Menopauza je široce známý jev a většina lidí si snadno představí, její typické příznaky. Ale věděli jste, že i muži v určitém věku procházejí podobnými změnami spojenými s poklesem hormonální produkce, které ovlivňují jak jejich tělesné, tak i psychické zdraví.
Tento mužský přechod můžete znán pod výrazem „Andropauza“. V dnešním článku si rozebereme nejběžnější příznaky andropauzy, možnosti prevence, jak přechod u mužů lépe zvládat, ale také kdy obvykle nastává. Věnujte 4 minuty tomuto tématu a porozumějte lépe stárnutí.
Co je Andropauza neboli mužský přechod?
Andropauza, známá také jako „mužská menopauza, přechod u mužů“, je obecným termínem pro řadu fyzických a emocionálních změn, které zažívají mnozí muži při vstupu do středního věku. Na rozdíl od ženské menopauzy, kde dochází k prudkému poklesu produkce estrogenu, u mužů se naštěstí produkce testosteronu snižuje postupně.
Přestože úroveň testosteronu klesá pozvolna, ne všechny funkce závislé na tomto hormonu jsou ovlivněny stejně. Při postupném poklesu testosteronu, dochází u mužů k úbytku síly, vitality, ale i sexuální výkonnosti. Velký nedostatek testosteronu může mít také vliv na erekci.
Obecně je známo, že muži v přechodu začnou „blbnout“. Někdo andropauzu prožije s grácií, ale někomu to zase obrátí celý život vzhůru nohama. Mnohdy nás ovlivňuje to, co jsme do oné doby dokázali, prožili a zažili.
Jaké jsou nejběžnější příznaky Andropauzy u mužů?
Syndrom stárnoucího muže se často projevuje změnami v sexuální oblasti. S poklesem hladiny testosteronu, muži obvykle zažívají snížení sexuálních myšlenek (libido), zažívají čím dál méně ranních erekcí a dochází k vyššími riziku erektilní dysfunkce.
Kromě těchto sexuálních problémů mohou muži v průběhu andropauzy pociťovat i obecné příznaky, jako jsou nižší fyzická kondice, pokles energie, zvýšenou únavu a občasné stavy deprese. Nižší hladina testosteronu může také vyvolat nervozitu, úzkost, pocity méněcennosti a problémy se spánkem. Pokud se chcete více dozvědět o testosteronu, doporučujeme si přečíst náš předchozí článek.
Shrnutí nejběžnějších příznaků andropauzy, které se mohou lišit:
- Únava: Mnozí muži hlásí větší únavu a nedostatek energie.
- Nálada: Výkyvy nálad, podrážděnost, sklony k depresi a pokles motivace.
- Spánek: Problémy se spánkem, včetně nespavosti.
- Fyzické změny: Úbytek svalové hmoty, zvýšení tělesného tuku, snížení hustoty kostí.
- Sexuální dysfunkce: Snížení libida, možné problémy s erekcí a plodností.
- Nárůst váhy: Muži v přechodu výrazně rychleji přibývají, díky zpomalujícího metabolismu.
Přechod u mužů je jako druhý životní nádech
Při nastupující andropauze, někteří muži začnou pociťovat, že je čas prožít ještě něco vzrušujícího. Toto období lze přirovnat k „času zavírajících se dveří“, kdy muži aktivitám jako je stavba zahradního přístřešku nebo pergoly, nepřikládají takovou váhu a touží po nových zážitcích i zkušenostech.
Muži v přechodu, si cítí jako v období jara, kdy podlehnou mladší ženě, která o ně projeví zájem, což může vést k rizikovému chování, včetně opuštění rodiny či rozvodu. V takovém případě, by měl muž hluboce zvážit, jak k takové situaci přistoupit a zda má smysl převrátit si život, kvůli chvilkovému poblouznění.
Dalším častým jevem u mužů v přechodu, je uvědomění, že život není nekonečný a že jsme mnohem blíže k jeho konci, proto začnou žít zdravěji. Hlídají si, co jí, začnou sportovat, lépe se oblékat nebo si pořídí nějakou dražší hračku, jako je například motorka.
Přesto mají jedno společné, a to stud se podělit o své problémy. Přesto by neměli váhat a měli by své zdravotní obavy konzultovat s lékařem, který může navrhnout nejlepší způsob, jak zvládnout toto náročné období, ale také s partnerkou.
Testosteron do detailu: Klíč k mužskému zdraví + jak zvýšit testosteron
Jak a kdy dochází k úbytku testosteronu?
Hladina pohlavních hormonů u mužů kulminuje přibližně kolem třicátého roku života, poté začíná postupně klesat. Andropauza, která je obdobou ženské menopauzy, se obvykle objevuje po šedesátém roce.
Zatímco u žen je přechod zřetelně označen ukončením menstruace, u mužů takový jednoznačný signál chybí a příznaky mohou být méně specifické, ale o nichž jsme vám psali výše. Jak jsme již psali, pokles testosteronu má výrazný dopad na kvalitu života.
