenou prostatou a normální prostatou

Jak poznat problémy s prostatou: Klíčové příznaky a varovné signály

Problémy s prostatou mohou mít vážné dopady na život mužů a jejich sexuální vztahy. Včasné rozpoznání a následná léčba, může zlepšit šance na úspěšné zvládnutí potíží. Níže se podívejte na nejčastější příznaky, které mohou naznačovat problémy s prostatou.

  • Potíže s močením – jedná se o jeden z nejčastějších příznaků problémů. Můžete zažít pocit nutkání močit, slabý proud moči, přerušované močení nebo potíže s plným vyprázdněním močového měchýře.
  • Časté močení – vyznačuje se zvýšenou potřebou močit, zejména v noci. Nejenže to značí možné problémy s prostatou, ale může to vést k narušení spánku a následně k denní únavě.
  • Bolest nebo nepohodlí – Muži s prostatickými problémy mohou zažívat bolest nebo nepohodlí v oblasti pánve, v dolní části zad, třísel nebo mezi konečníkem a penisem.
  • Krev v moči nebo spermatu – Pokud zaznamenáte krve v moči (tzv. hematurie) nebo ve spermatu (tzv. hematospermie) může to být varovným signál problémů s prostatou nebo dokonce před rakovinou.
  • Sexuální problémy – Problémy s prostatou se mohou projevit i v sexu a to například v podobě erektilní dysfunkce, bolestivé ejakulace nebo sníženým libidem (chuť na sex)
  • Bolest při močení nebo při ejakulaci – jde o další častý příznak naznačující, že je něco v nepořádku s prostatou nebo může jít o nějaký zánět.

Pokud jste zaznamenali nějaké příznaky z výše uvedených, doporučujeme navštívit lékaře, který udělá kompletní vyšetření a s velkou pravděpodobnosti naleznete příčiny.

3 TIPY k přírodní léčbě prostaty a k prevenci

Proerecta prostate - Přírodní doplněk stravy na prostatu

Proerecta PROSTATE

Dle našich testů a zkušenosti čtenářů, je Proerecta Prostate to nejlepší na prostatu a močové cesty. Užívá se dlouhodobě jedna tabletka denně a v jedno balení je 60 tobolek.

Prostalex - Přírodní doplněk stravy na prostatu

Prostalex

Za Prostalexem stojí známá společnost Advance Nutraceutics vyrábějící kvalitní doplňky stravy. Nabízí kompletní složení pro zlepšení prostaty a močových cest.

Prostaxin - Přírodní doplněk stravy na prostatu

Prostaxin

Další vynikající lék na prostatu a zlepšení močové soustavy. Navíc podporuje tvorbu a kvalitu spermií. Certifikovaný přípravek pocházející z Norska můžete vyzkoušet ZDARMA.

Běžné zdravotní problémy spojené s prostatou

Zdravá prostata je důležitá pro zdraví mužů a může být ovlivněno mnoha příčinami, jako je věk, genetika a životní styl. Některé z běžné zdravotní problémy spojené s prostatou, zahrnují prostatitidu, benigní hyperplazii prostaty (BHP) a nejhůře rakovinu prostaty.

Prostatitida (akutní a chronická)

Prostatitida je zánětlivý proces prostaty, který může být akutní nebo chronický. Akutní prostatitida je způsobena bakteriální infekcí a může být spojena s vysokou horečkou, bolestmi v podbřišku a problémy s močením.

Chronická prostatitida se především vyznačuje dlouhotrvajícím zánětem a bolestí v oblasti pánve, která může být způsobena bakteriální infekcí či nebakteriálními příčinami. Léčba prostatitidy probíhá za pomocí antibiotik, protizánětlivými léky nebo léky na uvolnění močové trubice. Čím a jak bude probíhat léčba, může určit pouze lékař, po důkladné kontrole.

Benigní hyperplazie prostaty (BHP)

Benigní hyperplazie prostaty (BHP) je nezhoubný růst prostaty, který se běžně vyskytuje u mužů ve středním a vyšším věku. Tento růst může stlačit močovou trubici a způsobit problémy s močením, jako je obtížné zahájení močení, slabý proud moči nebo časté močení.

Léčba BHP může zahrnovat léky na uvolnění svalů prostaty a močové trubice, léky na snížení růstu prostaty nebo chirurgické zákroky v případě závažnějších případů.

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty je jedním z nejčastějších druhů rakoviny u mužů. Může být způsobena různými příčinami, jako je dědičnost, věk, rasový původ, a dokonce i životní styl hraje zásadní roli (alkohol, kouření, strava, drogy, atd..).

