Domácí tlakoměry - Jak na správné měření krevního tlaku

Zachování dobrého zdraví, by mělo být na prvním místě pro každého z nás. Z tohoto důvodu je nezbytné nejen věnovat se zdravému životnímu stylu s důrazem na vyváženou stravu a dostatečnou fyzickou aktivitu, ale také nepodceňovat pravidelné zdravotní kontroly.

Jednou z velmi opomíjenou a zlehčovanou kontrolou, je krevního tlaku, neboť hypertenze postihuje více než polovinu populace a mnohdy vede k vážným, mnohdy až ke smrtelným komplikacím.

Jako přímá prevence k domácímu monitorování tlaku, slouží dnes již široce dostupné moderní tlakoměry, jejž poskytují přesné výsledky během několika sekund. Tlakoměry pro měření krevního tlaku pomáhají tak udržet komplexní přehled o našem zdravotním stavu.

Proč je důležitá pravidelná kontrola měření krevního tlaku

Krevní tlak je indikátorem celkového zdraví, a proto je vždy součástí, základního vyšetření neboli preventivní prohlídky lékaře. Proč? Protože vysoké hodnoty krevního tlaku, mohou upozornit na řadu zdravotních problémů, včetně srdečně-cévních onemocnění či ledvin.

Definice vysokého krevního tlaku, začíná už u hodnot 140/90 mm Hg a vyšších. Při takových výsledcích, je nezbytné zahájit další diagnostiku a léčbu za účelem snížení tlaku. I přesto, že si pořídíte tlakoměr pro měření krevního tlaku, neznamená to, že jde tzv. „svému zdraví naproti“.

Nízký krevní tlak (Hypotenze): Nejčastější příznaky, příčiny a jak na léčbu

Je lepší domácí měření tlaku nebo měření u lékaře během prohlídky?

Běžně se setkáte, kdy vám krevní tlak změří lékař během preventivní prohlídky nebo při návštěvě kvůli zdravotním potížím souvisejícími, například s tlakem. Hodnoty zaznamenané v lékařské ordinaci mohou být však mírně zkreslené kvůli tzv. „syndromu bílého pláště, kdy stres z lékařského prostředí může tlak u pacientů zvýšit.

Z toho důvodu, se doporučuje provádět pravidelné měření tlaku v domácím prostředí, kde je pacient uvolněnější a měření probíhá pravidelně a v klidnějším prostředí. Navíc s pravidelným měřením krevního tlaku, můžete odhalit i skryté případy hypertenze, které by při jednorázovém měření v ordinaci mohly zůstat nepovšimnuté.

Pokud chcete mít své zdraví pod kontrolou, doporučujeme si přečíst náš článek o tlakoměrech pro měření krevního tlaku, které jsme i podrobně otestovali a srovnali dle výkonu a ceny.

Jaké jsou normální hodnoty krevního tlaku?

Podle standardů, dle lékařů, je krevní tlak 140/90 mm Hg (milimetrů rtuti) považován, za horní hranici normálního rozmezí, avšak ideální hodnota krevního tlaku je 120/80 mm Hg. Vyšší hodnoty, přesahující 140/90 mm Hg, naznačují, že jde s velkou pravděpodobností o vysoký krevní tlak.

Pro pochopení jednotlivých hodnot, které nám nabízí tlakoměry, si stačí zapamatovat, že první číslo je systolický tlak, jejž vzniká při stahování srdce, zatímco druhé číslo označuje diastolický tlak, který odpovídá momentu, kdy se srdeční sval uvolňuje po stahu.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pokud rozdíl mezi systolickým a diastolickým tlakem přesáhne 40 mm Hg, je nezbytné, okamžitě navštívit lékaře.

Návod, jak používat tlakoměr na měření krevního tlaku

Základní pravidla před měřením tlaku krve

Pro správné měření krevního tlaku je důležité se držet několika málo pravidel. Protože se snažíme našim čtenářům a čtenářkám nabídnout, co nejkvalitnější informace, rozepsali jsme níže, jak k měření krevního tlaku přistupovat a jaká pravidla dodržovat.