Kromě poklesu testosteronu hraje roli v mužském přechodu také snížení úrovně estrogenu, hormonu obvykle spojovaného se ženami, který se taktéž vyskytuje i u mužů. Vysoké hladiny estrogenu mohou opět narušit hormonální rovnováhu a přispět tak k dalšímu poklesu hormonů a souvisejícím zdravotním problémům.
Jak dlouho trvá Andropauza neboli přechod u mužů?
První příznaky přechodu u mužů nastávají věku mezi 50. až 60. rokem života a mohou trvat několik let, ale i až po zbytek života. Stejně jako u žen se i mužské tělo na tento proces připravuje dlouhodobě, když hladina testosteronu začíná klesat již po třicátém roce věku, přibližně o 1 % ročně. Jak dlouho teda trvá intenzita příznaků? To se liší od muže k muži, což znamená, že andropauza nemá jasně definovaný začátek ani konec, jako menopauza u žen.
Kdy vyhledat odbornou pomoc a kde v případě zaznamenání Andropauzy
Během období andropauzy, mohou muži čelit náročným situacím, zvláště pokud se pokoušejí zkrotit negativní příznaky sami, aniž by si uvědomili, že by mohli potřebovat odbornou pomoc. Je nezbytné znát své možnosti.
Můžete navštívit:
- urologa
- sexuologa
- endokrinologa
- nebo přímo androloga
Pokud si stále nejste jisti koho navštívit, doporučujeme zajít k praktickému lékař, který vás nasměřuje k adekvátnímu odborníkovi. Někdo bude potřebovat řešit problémy s erekcí, další zase občasné deprese, proto nelze nikoho vzdáleně správně nasměřovat.
Nicméně, každý muž po 50 by měl absolvovat pravidelné preventivní prohlídky u urologa nebo androloga. Prohlídky jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami a jsou naprosto bezbolestné. Během nich dokáže lékař včas identifikovat příznaky andropauzy, diskutovat s pacientem o jejich intenzitě a omezujícím vlivu a společně tak najít adekvátní řešení. Pokud jste již zaznamenali některé výše zmíněné příznaky, doporučujeme návštěvu lékaře neoddalovat.
Andropauza a léčba, aneb jaké možností pro snížení příznaků se nabízí
Andropauza je přirozený proces tak jako stárnutí, před kterými se nedá utéct a bohužel doposud nikdo nevynalezl „elixír mládí“. Jelikož se s andropauzou setkáme všichni, někdo sice možná s méně omezujícími příznaky, přesto je vhodné se naučit zmírňovat oné projevy.
Muži, kteří pečují o své zdraví a dodržují zdravý životní styl dlouhodobě, často pozorují pouze mírné příznaky andropauzy. Mezi ty nejúčinnější prevence patří bezesporu správné stravování, duševní pohoda a dostatek pohybových aktivit.
Nejenže jsou to faktory podporují tvorbu testosteronu, ale také pomáhají předcházet obezitě, která je postupným věkem síly, díky zpomalujícímu se metabolismu. Nicméně, v průběhu mužského přechodu dochází ke snížení energie a výkonnosti, takže je důležité nezapomínat na vyváženost a nepřehánět to s fyzickými výkony a hranicemi. Každý z nás jsme individuální.
Zpomalte stárnutí se správnými přípravky pro muže
Prvním tipem, jak předcházet méně nepříjemným příznakům andropauzy, ale zároveň pečovat své tělo zevnitř, jsou přírodní doplňky stravy určené pouze pro muže. Protože jsme se setkali s mnoha přípravky a v redakci někteří z nás je pravidelně užívají, právě kvůli tolik zmiňovanému úbytku testosteronu, museli jsme čtenářům představit ty nejlepší.
Níže můžete vidět 3 různé varianty produktů pro muže, které mohou být velmi nápomocné, jak v období andropauzy, tak i před ní a po ní. Jedná o zcela přírodní přípravky, se kterými máme dlouhodobé zkušenosti a to více, jak 2 roky.
Hormonální léčba, není však pro každého
Zmírnění příznaků andropauzy může být dosaženo i pomocí různých podpůrných léků a již zmíněných potravinových doplňků. Avšak hormonální substituční terapie, tedy „dodávání“ testosteronu, není vhodná pro každého. Takovýto způsob léčby není vhodný pro:
- pacienty trpící rakovinou prostaty
- pacienty s jaterními nebo ledvinovými potížemi
- diabetiky
- pacienty s cévním onemocněním
Před zahájením jakékoliv léčby nebo užíváním léků, včetně doplňků stravy, je nezbytné se poradit se svým lékařem. Nikdy nepodstupujte léčbu na vlastní pěst bez konzultace s odborníkem, především pokud se již s něčím léčíte.
Přestaňte lenošit a začněte být aktivní
Pro začátek je ideální investovat do změny životního stylu. Zvýšení fyzické aktivity, jakožto sport, příznivě ovlivňuje tvorbu testosteronu. Jak jsme již psali výše, nic se nemá přehánět a je důležité pamatovat na vyváženost, nepřetěžovat se a vyhnout se nadměrnému přepínání s nadměrným vysilováním.