Diagnostika rakoviny prostaty se provádí pomocí krevního testu na prostatický specifický antigen (PSA), rektálním vyšetřením a biopsií prostaty.

Léčba rakoviny prostaty

Léčba rakoviny prostaty závisí na stadiu a agresivitě současného nádoru a samozřejmě dle celkovém zdraví pacienta. Léčba rakoviny prostaty se většinou provádí aktivním sledováním, radikální prostatektomii (chirurgické odstranění prostaty), radioterapii, hormonální terapii a chemoterapií. Nejčastěji se možnosti léčby prostaty kombinují, aby se dosáhlo co nejlepšího výsledku.

Prevence před rakovinou prostaty

Prevence a včasné odhalení rakoviny prostaty, hraje důležitou roli, jak bude léčba úspěšná a minimalizuje se tak riziko úmrtí. Proto se také doporučuje pravidelné vyšetření, včetně PSA testu a rektálního vyšetření.

Především by pravidelné vyšetření neměli vynechávat muži s věkem 50 let+. Chápeme, že vyšetření může být nepříjemné, ale věřte, že to není tak hrozné, především ve srovnání s případným úmrtím na rakovinu prostaty.

Prevence před rakovinou prostaty také zahrnuje zdravý životní styl, zdravou a vyváženou stravu, pravidelné cvičení a snažte se méně stresovat.

NEvyhýbejte se vyšetření prostaty

Nevyhýbejte se vyšetření prostaty a komunikujte s lékařem

Aktivní komunikace s lékařem je zásadní pro úspěšnou prevenci, diagnostiku a léčbu potenciálních problémů s prostatou. Vždy byste měli být otevření a upřímní ohledně svých potíží, příznaků a obav. Díky tomu pomůžete především lékaři určit možné příčiny i komplikace. S těmito informacemi, je pak možné nasadit nejúčinnější léčebné metody.

Určitě se svěřte lékaři i se svým životním stylem. Například zda kouříte, jak často pijete alkohol, zda sportujete, jak dlouho spíte, zda užíváte nějaké doplňky stravy, atd… Samozřejmě, vždy uvádějte pravdivé informace, jelikož si můžete sami uškodit ještě více, při diagnóze a výběru léčby.

FAQ – Nejčastější dotazy a odpovědi k prostatě

Nasbírali jsme vaše nejčastější dotazy k prostatě a zveřejnili k nim odpovědi, abychom mohli naše čtenáře detailně informovat o prostatě. Pokud jste nenašli odpověď k vašemu dotazu, budeme rádi, když jej zanecháte v komentáři pod článkem. Váš dotaz a naše odpověď mohou následně pomoci dalším mužům.

Co je prostata a jaká je její funkce?

Prostata je žláza, která má velikosti zhruba kaštanu a objevuje se u mužů. Nachází se pod močovým měchýřem, kolem močové trubice. Její hlavní funkcí je produkce a ukládání semene, který je důležitý pro rozmnožování.

Jak přesně odhalit rakovinu prostaty?

Rakovina prostaty může potvrdit pouze lékař, a to pomoc krevního testu na prostatický specifický antigen (PSA), biopsií prostaty a rektálního vyšetření.

Jak často by měl muž podstoupit vyšetření prostaty?

Muži by měli zahájit pravidelná vyšetření prostaty kolem věku 50 let. Avšak muži, u kterých je dědičná rakovina prostaty, by měli zvážit zahájení testování a vyšetření dříve.

Jaké jsou možnosti léčby pro benigní hyperplazii prostaty (BHP)?

Léčba BHP se provádí léky na uvolnění svalů prostaty a močové trubice, léky na snížení růstu prostaty nebo chirurgické zákroky v případě závažnějších případů.

Jak mohu snížit riziko vzniku rakoviny prostaty?

Snížit riziko vzniku rakoviny prostaty můžete následnými kroky:

  • udržováním zdravého životního stylu (Alkohol, kouření, strava, pohyb, drogy,, atd..)
  • vyváženou stravu bohatou na ovoce a zeleninu
  • pravidelným aktivním pohybem nebo cvičením
  • snížením stresu
  • podstupováním pravidelných vyšetření prostaty

Co mohu očekávat během rektálního vyšetření prostaty?

Během rektálního vyšetření prostaty lékař zavede prst do konečníku, aby zkontroloval velikost, tvar a konzistenci prostaty. Chápeme, že vyšetření může být nepříjemné, ale obvykle trvá jen krátce a pomáhá lékaři zjistit, zda existují nějaké abnormality nebo zvětšení prostaty.