Výběr kvalitní tlakoměr pro měření krevního tlaku je DŮLEŽITÝ

Správný výběr tlakoměru, stojí za tím, aby bylo měření krevního tlaku, co možná nejpřesnější. Tlakoměry se dělí na aneroidní, které jsou obvykle používány profesionálně (lékaři, kdy vás přitom poslouchají stetoskopem), a automatické, jejž se právně ideální pro běžné domácí použití.

Pro domácí měření doporučujeme automatický tlakoměr s manžetou na paži, který se navíc může hodit i těhotným ženám, jako prevence proti preeklampsii.

Důležitým aspektem je také správná velikost a šířka manžety, která se liší podle obvodu paže. Například standardní velikost není vhodná pro obvody, menší než 24 cm nebo větší než 32 cm.

  • Digitální tlakoměry: Nabízejí výhodu v podobě možnosti použití více uživateli a ukládání hodnot do paměti. Některé moderní modely umožňují měření i prostřednictvím mobilního telefonu.
  • Tlakoměry na paži: Poskytují nejpřesnější měření, jejichž manžeta je většinou v rozsahu od 22 do 32 cm. I přesto naleznete tlakoměry pro měření krevního tlaku s univerzální velikostí manžety, od 22 do 42 cm.
  • Tlakoměry na zápěstí: Jsou vhodné pro orientační měření a mají pevně danou velikost manžety. Velmi oblíbené, avšak méně přesné, jsou chytré hodinky.

Tohle byl skutečně výseč toho, co sledovat při vybírání tlakoměru pro měření krevního tlaku. Doporučujeme, abyste si přečetli nás článek o tlakoměrech, který obsahuje detaily, jak vybírat tlakoměr pro měření krevného tlaku a srovnávač modelů.

Měření krevního tlaku provádějte nejlépe ráno

Provádějte měření krevního tlaku, každý den ráno

Pro konzistentní sledování, je ideální měřit krevní tlak každé ráno, kdy bývá nejvyšší. Proveďte dvě měření v intervalu 2-3 minut a výsledky si pečlivě zaznamenejte nebo uložte do paměti, pokud to váš model umožňuje.

Jestliže užíváte léky na vysoký krevní tlak, měřte svůj tlak vždy před jejich užití. V případě potřeby konzultujte s lékařem, kdy je pro vás měření nejvhodnější, s ohledem na symptomy, léčbu a denní kolísající tlak.

Při dlouhodobé léčbě, je vhodné měření provádět zhruba 2x týdně, ale v týdnu před lékařskou kontrolou nebo při změně léčby, je ideální měřit krevní tlak denně.

TIP: Chcete snížit krevní tlak přírodní cestou? Pročtěte si recenzi k přípravku KARDILUS, který pomáhá snižovat krevní tlak a posilovat srce. Přípravek je dostupný bez lékařského předpisu a je zcela přírodní.

Na měření krevního tlaku se připravte

Pro přesné a spolehlivé měření krevního tlaku, je důležité zajistit před samotným měřením, dostatek odpočinku. Proto je ideální měřit ráno. Vyhněte se náročnému fyzickému výkonu, stresu či emocionálnímu napětí, které mohou výsledky ovlivnit.

Alespoň deset minut před měřením se usaďte, v klidném a pokud možno v tichém prostředí. Před samotným měřením je také vhodné se vyhnout konzumaci jídla, kávy, alkoholu či cigaret, a to minimálně po dobu 30 minut před měřením.

Dejte si pozor na správné použití tlakoměru

Při nasazování manžety tlakoměru zajistěte, aby její dolní okraj byl umístěn přibližně 2 cm nad loketní jamku a měření nikdy neprovádějte přes oblečení. Rukáv by měl být vyhrnutý, ale dejte si pozor, aby vám manžeta nepřiškrcovala paži.

Manžeta by měla být umístěna ve výšce srdce a měření se provádí na paži, kde je tlak vyšší, což se obvykle zjistí během prvního měření. Většinou se jedná o pravou paži. Během měření byste neměli mluvit, ani se hýbat.

Dokumentace hodnot naměřených hodnot krevního tlaku

Je doporučeno, si pravidelně zapisovat naměřené hodnoty krevního tlaku. Například si hodnoty zapisujte do tabulek v PC, mobilu či na papír, ale vedle naměřených hodnot, si i zapisujte další okolnosti, jako například stresové situace, případné onemocnění nebo období zvýšeného příjmu potravin, které mohou vaše hodnoty tlaku ovlivnit.