Mnozí si myslí, že jim postačí aktivní pracovní vytížení, bohužel to však není pravda. Tělo si postupně zvykne na pravidelné fyzické aktivity, proto se doporučuje zařadit do svého dne, i jinou aktivitu. Je zcela na vás, jaká fyzická aktivita to bude, nejdůležitější je vykonávat aktivitu, která vás baví, jedině tak dlouhodobě u ní vydržíte.
Tipy k aktivnějšímu životu:
- Posilování
- Plavání
- Turistika
- Chůze z práce a do práce
- Švihadlo
- Skupinové cvičení (kruhový trénink, spinning, crossfit, fitbox)
- Běh
- Sporty (hokej, bojové, fotbal, tenis, badminton)
- Trampolíny
- Kolo (NE, elektrické)
I běžné bylinky mají podporující účinky
Řešení mužského přechodu nabízí různé možnosti. Nezbytné je však udržovat optimální hladinu testosteronu v těle, a s tím může pomoci zinek, ve spojení s kvalitním spánkem. Druhým krokem, je snížení únavy a vyčerpání. Pro obnovení energie se osvědčuje ženšen, který má stimulující účinky jako káva, ale s delším působením.
Poslední variantou je péče o duševní zdraví. Pro zvládání stresu, je zase vhodná rozchodnice růžová, rostlina známá svými relaxačními účinky. Damiana naopak přispívá k obnově duševní i fyzické síly a posiluje odolnost organismu.
Alfou a omegou je vždy správné stravování
Chcete-li si udržet zdraví, je klíčové zaměřit se na vyváženou stravu. Volte čerstvé potraviny, pestrou a vydatnou stravu, ale také dbejte na to, abyste se nepřejídali, ale ani nehladověli. Tím nejenže můžete snížit určité příznaky andropauzy, ale také prodloužit své zdraví o několik let.
Při podpoře zdraví, mohou pomoci potraviny bohaté na vitamíny:
- Vitamin A – jako jsou hovězí a tresčí játra, losos, ovčí sýr, sladké brambory, brokolice, mrkev a červená paprika
- Vitamin C – v žluté/oranžové paprice, zelí, květáku, pomerančích, grepu, kiwi, manga a jahodách
- Vitamin E – obsažené v pšeničných klíčcích, oříšcích, sóji, máslu a rostlinných olejích
- Vitamin B – nalezneme ho v mase, rybách, drůbeži, mléčných výrobcích, listové zelenině, vejcích, luštěninách, semenech a bobulí
Důležité jsou i minerály jako například:
- Hořčík – hojně přítomný v ořeších, luštěninách, semínkách, cereáliích, banánech, zelené listové zelenině a avokádu
- Zinek – nalezneme ho v mořských plodech (zejména ústřicích!), hovězím mase, rybách, ořeších, semínkách, luštěninách a mléčných výrobcích
- Vápník – hojně přítomný v mléčných výrobcích, sójovém mléce, ořeších, semínkách chia, rebarboře, fazolích, tofu a sardinkách
- Selen – najdeme jej hojně v mase, rybách, vejcích, houbách, kořenové zelenině, čočce, chřestu a para ořeších
Alkohol a cigarety jsou vždy zlo
Pokud je váš klasický zlozvyk kouřit a pít alkohol, je vhodné zaměřit se na postupné omezování těchto špatných a životu ohrožujících návyků. Kouření totiž zrychluje vyčerpávání zásob zinku v těle, a právě zinek je velmi důležitý pro tvorbu testosteronu. Pokud jej k tomu ještě adekvátně nedoplňujete stravou, můžete mít na problémy zaděláno.
Co se týče alkoholu, potlačuje produkci testosteronu tím, že stimuluje tvorbu jiných hormonů, které testosteronovou hladinu de-facto vytlačují. Pokud se alkohol konzumuje denně, může to vést k výraznému snížení tvorby testosteronu. Je důležité si uvědomit, že čím vážnější jsou příznaky andropauzy, tím se i zvyšuje riziko konzumaci většího množství alkoholu, což může více oslabovat tvorbu testosteronu.
Ve vyšším věku si také dávejte pozor na Aterosklerózu
Na závěr vás musíme ještě varovat i před vyšším rizikem aterosklerózy. Ateroskleróza je způsobena ukládáním cholesterolu a vápníku na stěnách cév, jejž představuje zánětlivé a degenerativní onemocnění. Takovýto proces může začít nenápadně a postupovat pomalu. Nicméně se jedná o jedno z nejčastějších onemocnění, které zvyšuje riziko úmrtí u mužů.
Mezi hlavní příčiny aterosklerózy patří poškození cévních stěn, které mohou být ovlivněny vysokým krevním tlakem, kouřením, nebo nadměrnou konzumací mastných pokrmů. Následky se mohou projevovat například různými onemocněními, jako je srdeční nedostatečnost, srdeční infarkt, mrtvice či poruchy jater a ledvin.
Sledujte nás na