Tlakoměr: Pomocník při měření krevního tlaku

Postup, jak na správné měření krevního tlaku

Pro, co nejpřesnější měření krevního tlaku, je důležité dodržet konzistentní podmínky:

  • vždy měřte na stejné paži
  • buďte v klidu
  • měření provádějte ideálně ráno po probuzení
  • měřte se vsedě, s položenými nohami
  • měření provádějte vždy ve stejnou dobu

Měření v sedavé poloze obvykle vykazuje o 5 mm Hg vyšší hodnoty diastolického tlaku, než měření v leže, zatímco překřížení nohou může zvýšit systolický tlak až o 8 mm Hg. Taktéž napjaté svalstvo, může zvýšit hodnoty tlaku, proto je během měření důležité udržet paži uvolněnou.

Pro nejpřesnější výsledky, umístěte manžetu na úroveň srdce, což je ideální u tlakoměrů na paži. Pro osoby s výraznou nadváhou nebo silným svalstvem, se doporučuje použití tlakoměru na zápěstí, protože standardní manžety nemusí správně obepnout velký obvod paže.

Vliv na hodnoty krevního tlaku má i poloha těla, denní doba a psychický stav:

  • Umístění: Měřte v klidné místnosti, vsedě, s rukou opřenou o stůl. Pokud jsou hodnoty tlaku na rukou odlišné, měřte na té s vyšším tlakem.
  • Krevní tlak je nejnižší během spánku a začne se zvyšovat těsně před probuzením. Během dne může prudce stoupnout v důsledku práce nebo stresu, zatímco večer by měl být v ideálním případě opět nižší.

Postup měření tlaku krve doma

  • Měřte krevní tlak každé ráno, po probuzení a večer před dávkou léků na tlak
  • Po každém měření, poveďte po jedné minutě opakované měření a výsledky následně zprůměrujte
  • Zaznamenávejte si všechny naměřené hodnoty tlaku buď do tlakoměru, na papír, PC či telefonu
  • Před měřením se vyhněte kouření a konzumaci alkoholu či kofeinových nápojů, a to minimálně 30 minut před použití tlakoměru na měření krevního tlaku
  • Před samotným měřením se usaďte na 5 minut, přičemž si pohodlně položte předloktí levé ruky na úroveň srdce
  • Neměřte tlak, pokud máte potřebu navštívit toaletu, aby výsledky nebyly zkreslené
  • Nasaďte manžetu tlakoměru na předloktí tak, aby její dolní okraj byl 2-3 cm nad loktem a indikátor na manžetě byl umístěn přímo nad pažní tepnu
  • Pokud si nejste jistí správným postupem měření, neváhejte kontaktovat svého lékaře, který vám proces měření přesně vysvětlí a ukáže

Kdy a jak často měřit krevní tlak?

V případě, kdy sledujete efektivitu léčby, je ideální měřit krevní tlak po dobu 7 dnů (minimálně 3 dny) po zahájení nové léčby a před návštěvou lékaře. Měření by mělo probíhat 2x denně, ráno před případným podáním léků a večer před večeří.

Mezi jednotlivými měřeními je vhodné udržet 1-2 minuty časového odstupu. U pacientů s hypertenzí, je doporučené dlouhodobé měření, a to 1-2x týdně, které pravidelně zapisují a následně pomáhají lékařům s dalším postupem léčby.

Mám vysoký krevní tlak, co se bude dít?

V případě odhalení vysokého krevního tlaku, vás lékař pravděpodobně upozorní na nutnost změny životního stylu a úpravy vašich stravovacích návyků. Bude také zapotřebí snížit příjem soli, červeného masa a tuků. Ideální je také se vyhnout alkoholu a tabáku a zároveň zvýšit míru fyzické aktivity.

Dodržováním těchto změn po dobu tří měsíců, se většině pacientů podaří tlak stabilizovat, bez potřeby dlouhodobé farmakoterapie. Další informace o vysokém krevním tlaku a jeho řízení, najdete v našem článku „Vysoký tlak (Hypertenze) – proč je tak nebezpečný a jak jej snížit?“.

Novinky

Naše kategorie